TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Jak to vypadá se staršími lavinovými vyhledávači?

Ve sněhem pokrytém zimním terénu se stále můžeme setkat se staršími typy lavinových vyhledávačů. Ať již mezi aktivními skialpinisty, freeridery nebo snowboardisty, tak často i v půjčovnách outdoorového vybavení. Pojďme se podívat, jak je používání těchto lavinových vyhledávačů bezpečné, či nikoliv. A jaká jsou s použitím starších lavinových vyhledávačů možná úskalí a rizika.

Rozšířená recenze lavinového batohu Pieps JetForce Tour Rider 24 - první lavinový batoh bez stlačeného plynu

Lavinové nafukovací batohy prožívají v posledních letech obrovský boom a k dobře známým firmám ABS, SnowPulse a BCA přibyl nový významný „hráč“. Firmy Pieps a Black Diamond představily v roce 2014 revoluční řešení lavinového batohu JetForce, kdy je nafukovací vak plněn výkonným ventilátorem napájeným z baterie.

Na 25. Pelikánově semináři byla velká pozornost věnována lavinové problematice

Ve dnech 24. až 26. října 2014 se na zámku Bischofstein nad Teplicemi nad Metují uskutečnil jubilejní 25. Pelikánův seminář. Pořadatelé ze Společnosti horské medicíny a Lékařské komise Českého horolezeckého svazu připravili bohatý program přednášek a praktických ukázek zaměřených na problematiku horské medicíny.

Pokročilá lavinová výbava pro lyžaře a snowboardisty

Do rozšiřujícího vybavení pro pohyb v terénu s možným pádem sněhových lavin patří v první řadě různá řešení lavinových batohů a další méně rozšířené pomůcky, které představíme. V prvním dilu Základní lavinová výbava pro každého byla pozornost věnována základní lavinové trojici – lavinový vyhledávač, sněhová lopata a lavinová sonda. Nyní si představíme pomůcky, které nejsou „povinné“, ale některé z nich jako lavinový batoh jsou vysoce účinné a tím pádem i velmi doporučitelné.

AvaTech SP1 - rychlé a snadné zjišťování sněhového profilu

16. září 2014 byla představena nová elektronická sonda AvaTech SP1 pro měření, zobrazení a sdílení řady důležitých hodnot ve sněhových vrstvách, na kterých se pohybuje skialpinista, snowboardista nebo sněžničář. S pomocí AvaTech SP1 je možné velmi rychle získávat podrobné sněhové profily na mnoha místech. Pro potvrzení tak stačí v prosondované oblasti udělat některý z pasivních nebo aktivních testů stability sněhové pokrývky pouze v místě s nejméně bezpečnou skladbou sněhových vrstev.

Lavinový vyhledávač Ortovox 3+ - 2. část - testy v terénu

Ve druhém a závěrečném dílu testu jsem lavinový vyhledávač Ortovox 3+ prověřil v ostrém provozu. Zkušebním prostředím byly rakouské Alpy, konkrétně okolí Kalksteinu (Východní Tyrolsko). Počasí bylo jasné, neinverzní, bezvětří, s teplotami mezi 8 – 10 °C. Použitými pípáky byly dva Ortovoxy 3+ z prvního dílu testu plus pro vícenásobné vyhledávání do role „druhé oběti“ zapůjčený Pieps Freeride.

Lavinový vyhledávač Ortovox 3+ - domácí testy

V tomto testu podrobím zkoumání vyhledávač Ortovox 3+, patřící zařazením do středu modelových řad výrobce. Ortovox je tradiční značkou. Jejich starý analogový modrák s obrovským dosahem (F1 a později F1 Focus) býval ve své době jedničkou a tak se, navzdory velkému stáří, těší určité oblibě až dodnes (výroba po mnoha letech definitivně skončila až v roce 2013). Zda se výrobci podařilo přiblížit tehdejšímu vysokému standardu i v případě současného modelu 3+ se dočtete na následujících řádcích.

Lavinové kurzy Vodahory.cz v Západních Tatrách v zimě 2014

Obsahem kurzu je seznámení a zejména procvičení lavinové prevence, používání lavinových vyhledávačů. Metodika, bezpečný pohyb. Velký důraz je kladen na praktickou část. Proto je kurz pořádán v Západních Tatrách – Roháčích.

Zkušenosti s lavinovou sondou G3 240 Speed Tech

Při výletu Lyžařský týden převážně s prašanem a částečně sluncem v Bosně a Hercegovině s CK Alpina první týden v únoru jsem si vzal na vyzkoušení lavinovou sondu G3 240 Speed Tech na Boatpark.cz, když se mi zdálo jako velmi povedené řešení aretace sondy v pracovní poloze.

Flash-Avalanche system, aneb k čemu je novodobá alternativa lavinové šňůry

Narazil jsem na článek Avalanche cords make a come-back od Davidofa a v němém úžasu jsem chvíli zíral na patentově chráněnou lavinovou novinku podzimu 2008 – Flash-Avalanche. Vypadá to jako předražená čtyřnásobná lavinová šňůra, což to také je.

Křest knihy lavina na Festivalu alpinismu na Smíchově 22. listopadu 2012

V rámci prvního dne Mezinárodního festivalu alpinismu v Národním domě na Smíchově se 22. listopadu uskutečnil křest českého překladu 4. vydání knihy lawine (2012) rakouských lavinových specialistů Rudi Maiera a Patricka Nairza. Blíže ke knize a k programu čtvrtečního fóra alpinismu bude následovat – tady jenom fotky z křtu.

Pravděpodobnost přežití laviny při použití lavinových batohů - co k tomu řekla statistika v dubnu 2012

V časopisu The Avalanche Review, Volume 30, No. 4, April 2012 se na stránkách 8–9 zamýšlí Jonathan S. Shefftz nad reálným smyslem použití lavinových nafukovacích batohů v závislosti na dostupných statistických údajích. Proč s ním nesouhlasit? Protože vše závisí na vstupních statistických datech, která jsou v tomto případě nedostatečná.

Praktické zkušenosti s lavinovým batohem Snowpulse Lifebag Guide 30

Před zimní sezonou 2011–2012 jsem řešil použití lavinového nafukovacího batohu při skialpinistických a freeridových výletech. V současné době je k dispozici několik řešení nafukovacích batohů. Z hlediska praktické ochrany při možném pádu s lavinou to u mě vyhrálo řešení Snowpulse Lifebag, u něhož se vak nafukuje ze tří stran kolem hlavy. Na zimu jsem měl k dispozici Snowpulse Lifebag Guide 30. Zkušenosti po jedné zimní sezoně jsou tady.

Lavinové batohy v roce 2012 - proč a jak?

S raketově rostoucí popularitou všech možných aktivit v zimních horách mimo upravené svahy lyžařských středisek stoupá i důležitost bezpečnosti pohybu ve volném terénu. Kromě klasických objektivních nebezpečí jako jsou náhlé změny počasí, bouřky, blesky apod. je obecně největším nebezpečím v zimních horách lavina. V tomto článku se budeme věnovat jediné dosud existující aktivní lavinové pomůcce. Tou jsou batohy vybavené o různé nafukovací vaky zabezpečující za ideálních okolností polohu na povrchu laviny po jejím zastavení.

Praktické zkušenosti s lavinovým batohem BCA Float 18

Pro skialpinistický výlet Tropická skialpová sobota v Malé Fatře jsme měli kromě tradičních lavinových batohů Snowpulse-Mammut PRO 35 R.A.S. zapůjčený lavinový freeridový batoh BCA Float 18. Vzorkovou verzi BCA Float 18 jsme měli s sebou díky zlínskému obchodu a půjčovně SP SPORT.

| Starší »
 

Hledání na webu

Co se chystá

Setkání skialpinistů

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org