TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Lyžařský týden převážně s prašanem a částečně sluncem v Bosně a Hercegovině s CK Alpina první týden v únoru

Ve dnech 2. až 10. února 2013 se uskutečnil lyžařský výlet Bosna a Hercegovina v zimě s CK Alpina. První dva dny jsme trávili v lyžařském středisku Bjelašnica a zbytek týdne v Jahorině. Téměř každý den byl čerstvý prašan, ale viditelnost v hřebenových částech nebyla vždy ideální. Kromě lyžování jsme se věnovali také základnímu lavinovému výcviku.

Dojeli jsme na Bjelašnici za nádherného počasí
Dojeli jsme na Bjelašnici za nádherného počasí (Click to enlarge)

Odkazy:
Lyžování a skialp v Bosně a Hercegovině s Nabosem a Hedvábnou stezkou – únor 2012
KAMA SNOW CAMP 2009 Bosna a Hercegovina – přehled výsledků

Někteří se na svah dostali před náma
Někteří se na svah dostali před náma (Click to enlarge)

Z Brna jsme odjeli v sobotu večer a přes Slovensko a Maďarsko jsme zamířili k jihu. Cestou se někteří důkladně posilovali alkoholickými nápoji, což způsobilo menší obveselení a problémy. Jediným významným zdržením byla hranice Bosny a Hercegoviny kvůli nové vyhlášce o provozu autobusů. Vše se podařilo urovnat a v neděli dopoledne jsme dojeli do lyžařského střediska Bjelašnica. Necelá polovina účastníků se chtěla věnovat lyžování, ostatní se aklimatizovali v místních restauračních zařízeních.

Vše co je potřeba k parádnímu lyžování - prašan a slunce
Vše co je potřeba k parádnímu lyžování – prašan a slunce (Click to enlarge)

V horních partiích Bjelašnici byla hustá mlha, což nevadilo, neboť všude níže byla spousta prašanu jak v lesích, tak na některých neupravených sjezdovkách. Ve čtveřici jsme tak za volání „PRAŠAN, PRAŠAN“ olyžovali vše co se dalo bez ohledu na horší viditelnost. Po skončení lyžování jsme přejeli do Sarajeva a ubytovali se v centru města. Následoval společný večírek v pivovarské restauraci a relativně brzký odchod spát.

Prašááááááááááááán
Prašááááááááááááán (Click to enlarge)

V pondělí 4. února jsme se po nočním sněžení probudili do krásného jasného dne, což předznamenalo opět pořádné prašanové lyžování. Nejprve jsme se snažili rozjezdit nižší části střediska, a jen co spustili pomu vedoucí až na hlavní hřeben, přesunuli jsme se na ni. Místní byli rychlejší, takže už nebyly k dispozici svahy bez alespoň jedné sjezdové stopy. To nám nakonec ani nevadilo a hodně jsme se přičinili o další stopy.

Iva práší co to dá
Iva práší co to dá (Click to enlarge)

Později jsme v menší skupině vyjeli z hlavního vrcholu volným terénem dolů. Oproti výletům na Bjelašnici v předchozích letech silný vítr a proměnlivé počasí způsobilo, že místo krásného hlubokého sněhu byla většina sjezdu do sedla po ledové hoře. Každý si tak mohl během krátké doby vyzkoušet různé druhy sněhu, kdy se po rozmlsání v prašanu trochu bojovalo na ledu.

Stopy se sice trochu kříží... ale za to mohou místní
Stopy se sice trochu kříží… ale za to mohou místní (Click to enlarge)

Po poledni jsme se potkali se dvěma bosenskými kolegy a v relativně velké skupině jsme s nimi vyjeli na hlavní hřeben, odkud se na lyžích a pěšky obešel velký skalnatý kotel ke krásně vysněženým svahům. Horní část sjezdu byla fantastická a ničím neomezovaná. Níže se přidal menší porost a končilo se lesními traverzy a sjezdy, jimiž jsme dojeli opět do lyžařského střediska.

Sjezd přímo z vrcholu Bjelašnicy - od meteostanice
Sjezd přímo z vrcholu Bjelašnicy – od meteostanice (Click to enlarge)

Opět jsme vyjeli na hlavní hřeben a zkusili další sjezd na okolo přes sedlo. I když jsme se posunuli oproti prvnímu sjezdu blíže ke středisku, ledová hora byla v horní části ještě horší. Níže naopak byl krásný sjezd přímo do sedla. Ze sedla jsme dolinou dojeli dolů do střediska a přesunuli se opět do Sarajeva. V Sarajevu měl každý volný program s tím, že ráno budeme odjíždět brzy. Předpověď počasí měla být totiž dobrá.

Na svahu za mírného větru
Na svahu za mírného větru (Click to enlarge)

Na Jahorinu jsme v úterý 5. února dojeli po deváté hodině ráno. Počasí ve vrcholové části bylo trochu pošmourné, nicméně sníh byl opět čerstvý. V druhé jízdě jsme ve trojici projeli lesnato-skalnatý svah oblíbený během výletu o rok dříve – Lyžování a skialp v Bosně a Hercegovině s Nabosem a Hedvábnou stezkou – únor 2012. Nájezd do žlábku byl trochu více zarostený oproti minulému roku, ale sjezd samotný byl pěkný.

Další povedený svah...
Další povedený svah… (Click to enlarge)

Zbytek dne jsme jezdili různě po okolí, jen dojezdy byly po sjezdovkách. Obdobná situace byla i v dalších dnech, kdy obvykle nasněžilo, jeden den bylo úplně jasno a zbylé dny byla v oblasti hřebene hustá mlha. Projeli jsme olympijský sjezd v horní časti neupravený a řadu zajímavých míst po okolí.

Do sedla je to ještě kus
Do sedla je to ještě kus (Click to enlarge)

Mimo jiné jsme některé večery udělali noční skialpové výstupy k vysílači s následnými sjezdy za svitu čelovek, resp. já jsem čelovku nepoužil, ostatní ano. Jeden den byl také věnován základům lavinového výcviku, zjišťování stability sněhové pokrývky, základním lavinovým testům, apod. za účasti přibližně poloviny lidí, kteří vyjeli do Bosny a Hercegoviny.

V sedle nefoukalo a teplota byla vyloženě opalovací
V sedle nefoukalo a teplota byla vyloženě opalovací (Click to enlarge)

V pátek 8. února byla nahoře mlha hustá o dost více než u rybníčka Brčálníku, a tak se jezdilo po okolí nejníže položené červené sjezdovky. Když jsem s Ondrou chtěl jet od horní stanice čtyřsedačky přímo dolů, byli jsme obsluhou lanovky vyhozeni. Trochu jsme to objeli a stejně jsme to sjeli. Bylo to i se splazem z čerstvého prašanu.

Po hřebenu k dalšímu prašanovému sjezdu
Po hřebenu k dalšímu prašanovému sjezdu (Click to enlarge)

V sobotu 9. února byl poslední den v Bosně, kdy část účastníků se šla provětrat na skialpech do mlhy a jen minimum ještě pořádně zajezdilo v opět čerstvém prašanu při viditelnosti limitně se blížící nula metrům.

Krátký výstup po prašanovém sjezdu ve stínu
Krátký výstup po prašanovém sjezdu ve stínu (Click to enlarge)

Celkově se výlet velmi povedl z hlediska sněhu a terénů, menším záporem byl pouze menší počet vyloženš jasných dnů a v Bjelašnici ledová hora z jedné strany hřebene. Příště by to mohlo vyjít stejně nebo ještě lépe.

Do doliny v prašanu
Do doliny v prašanu (Click to enlarge)

Už je tady vegetace... ale prašanu je stále dost!
Už je tady vegetace… ale prašanu je stále dost! (Click to enlarge)

Začátek posledního sjezdu na Bjelašnici
Začátek posledního sjezdu na Bjelašnici (Click to enlarge)

Kýčovité počasí nás neopouštělo ani v pozdním odpoledni
Kýčovité počasí nás neopouštělo ani v pozdním odpoledni (Click to enlarge)

Z Bjelašnice dolů
Z Bjelašnice dolů (Click to enlarge)

Na pozadí pohoří Treskavica
Na pozadí pohoří Treskavica (Click to enlarge)


Zvětšit mapu
Zvětšit mapu

Zvětšit mapu
Zvětšit mapu

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Setkání skialpinistů

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org