TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Lavinový vyhledávač Ortovox 3+ - domácí testy

V tomto testu podrobím zkoumání vyhledávač Ortovox 3+, patřící zařazením do středu modelových řad výrobce. Ortovox je tradiční značkou. Jejich starý analogový modrák s obrovským dosahem (F1 a později F1 Focus) býval ve své době jedničkou a tak se, navzdory velkému stáří, těší určité oblibě až dodnes (výroba po mnoha letech definitivně skončila až v roce 2013). Zda se výrobci podařilo přiblížit tehdejšímu vysokému standardu i v případě současného modelu 3+ se dočtete na následujících řádcích.

Obsah balení a provedení

V krabici se kromě pípáku a dvoupopruhového upínacího pouzdra na tělo nachází už jen náhradní / prodlužovací elastická spojka pro upevnění k pouzdru, registrační karta pětileté záruky a návod (bez české verze).

Obsah balení
Obsah balení (CLICK TO ENLARGE)

Tělo pípáku vyzkazuje značnou bytelnost, nic se neprohýbá, nevrže a po celém obvodu přístroje nenajdete jediný kus plastu – vše guma (nikoliv pouze povrchové pogumování). Gumový prstenec chrání i okruží LCD displeje. Odolnost proti pádům deklaruje většina výrobců, ale u 3+ se tomu nebojím důvěřovat. Do rukou padne pípák velmi dobře díky tvaru a dvěma gripům na zadní straně. Ovládacím prvkům se budu věnovat později v samostatné části.

Postroj na tělo se skládá z pouzra na zip, dvou popruhů (kolem hrudníku + přes rameno) a pružného lanka, které vede skrz pouzdro ramenním popruhem zhruba do jeho poloviny, kde je zafixováno výrazným prošitím. Pípák je ke druhému konci lanka připojen typickou samostahovací provlékací smyčkou. Ochrana proti vypadnutí z ruky nebo odplavením pípáku sekundární lavinou během vyhledávaní je dobrá, pružné spojovací lanko je ale spíše kratší a navzdory rezervě skryté v ramenním popruhu bude vysokým postavám na délku natažených paží mírně krátké. Popruhy jsou pevné, nastavitelné v opravdu hodně velkém rozsahu a hrudní popruh má na jednom konci elastickou část. Postroj, je lehký, kompaktní, zároveň dobře nastavitelný; škoda jenom, že výrobce nepoužil širší než nejběžnější 20 mm popruhy.

Postroj k upevnění na tělo
Postroj k upevnění na tělo (CLICK TO ENLARGE)

Ovládací prvky

ON/OFF přepínač je součástí otočných bateriových dvířek ve spodní části přístroje. Dokud člověk nenajde grif, lze při vypínání snadno přejet polohu OFF a místo vypnutí otevřít kryt bateriového prostoru. Ten nelze ztratit, je napevno spojen s tělem přístroje ohebným páskem. Stejnětak při takovéto „nehodě“ nemůže vypadnout baterie – pro její vyjmutí je potřeba dvířka na pásku hodně odohnout a pásek je dostatečně tuhý. Vrácení dvířek zpátky po výměně baterky také nejde úplně samo, což je vina nejen určité krkolomnosti výrobcem zvoléného řešení, ale i silným pogumováním kolem nich (vodotěsnost +). Způsob vypínání není povedený, ale dá se s tím sžít. Poloha ON/OFF je aretována táhlem s pružinou, které má tuhý chod a aretační zub je dostatečně velký – neumýslné přepnutí nehrozí. Nejjistější způsbob, jak předejít nechtěnému otevření bateriového krytu při vypínání, je tento: při držení aretčního táhla pootočit dvířka do polohy mezi I – O, aretační táhlo pustit a dotočením dvířek do polohy O docvaknout do aretačního zubu. Menší výhodou nepříliš zdařílého tohoto pojetí je na první pohled viditelná navolená poloha (dvířka mají asymetrický tvar).

Detail vypínače ON/OFF a pohled na zadní gripy
Detail vypínače ON/OFF a pohled na zadní gripy (CLICK TO ENLARGE)

Přepínač mezi vysíláním / hledáním na horní straně je naopak skvělý – žádné šoupátko, kolíbka, nebo tak něco; k přepnutí jsou potřeba oba palce a nemůže se to stát omylem. Po přepnutí vyskočí tlačítko, jehož zamáčknutím se režim opět vrací do polohy vysílání. Obsluha je bezproblémová i v rukavicích.

Detail přepínače režimů - vlevo režim hledání, vpravo režim vysílání
Detail přepínače režimů – vlevo režim hledání, vpravo režim vysílání (CLICK TO ENLARGE)

Posledním ovládacím prvkem je tlačítko pro označení místa při vícenásboném hledaní, které je kryto dostatečně tuhou gumou na to, abyste jej nemohli stisknout omylem při přehmatávání.

Zvukový a grafický výstup

Po zapnutí přístroje proběhne, kromě zobrazení sériového čísla a verze firmwaru (lze upgradovat) také kompletní test antén a výstupních elementů, vč. reproduktoru. Ten se nachází uprostřed pod markovacím tlačítkem, takže zakrytí palci při držení za spodní podélné gripy nehrozí. Zvukový výstup je dostatečně hlasitý a je dobře slyšet i při zkušebním úplném zakrytí otvoru reporoduktoru. V tomto ohledu ale Ortovoxu 3+ k high-endu chybí možnost připojení sluchátek.

LCD displej je velmi dobře pojatý a naporosto přehledný. Pokud v režimu hledání není signál, zobrazuje nápovědu ve formě postupně se skládajícího písmene „S“ (jeden ze způsobů chůze při prvotním hledání signálu). Jakmile zachytí signál, zobrazuje buď šipku bez výplně (odhad směru), nebo po správném (rovném) natočení se do siločáry šipku černě vyplněnou. V případě, že hledající jde po siločáře, ale špatným směrem, svítí šipka stále černě, ale zvyšuje se údaj o vzdálenosti, což je povel k obratu o 180 stupňů – za sebe ukázat neumí ; směrových šipek je k dispozici sedm (což je o dvě méně než u Barryvox Elementu a o dvě více než u Piepsu DSP Spor/Tour/Pro). Směrové pokrytí ukazatele je přibližně 160 stupňů. Při jemném dohledávání (od tří metrů níž) šipka zmizí a místo ní se objeví dvě stupnice ve tvaru výsečí, které se od okrajů displeje přibližují k ukazateli metrů tím víc, čím víc se hledající blíží k místu nálezu. Ukazatel vzdálenosti už v tomto režimu zobrazuje hodnotu v decimetrové přesnosti. V režimu hledání se také automaticky zapíná podsvícení displeje, které je poměrně výrazné, ale ne až tak moc, aby z toho ve tmě bolely oči. Doprovodná zvuková signalizace je standardní – zesilující pípání s měnící se frekvencí a výškou.

LCD displej - vlevo v režimu jemného dohledávání, vpravo režim vysilání
LCD displej – vlevo v režimu jemného dohledávání, vpravo režim vysilání (CLICK TO ENLARGE)

V režimu vysílání se na displeji zobrazují pouze pulzující „dohledávací stupnice“ coby signalizace provozu. LCD displej v jakémkoliv režimu provozu trvale mírně pulsuje (zeslabuje a zesiluje intezitu černé), čím slabší je baterie, tím znatelněji, ale vždy se vrací do maxima (nebledne). Jeví se to buď jako způsob šetření baterie, nebo reakce na nekvalitní / starou baterii. Čitelnost ani dosah nebo jakoukoliv funkcionalitu to nikterak neovlivňuje – otestováno. Ukázku způsobu fungování, vč. zmiňovaného pulsovaní displeje, si můžete prohlédnout na videu například zde:

http://www.youtube.com/watch?…

Testy funkčnosti v praxi

Ve všech testech byly testovány dva kusy Ortovoxu 3+, pocházející z různých výrobních serií, v obou případech se základním firmwarem verze 1.1 (k firmwarům se vrátím v závěru testu).

V prvním testu jsem Ortovox 3+ prověřil v konfrontaci se zdroji rušení. Testovacím prostředím byla uzavřená místnost 6×6 metrů s několika zapnutými spotřebiči, generujícími převážně silná rušení, přícházející ze tří různých horizontálních směrů. Kromě toho je strop testovací místnosti vyztužen sítí kovových profilů, na nichž se, díky fušerství nejmenovaného řemeslníka, volně povaluje elektrická kabeláž 220 i 380 V i také koaxiální a ethernetové kabely – takže dostatečně náročné testovací prostředí. Nejprve jsem otestoval situaci, kdy je zapnuto vyhledávaní a bylo zkoumáno, jak moc se nechají přístroje mást okolním rušením. Oba pípaky se s tímto testem vícesměrného rušení popraly úspěšně – shodně vždy při startu hledání ukázaly na 1–3 sekundy „falešný zdroj“, ale záhy ho odhalily a hlásily nulu – nic v dosahu (což bylo správně – druhý pípák by při tomto testu vypnutý).

Druhou částí testu bylo prověření vzájemného vyhledávání v témže prostoru se silným rušením. To fungovalo velmi dobře (akusticky i vizuálně), vzdálenosti byly přesné (na decimetry) a rušení mělo za následek pouze občasnou prodlevu ve změně vzdálenosti, ale ani jedenkrát falešný směr. Totéž lze konstatovat o reakcích na změny směru, „přecházení zasypaného“, apod. To je věru vynikající výsledek.

Třetí test byl zaměřen na ovlivnění dosahu vyhledávání napětím (stavem) baterie a zároveň test použití dobíjitelné AA baterie namísto alkalické. Protože nebyla k dispozici žádná nová alkalická baterie, byla použita rezervní, necelý rok stará (oba pípaky ji hodnotily jako plnou). Proti této jsem postavil zpola nedobitou Vartu Ready2Use 2100 mAh (max. napětí 1,2V). Tato část testu proběhla ve venkovním prostředí s ideálními parmetry (jasno, slunečno, bez inverze nebo zvýšené vlhkosti vzduchu, bezvětří, jarní teplota). Zároveň jsem tím testoval použitelný pracovní dosah. Co se baterií týká, rozdíl byl obrovský – s alkalickou baterií chytal pípak stabilní signál od 42 metrů (náznaky od 45), s dobíjitelnou stabilní signál až od 31 metrů (náznaky směru jsem už přesně neměřil, vzhledem k očividné naprosté nesmyslnosti používání akumulátorových AAček do těchto přístrojů).

Čtvrtý test prověřoval problémy známé a zdokumentované u Piepsu a Arvy – ovlivňování stavu mobilními telefony a podobnými zařízeními až do nefunkčnosti. Testováno bylo dvěma mobilními telefony (zapnutými, pochopitelně) a ve druhé fázi chumlem prodlužovaček se smyčkami, několika napájecími adaptéry, koaxilání i ethernetovou kabeláží a dvěma velmi blízkými spotřebiči – vše opět umístěno v témže zarušeném okolním prostředí.

Ve všech testovaných případech s mobily byl vliv nulový – v obou režimech. Zvolený režim zůstal v provozu bez následků i v případě, že byl vyhledáváný pípák umístěn přímo na zdroj rušení, nebo naopak. Vzhledem k tomu, že jedním z pokusných mobilů byl dual-sim čínské provenience, který má díky dvěma SIM kartám hodnoty SAR vpravdě čínské :), to lze brát za dobře prověřené. Ani umístěním mezi prodlužovačky + kabeláž a zapnutím všech připojených zásuvek i spotřebičů se nepodařilo v žádném z testů pípáky „umrtvit“ nebo uvést do polofunkčního stavu, pouze se o něco zvýšily prodlevy v rekacích na změny poloh druhého přístroje. U Ortovoxu 3+ tedy není nutné úzkostlivě řešit vypínání nebo vzdálenost od mobilních telefonů či běžných zdrojů rušení, ani u některých jiných vyhledávačů vyžadované nošení displejem k tělu. Ostatně i v návodu výrobce jsou v tom smyslu pouze obecná upozornění, nikoliv požadavky podmiňující funkčnost (doplněné na jiném místě návodu sdělením, že přistroj překonává příslušnou EU normu). Praktické testy tyto skutečnosti potvrdily – perfektní výsledek.

Test položeným dual-simovým mobilem, režim vysílání
Test položeným dual-simovým mobilem, režim vysílání (CLICK TO ENLARGE)

Stejný test v režimu vyhledávání - vpravo je vidět okraj vysílajícího pípáku
Stejný test v režimu vyhledávání – vpravo je vidět okraj vysílajícího pípáku (CLICK TO ENLARGE)

Druhou části této fáze testu bylo položení obou pípaku na sebe – to dělá problémy většině, ne-li veškerým těmto zařízením a vyplývá to z principu fungování (při tomto testu se všechny vysílací i příjmací antény ocitnou v těsné, několikacenti­metrové blízkosti). Ve všech případech se na LCD hledaného („zasypaného“) pípáku objevila chyba E3 – problém s vysílací anténou – ovšem (!) ve všech testovacích pokusech hledaný pípak bez přerušení pokračoval v režimu vysílání signálu a byl po celou dobu nalezitelný i při změnách poloh a vzdáleností. To je pro Ortovoxy skutečně skvělá vizitka, přestože se jedná o výsledek dosažený v extrémním, čistě experimentálním tes­tu.

Vysílání fungující bez závad i po vynucené E3 chybě
Vysílání fungující bez závad i po vynucené E3 chybě (CLICK TO ENLARGE)

Druhá část praktických testů bude publikována v pokračování článku v závěru dubna a bude obsahovat výsledky testování vícenásobného vyhledávání i další podrobnosti z používání v terénu.

Ostatní vlastnosti a firmware

Podrobnosti o technologiích, kterými Ortovox 3+ disponuje, lze najít na mnoha místech na webu, takže se omezím na konstatování, že příslušnost k vyšší kategorii vyhledávačů představuje např. možnost označování více zasypaných, čidlo pro kontrolu pohybu hledajícího (zda nebyl znehybněn další lavinou), skupinový test a možnost upgradovat firmware. Tři antény jsou v této kategorii samozřejmostí. Za zmínku stojí také informace, že od října 2013 jsou veškeré produkované kusy navíc vybavovány zabudovanou Recco destičkou.

V úvodu zmiňovaná pětiletá záruka může být aktivována i online registrací, nikoliv jen přiloženou registrační kartou, její podmínky jsou ale poněkud neurčité. Některé zdroje Ortovoxu zmiňují omezení, že prodloužená záruka nemůže překročit šest let od data výroby, ale např. registrační potvrzení Ortovoxu praví, že pět let běží do data nákupu. Jisté je pouze to, že prodloužená záruka nemůže být aktivována, pokud uplynulo datum, vynzačené na nálepce uvnitř bateriového prostoru a z něhož zároveň lze odečtením pěti let zjistit přesný měsíc a rok výroby kusu ; zároveň je majitel přístroje povinen dodat pípák měsíc před uplynutím vyznačeného data na bezplatnou servisní generálku. Ortovox 3+ je vyráběn v Německu, kde se také nachází centrální servis (Mnichov). V ČR jsou autorizované servisy, pokud je mi známo, dva a poskytují bezplatný update firmwaru.

Návštěvu autorizovaného servisu výrobce doporučuje pro část výrobní série distribuované od data 17. 10. 2012 dál – u některých kusů se vyskytuje softwarový problém se čtením onoho ochranného pohybového čidla a pípák se do režimu vysílání přepne každé dvě minuty bez ohledu na to, zda se pohybujete nebo ne a je nutné každé dvě minuty znvou přepnout do režimu hledání. Nejedná se o kritickou chybu, ale oprava je vhodná. Odkaz na formulář pro ověření přítomnosti chyby podle sériového čísla a celý popis viz zde:
http://www.ortovox.com/…n_3plus.html

Nejnovějším existujícím firmwarem je verze 2.1, ale předešlá verze 1.1 se stále vyskytuje na mnoha prodávaných kusech, evidentně naskladněných v minulých letech. Přestože novější firmware 2.1 neopravuje žádné chyby a výrobce prezentuje i verzi 1.1 jako stále platnou, v testech Alpenvereinu dosáhly Ortovoxy s verzí 2.1 o něco lepších výsledků. Podrobnosti o rozdílech mezi verzemi podrobně na webu výrobce:
http://www.ortovox.com/…ersions.html

Pouze pro úplnost připomínám, že oba testované kusy měly starší verzi firmaru (1.1) a fungovaly s ní velmi dobře.

Závěrečné zhodnocení

Ortovox 3+ nepatří mezi levné lavinové vyhledávače a za stejné peníze lze pořídit například Pieps DSP Sport / Tour nebo Barryvox Element, které jsou funkčně i intuitivností používání velmi podobné, často až shodné. Stejnětak se ve všech třech případech jedná o zjednodušenou verzi top modelu daného výrobce. Jednoznačné doporučení, jaký vybrat, nečekejte – každý z se odlišuje svými přednostmi a nedostatky. V případě 3+ jsou to především tyto:

Klady:

  • excelentní odolnost proti rušením
  • rychlé a jisté oddělování zdrojů signálu
  • nadstandardně odolné zpracování těla přístroje
  • napájení jednou AA baterií / 250 hodin vysílání
  • možnost prodloužené záruky

Zápory:

  • menší dosah (40 – 45 metrů)
  • nepovedený ON/OFF vypínač

Hodnocení uzavřu odpovědí na otázku z úvodního odstavce. Ortvox 3+ se určite nestane „novou efjedničkou“ mezi lavinovými vyhledávači, na to už je v součanosti konkurence přiliš široká a nijak z ní nevyčnívá, ale zároveň ani nezaostává a nabízí několik dobrých důvodů, proč si ho vybrat – záleží pouze na tom, jak se shodnou s vašimi preferencemi. Pro svou srozumitelnost a jednoduchost používání je vhodný i pro úplné začátečníky.

Lavinový vyhledávač Ortovox 3+
Lavinový vyhledávač Ortovox 3+ (CLICK TO ENLARGE)

Podobné články

Komentář

  1. Matus - 18. březen 2014, 06:54 #

    Jaromire A.R., na recenzii si si dal naozaj zalezat! Vyzera to byt na dobry stroj, mozno by malo pridanu hodnotu, keby si porovnal dosah so starsimi strojmi (aj inych znaciek), aby sme my, majitelia archivnych masin (DTS Tracker 1.0), videli dovod na investiciu napr. do tohto Ortovoxu.

    Problem so zapinanim a vypinanim nevidim tak kriticky – zapinat a vypinat by si mal napr. doma, v aute, na chate, cize v klude bez rukavic. Ked clovek chyti spravny grif, urcite to potom nebude ziadny problem a baterku nestrati.

  2. Petr - 18. březen 2014, 11:16 #

    Verze 3+ 2013 (modré provedení) má již hlavní vypínač vylepšený a zapínání/vypínání je bez problémů.

  3. Jaromir . A. R. Vich - 18. březen 2014, 15:14 #

    Matus – Jsem rad, ze recenzi shledavas uzitecnou, to je ostatne cil. Se starsimi pipaky porovnat nemuzu, ale ve druhe casti recenze – testy z terenu – bude krom jineho srovnani s levnym Piepsem Freeride. A souhlasim, ze zapinani/vypinani neni rozhodne kriticka vec a duvod kvuli kteremu 3+ nekupvoat, prislo mi ale fer to uvest (ackoliv ztrata baterie opravdu nehrozi ani se stavajicim resenim).

    Petr – diky za info o vylepseni vypinani/zapinani, je fajn, aby si to ctenari recenze mohli precist a jit pri pripadne shaneni po modre verzi :) (cerna i zelena maji ten stary system)

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org