TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Další aktivní lavinová pomůcka ze severní Ameriky - Avi Vest 2009

Na podzim 2009 se podle oznámení na stránce Avi Vest má objevit v prodeji v USA a Kanadě stejnojmenná nová aktivní lavinová pomůcka Avi Vest. Pokusím se je porovnat s dalšími dvěma aktivními lavinovými pomůckami ABS batohem a Snow Pulse společně se shrnutím prvních dojmů.

Webová prezentace Avi Vest
Webová prezentace Avi Vest

Nová pomůcka Avivest může vzdáleně připomínat některé historické vývojové modely ABS batohu – hlavně z roku 1985 a 1989. Na zádech je umístěn vak, který se po aktivaci naplní vzduchem do objemu 150 litrů. Již zkoušky ABS batohu ukazaly objem 150 litrů jako dostačující pro udržení lidského těla na povrchu laviny.

Z videa, nafouknutý Avi Vest
Z videa, nafouknutý Avi Vest

Hlavní rozdíl oproti ABS batohu nebo Snow Pulse spočívá v tom, že člověk má na sobě „jenom“ vestu a ne celý batoh. Druhým rozdílem uvedeným na stránce How Avi Vest works je to, že se Avi Vest začně po dvou minutách vypouštět, takže by měl za hlavou strženého lavinou vytvořit volný prostor zvyšující šanci na přežití.

Testovači Avi Vest před vzletem vrtulníku
Testovači Avi Vest před vzletem vrtulníku

Vývoj Avi Vest začal v roce 2004, kdy tři kamarádi založili firmu WARI LLC pro vývoj aktivní lavinové pomůcky. Jejich optimismus:
„Its creators hope that the vest, which is designed to keep skiers from getting buried in an avalanche, will become as essential a backcountry tool as a probe, beacon and shovel.“
volně přeloženo jako: „Autoři doufají, že se vesta, která byla vytvořena k tomu, aby se zabránilo zasypání lyžařů v lavině, se stane základní pomůckou pro pohyb ve volném terénu jako sonda, lavinový vyhledávač a lopata.“

Vaky Avi Vest acna povrchu laviny, stržení pod sněhem
Vaky Avi Vest acna povrchu laviny, stržení pod sněhem

Z fotogalerie na Photos Avivest.com není úplně jasná výhoda použití vesty oproti batohu, kdy je člověk vestou pevně obklopen a adekvátně tomu se více potí – materiály typu Goretex nebyly použity. Stejně tak není jasné, kde se umístí další věci jako svačina, pití, náhradní oblečení, apod. Jak z této fotogalerie, tak z videa z praktických testů Avalanche Research 2009 – 5 Field Tests of Avi Vest není jasný důvod vypouštění vaku po dvou minutách, když vaky by vždy měly zůstat na povrchu lavinového nánosu, a jejich zmenšením se nijak nezvýší volný dýchatelný prostor pro strženého lavinou, když má hlavu pod sněhem. A teď ještě oznámení na slovinské stránce z 11. listopadu 2009: Brezrokavniki Avi Vest.

Vak na povrchu, tělo a hlava pod sněhem
Vak na povrchu, tělo a hlava pod sněhem

Avi Vest

+ aktivní lavinová pomůcka zvyšující šance na přežití
+ dobré a lehké řešení pro freeride
 – nutnost mít pevně upnutou vestu kolem těla
 – není vhodná pro skialpinismus
 – cena? Není známa ani v USA, dovoz do Evropy v nedohlednu
 – není zřejmé, zda je vesta dostatečně zajištěna proti stržení z těla
 – nemožnost použití batohu (a jeho obsahu na výlet)
 – z webu není zřejmý způsob plnění plynových bomb

ABS batoh

+ aktivní lavinová pomůcka zvyšující šance na přežití
+ nejstarší a nejdéle vyvíjená a v praxi ověřená aktivní lavinová pomůcka
+ existuje řada batohů s vestavěným systémem ABS
 – vyšší hmotnost
 – cena, brání velkému rozšíření

Snow Pulse

+ aktivní lavinová pomůcka zvyšující šance na přežití
+ na rozdíl od všech ostatních aktivních lavinových pomůcek dobře ochrání hlavu a navíc ji udrží nad sněhem, ostatní udrží nad sněhem pouze záda strženého lavinou
+ hmotnost
 – cena, brání velkému rozšíření

Další odkazy a čtení:

Předvedení lavinového ABS batohu na Sport Life v Brně – listopad 2008
Lavinový Life Bag – lepší než ABS batoh? – listopad 2008

Shrnutí

Oproti tomu, jak si někteří mylně myslí, že různé aktivní lavinové pomůcky – Outdoorforum.cz – vlákno týkající se lavinového balónu Avalanche Ball jsou totožné s pasivní upřesňující pomůckou – Použití, výhody a nevýhody lavinové pomůcky Avalanche Ball je Avi Vest výrazným zvýšením šance na přežití v lavině spuštěné při skialpinismu, freeride a podobných aktivitách v případě, že je kamarádská pomoc nablízku. Jeho provedení a vlastnosti ho však prakticky určují pouze pro freeride nebo heliskiing.

Podobné články

Komentář

  1. Matus - 19. listopad 2009, 07:54 #

    Hm, mam celkovy dojem, ze americki junaci svoj vyrobok nejak nedomysleli, ale ze by sa aj tak chceli zviest na vlne roznych nafukovaciek do lavin. Ako hovori najvacsi Cech: „Tudy ne, pratele!“

  2. Tomky - 25. listopad 2009, 11:33 #

    A ďalší lavinový batoh je BCA Float30, jediná výhoda je len cena.
    http://www.backcountryaccess.com/…mingSoon.php
    http://the-whippet.blogspot.com/…at-30-3.html
    Hmotnosť ABS a Snowpulse je rovnaká, ABS má možnosť ľahkej karbónovej bomby.
    Výhody Snowpulse sú aj možnosť domáceho(lacného) plnenia z potápačskej flaše, bomby plnené vzduchom a nie dusíkom ako ABS, 2 druhy(EU/US) bomb pre prepravu v lietadle, pri zasypaní vzduch pomaly uniká z balóna a obeť ho môže dýchať. Hlavná nevýhoda je vyššia(+2kg) hmotnosť oproti bežnému batohu. Cena batohu je približne rovnaká ako cena nového setu lyže+viazanie.

  3. palic - 25. listopad 2009, 16:26 #

    [2] Díky za upozornění, nevěděl jsem, že BCA se také angažuje v nafukovacích balonech. Vypadá to tak, že teď se asi všichni vrhnou na výrobu různých batohů a vest s vestavěnými nafukovacími vaky :-)

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org