TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Použití, výhody a nevýhody lavinové pomůcky Avalanche Ball

Na webových stránkách Outdoorforum se objevilo vlákno týkající se lavinového balónu Avalanche Ball použitelného pro zrychlení záchrany v případných lavinách. Jelikož někteří přispěvatelé považují Avalanche Ball za stejně hodnotnou a prakticky použitelnou pomůcku jako ABS Avalanche Airbag System nebo Snow Pulse, je vhodné se blíže podívat na to, k čemu je vlastně Avalanche Ball dobrý.

Sbalený Avalanche Ball připravený k použití
Sbalený Avalanche Ball připravený k použití

Popis na webu Namche:

Avalanche Ball je vylepšenou verzí kdysi populární lavinové šňůry. Razantně zkracuje dobu nalezení a vyproštění postiženého, nejrychlejší prostředek jak lokalizovat člověka zasypaného pod lavinou.

  • Na batoh připevněná kapsa je naplněna míčem průměru 60 cm, který je složen do tvaru lampiónu
  • Po uvolnění „odjišťovací šňůry“ se kapsa otevře a ve zlomku sekundy se díky pružinovému mechanismu balón rozvine
  • S tělem lyžaře je balón spojen 6 m dlouhou šňůrou, která je uchycená za opasek
  • Míč zůstane vždy na povrchu laviny, a tak je možná rychlá lokalizace a následné vyproštění.
  • Protože aktivaci ovládá každý sám, je nutné provádět její nácvik, přestože jde o jednoduchou činnost.

Avalanche Ball se připevňuje opaskem kolem pasu
Avalanche Ball se připevňuje opaskem kolem pasu

K uvedení do problematiky malá historická vsuvka, kdy v roce 2004 se Avalanche Ball probiral v článku a diskuzi Lavinovej balón – lezec.cz. Téměř na konci diskuze u článku o lavinách na Lezec.cz se v roce 2005 objevili i různé zkušenosti s Avalanche ball? – lezec.cz

Upevnění 6 m dlouhé šňůry od Avalanche Ball
Upevnění 6 m dlouhé šňůry od Avalanche Ball

Zajímavé bludy se uvádějí v dalším článku v českém jazyce Když chcete pokoušet laviny (HN.IHNED.CZ 7. 2. 2006):
„Lavinový balón Avalanche Ball se nosí připnutý na zádech nebo na batohu. Jakmile jeho majitel zaznamená valící se sníh, aktivuje tlakovou nádobku, která balón nafoukne. Balón pak "plave“ nad lavinou a záchranáři najdou cestu k zasypanému člověku podle lanka, kterým je s balónem spojen. Je to vlastně modernější varianta dříve hojně používané lavinové šňůry."

Čouhající kloub Avalanche Ball z obalu
Čouhající kloub Avalanche Ball z obalu

Ve své práci „Field tests of some new avalanche rescue devices“ z roku 2001 uvádí Martin Kern, et al. (SLF Davos) po praktickém testování figurín v lavině k Avalanche Ball toto:

  • The K2 „Avalanche Ball“ does not reduce the depth of burial. In the tests it facilitated rapid visual location of the dummies. (Avalanche Ball nezmenšuje hloubku zasypání, v testech usnadňoval nalezení figurín)
  • Based on the results obtained the K2-„Avalanche Ball“ does not represent a significant advancement in the area of avalanche safety equipment. (Na základě výsledků dosažených s Avalanche Ball, tento není významnou výhodou v oblasti lavinové bezpečnostní výbavy)

Aktivační popruh Avalanche Ball
Aktivační popruh Avalanche Ball

Na své stránce LAVINY – INFO BASIC uvádí Viktor Kořízek větu, kterou by si mohli všichni vrýt hluboko do paměti:
„ABS LAVINOVÝ AIRBAG A AVALANCHE BALL JE BEZ LAVINOVÉHO PŘÍSTROJE, LOPATY A SONDY ÚPLNĚ NA NIC!“ – možná by ještě mohl být doplněn Avalung a Recco.

Detail aktivační pojistky Avalanche Ball
Detail aktivační pojistky Avalanche Ball

K dostání je v Namche: Avalanche Ball v Namche za cenu 5900 Kč. Porovnání složitosti zařízení a jeho praktické použitelnosti ve srovnání s klasickým lavinovým vyhledávačem, který začíná na cenách i výrazně nižších, nechť si každý udělá sám. Možná má smysl pořídit Avalanche Ball za "akční slevu z 5900 na 1500 Kč, resp. v bazaru za 1200 Kč.

Překrytí aktivační pojistky
Překrytí aktivační pojistky

Na Telemark Talk Forum se v roce 2009 také začali věnovat Avalanche Ball – tests. Z diskusních příspěvků jenom několik na ukázku:
Toby: „Nothing really new, but I never saw anybody carrying this in real life.“ (Nic opravdu nového, ale nikdy jsem neviděl někoho, kdo by ho měl v terénu)
Juanbendeknee : „Like an ABS pack, but instead of attaching it to yourself you get a leash to get caught around trees.“ (Jako ABS batoh, ale kromě přidělání na sebe budete uvázáni kolem stromů)
Hacksaw: „The Avalanche Ball is not full proof and should not be the only means of finding someon. Obviously, the ball should be used in conjunction with a transceiver. Just as you should have a transceiver even if you use an ABS pack, Snowpulse or Avalung.“ (… Samozřejmě, balon by měl být používán pouze jako doplněk lavinového vyhledávače. Stejně jako by měl mít každý lavinový vyhledávač, i když používá ABS batoh, Snowpulse nebo Avalung)

Aktivační pojistka Avalanche Ball
Aktivační pojistka Avalanche Ball

Na Teton Gravity je vlákno nazvané An avalanche Ball is better then a transceiver? stojí za pozornost například:
backcountry1pr: „I do not believe that you could just "pull“ the cord up to find your victim. In all the slides I have been a part of, if the cord was longer then like 10ft, the time you would waste trying to follow 20ft of cord through a set up avy path would negate any immediate time savings." (Nevěřím tomu, že je možné jen >vytáhnout< lano k nalezení oběti. Ve všech lavinách, jichž jsem se nějakým způsobem zúčastnil, pokud lanko bylo delší než 3 metry, čas, který musíte strávit sledováním 6 metrů dlouhého lanka po lavinové dráze odstraní všechny okamžité časové výhody)
mb2778: „what about risk of strangulation?“ (a co nebezpečí uškrcení?)

Lanko držící u sebe Avalanche Ball a jeho obal
Lanko držící u sebe Avalanche Ball a jeho obal

Půldruhé minuty dlouhý šot z filmu Warrena Millera 1962 Backcountry Skiing ukazuje tehdejší „balonkové lyžování“ ve francouzském volném terénu, spouštění malých lavin, apod. aneb, jak se nechovat v zimě na horách.

Avalanche Ball v celé své červené kráse
Avalanche Ball v celé své červené kráse

Prezentace Lavinové pomůcky od (pdf) od Školy horské bezpečnosti Praha uvádí na druhé straně Avalanche Ball mezi nadstandardními pomůckami s ABS batohem, Avagear a Avalungem, zatímco mezi standardní patří lavinový vyhledávač, lopata a sonda. Oproti tomu na straně 20 uvádějí pod titulkem „Ti, jenž tančí na povrchu“ opět všechny tři zmíněné pomůcky. Na stránkách 21 až 26 je potom uveden popis a způsob použití Avalanche Ball v praxi. Zavádějící je „porovnávající obrázek“ na straně 26 (z webu Avalanche Ball), kde vlevo je uveden postup při použití lavinového vyhledávače, zatímco vpravo jak jste rychlí s Avalanche Ball. Nakreslená situace s lavinovým vyhledávačem platí pouze v případě, že se v okamžiku pádu laviny až do jejího zastavení všichni nezasažení dívali do nebe nebo na druhou stranu, neboť standardně by se mělo začínat až v místě posledního spatření strženého lavinou.

Detail uchycení Avalanche Ball k 6m dlohé šňůře
Detail uchycení Avalanche Ball k 6m dlohé šňůře

Avalanche Ball at Pistehors.com, kde je uvedeno „The biggest disadvantage is that the ball may come to rest on the surface some meters away from the victim. However the connecting cord is thin and light and will cut through compact snow so the cord can be pulled tight until the search is directly above the victim. It is important to remember that, unlike the ABS Airbag system the ball will not aid floatation so you still need a buddy to rescue you.“

Uzavírací část Avalanche Ball
Uzavírací část Avalanche Ball

Malé shrnutí Avalanche Ball:

+ zrychluje první vizuální kontakt s místem, kde může být za příznivých okolností v okruhu šesti metrů stržený lavinou (pokud mu zůstane Avalanche Ball připoután k tělu, a není utržen)
+ v případě použití lavinového vyhledávače a Avalanche Ball se celkově zrychluje možnost záchrany, možné použití při freeride, heliskiingu, apod.
+ jednoduchá mechanická konstrukce a použití bez nutnosti doplňujích prvků (baterky, patrony, apod.)
 – velká hmotnost
 – vysoká cena
 – není porovnatelný s ABS batohem nebo Snowpulse, neboť pouze označuje místo, kde je možná zasypaný, zatímco ABS batoh a Snowpulse s vysokou pravděpodobností udrží na povrchu laviny
 – stejně jako ABS batoh, Snowpulse a Avalung vyžaduje vědomou aktivaci, což v případě náhlého stresu způsobeného lavinou nemusí stržený vždy udělat
 – špatné připevnění k tělu – popruh, který se má zapnout kolem pasu zůstává klinkat volně na batohu – toto bylo viděno v praxi
 – chování Avalanche Ball a spojující šňůry v případě pádu laviny v zalesněném terénu – možnost uškrcení, zachycení za stromy a rozmačknání dalším sněhem, apod. – není v praxi ověřeno!

CELKOVĚ: Vzhledem k ceně, hmotnosti a praktickému použití je Avalanche Ball částečně vhodný jenom jako nadstandardní doplněk k lavinovému vyhledávači, lopatě a sondě – pokud s sebou někdo chce Avalanche Ball tahat. Předběžně není vhodné jeho použití v lesním porostu.

Rozdělávání Avalanche Ball k jeho složení
Rozdělávání Avalanche Ball k jeho složení

Odkazy a další čtení:

Předvedení lavinového ABS batohu na Sport Life v Brně
Lavinový Life Bag – lepší než ABS batoh?
The impact of avalanche rescue devices on survival (Brugger, 2007)
Flash Avalanche – VISUAL SYSTEM OF THE SEARCH OF AVALANCHE VICTIMS
Comment on Flash Avalanche

Střed Avalanche Ball s výztužnými dráty
Střed Avalanche Ball s výztužnými dráty

Rozložený a poskládaný Avalnanche Ball
Rozložený a poskládaný Avalnanche Ball

Poskládaný Avalanche Ball s lankem
Poskládaný Avalanche Ball s lankem

Balení Avalanche Ball po použití

Balení Avalanche Ball – krok 1, levá strana obalu
Balení Avalanche Ball – krok 1, levá strana obalu

Balení Avalanche Ball – krok 2, pravá strana obalu
alení Avalanche Ball – krok 2, pravá strana obalu

Protažení kroužkem pravé části obalu
Protažení kroužkem pravé části obalu

Balení Avalanche Ball – krok 3, sřední část obalu
Balení Avalanche Ball – krok 3, sřední část obalu

Balení Avalanche Ball – krok 4, horní kryt obalu
Balení Avalanche Ball – krok 4, horní kryt obalu

Balení Avalanche Ball – krok 5, zajištění pojistkou
Balení Avalanche Ball – krok 5, zajištění pojistkou

Překrytí aktivační pomůcky Avalanche Ball
Překrytí aktivační pomůcky Avalanche Ball

Překrytí aktivační pomůcky Avalanche Ball
Překrytí aktivační pomůcky Avalanche Ball

Dotažení obalu Avalanche Ball
Dotažení obalu Avalanche Ball

Podobné články

Komentář

  1. Matus - 7. září 2009, 17:33 #

    Tomu hovorim kvalitny resers. Ja by som da obmedzil na konstatovanie, ze AB je hovadina.

  2. palic - 8. září 2009, 08:20 #

    [1] :-) Nepreháňaj, na hranie je to dobrá vec…

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org