TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

První zkušenosti s novým vázáním Diamir Eagle získány na Kamčatce

Na výlet Skialpinistická Kamčatka 2009 – přehled výsledků a ohlasů jsem měl nové lyže Movement Iki – Nové lyže Movement na sezonu 2009–2010 s namontovaným novým vázáním na rok 2009–2010 Nové vázání Fritschi Diamir Eagle. Vázání doznalo výrazných změn a změněny jsou také stoupací železa na něj – Použití stoupacích želez na novém vázání Diamir Eagle při výletu na Kamčatku. Tady budou rozebrány praktické zkušeností s vázánímí Diamir Eagle.

Diamir Eagle přepnutý na chůzi po rovině a do mírného kopce
Diamir Eagle přepnutý na chůzi po rovině a do mírného kopce

Podmínky použití:

  • 12 dní pohybu na lyžích na poloostrově Kamčatka v různých podmínkách
  • výstupy na vrcholy s převýšením až 2000 výškových metrů (část výstupu lyže na batohu), pohyb po rovině (např. k Tichému oceánu, k sopce Avačinskaja)
  • sklony svahů různé od rovinatého terénu až po více než 45 stupňů
  • podklas s výjimkou prašanu všechny druhy sněhu a ledu

Diamir Eagle má oproti předchozím modelům Diamiru posunutou osu otáčení
Diamir Eagle má oproti předchozím modelům Diamiru posunutou osu otáčení pod špičku boty

Mé dosavadní zkušenosti s vázáními firmy Fritschi byly podrobně osobní s jejich prvním vázáním Fritschi FT88 (na půjčovacích lyžích mám toto vázání dodnes), a dále s vázáními Fritschi Diamir Titanal I. a verzemi II. a III. Zkušenosti s použitím a možnou likvidací vázání Fritschi Diamir Titanal I. byly mimo jiné popsány ve dvou článcích: Jak se lámou vázání a lyže na skialpinismus a Jak se lámou vázání a lyže na skialpinismus – část druhá.

Pata vázání Diamir Eagle
Pata vázání Diamir Eagle

Dosavadní modely z posledních let Diamir Explore, Diamir Experience a hlavně Diamir Freeride Plus se vyznačují velkou pevností, robustností, vysokou spolehlivostí a bezpečností. Na rozdíl od prvních dvou verzí Diamir Titanal I. a II., u nichž někdy docházelo k přepínání ze sjezdu na výstup během jízd dolů kopcem, občasnému ohýbání nosníku nebo rozlomení špičky vázání při neobvyklém zatížení (jízda telemarkem, na nějž není toto vázání určeno), byly Explore, Experience a Freeride Plus bezchybné.

Rozsah pohybu vázání Diamir Eagle
Rozsah pohybu vázání Diamir Eagle

Na velmi vzdálený první pohled se Diamir Eagle liší od předchozích modelů akorát barevnou kombinací s velkým podílem zelené. Při bližším prozkoumání jsou rozdíly oproti předchozím vázáním vyrazné až velmi významné. Například:

  • posun osy otáčení vázání při chůzi o více než dva centimetry dozadu, takže se vázání při stoupání teď otáčí pod špičkou boty jako například u Dynafitu
  • zvětšená rozteč šroubů upevňujících špičku vázání k lyží, jedinou nevýhodou je nemožnost použití staré šablony při montáži vázání na lyži
  • pohyblivá podložka pod špičkou skeletu pro vypínání vázání při pádu
  • nové stoupací železa na vázání Diamir Eagle – Použití stoupacích želez na novém vázání Diamir Eagle při výletu na Kamčatku

Diamir Freeride a zasněžěný Diamir Eagle pod sopkou Ostraja
Diamir Freeride a zasněžěný Diamir Eagle pod sopkou Ostraja

V posledních deseti letech jsem používal převážně vázání Dynafit TLT, jen částečně vázání Silvretta, Diamir a Emery, a proto jsem byl hodně zvědavý na nový Diamir Eagle. Po otevření krabice s vázáním vypadly jako první podpatěnky, které jsou stejné jako u předchozích modelů vázání v duchu hesla „co je vyzkoušené a výborně funguje, není třeba měnit“. Hlavní změny jsou tak na pohyblivé části vázání, kdy došlo k posunu osy otáčení pod špičku boty a ke změně vychylovací podložky. Rozdílné jsou také rozteče montážních šroubů, které jsou výrazně větší oproti všem předchozím modelům. Dále se pod špičku vázání montuje kovová podložka, na níž dosedá špička při rychlé chůzi a větším vychýlení vázání nebo při pokusech o telemarkový oblouk s volnou patou.

Diamir Eagle po nočním sněžení pod sopkou Ostraja
Diamir Eagle po nočním sněžení pod sopkou Ostraja

Po montáži vázání jsem nastavil vypínací síly na DIN okolo 8, přeci jenom, možnosti Marker Duke s DIN 16 nepotřebuji. První stoupnutí na lyže Movement Iki s vázáním Diamir Eagle bylo při relaxačním výletu k Tichému oceánu, kdy jsme šlapali a bruslili pár kilometrů k Tichému oceánu. Rozdíl oproti Dynafit TLT jsem nepoznal, možná také kvůli časovému posunu 11 hodin, kdy jsme hned po příletu na Kamčatku vyrazili na lyže. Chůze i bruslení neměly chybu a ukázalo se, že to nebyla výjimka, v dalších dnech to bylo stejné, resp. čím dál tím lepší.

Lyže Movement Iki a Diamir Eagle pod vulkánem Viljučinskij
Lyže Movement Iki a Diamir Eagle pod vulkánem Viljučinskij

Jak na zmrzlém, tak na změknutém podkladu se po rovině, do mírného i prudkého kopce, natožpak v traverzech, se pohybovalo a stoupalo na Diamir Eagle úplně lehce a srovnatelně s Dynafit TLT. Jediným rozdílem oproti Techu bylo částečné „klapání“ vázání při došlápnutí na nejnižší stupně podpatku. Jak správně poznamenal Matúš: „Chcelo by to dajaký gumový bazmek na styčné plochy, aby bolo viadzanie tichšie“.

Diamir Eagle přepntuý na chůzi
Diamir Eagle přepntuý na chůzi

Přepínání vázání z chůze na sjezd a naopak, stejně jako změna výšky podpatků, je lehké s použitím hole nebo rukou podle výběru uživatele. Toto důkladně prověřené řešení z předchozích modelů zůstalo bezezbytků zachováno.

Špička Diamir Eagle na lyžích Movement Iki
Špička Diamir Eagle na lyžích Movement Iki

Závěr:

Po dvanáctidenním použití na Kamčatce při snaze najít chyba na Diamir Eagle je nutné řict, že žádné chyby se nepodařilo najít, vázání funguje pro výstup i sjezd dokonale, ovládání je velmi ergonomické. Chůze, výstup a následný sjezd s Diamir Eagle je po všech stránkách velmi příjemný. Pro standardní skialpinistické vázání je pro mě Diamir Eagle jednoznačnou jedničkou neporovnatelnou se současnou Silvrettou, Naxem, nebo Markerem. Eagle je o třídu výše. Jedinou alternativou v extra lehkých vázáních je Dynafit TLT nebo některé z nově se objevujících klonů.

Diamir Eagle na lyžích Movement Iki
Diamir Eagle na lyžích Movement Iki

LINKS:

Présentation of the new Diamir binding, the Eagle

Diamir Eagle se stoupacími železy – chůze bez podložky
Diamir Eagle se stoupacími železy – chůze bez podložky

Diamir Eagle se stoupacími železy – podložka na prvním stupni
Diamir Eagle se stoupacími železy – podložka na prvním stupni

Diamir Eagle se stoupacími železy – podložka na nejvyšším stupni
Diamir Eagle se stoupacími železy – podložka na nejvyšším stupni

Diamir Eagle pod Viljučinskim
Diamir Eagle pod Viljučinskim

Diamir Eagle – zajištění stoupacích želez
Diamir Eagle – zajištění stoupacích želez

Diamir Eagle – nasazení stoupacích želez
Diamir Eagle – nasazení stoupacích želez

Diamir Eagle – nasazení stoupacích želez 2
Diamir Eagle – nasazení stoupacích želez 2

Diamir Eagle – nasazení stoupacích želez 3
Diamir Eagle – nasazení stoupacích želez 3

Diamir Eagle – posuvná podložka pod špičkou boty
Diamir Eagle – posuvná podložka pod špičkou boty

Diamir Eagle – posuvná podložka pod špičkou boty 2
Diamir Eagle – posuvná podložka pod špičkou boty 2

Diamir Eagle – osa rotace posunuta pod špičku boty
Diamir Eagle – osa rotace posunuta pod špičku boty

Diamir Eagle – rozsah pohybu vázání při chůzi 1
Diamir Eagle – rozsah pohybu vázání při chůzi 1

Diamir Eagle – rozsah pohybu vázání při chůzi 2
Diamir Eagle – rozsah pohybu vázání při chůzi 2

Diamir Eagle – rozsah pohybu vázání při chůzi 3
Diamir Eagle – rozsah pohybu vázání při chůzi 3

Výškově nastavitelná podpěra vázání Diamir Eagle
Výškově nastavitelná podpěra vázání Diamir Eagle

Pata vázání Diamir Eagle
Pata vázání Diamir Eagle

Nastavení vypínacích sil špičky vázání Diamir Eagle
Nastavení vypínacích sil špičky vázání Diamir Eagle

Diamir Eagle při použití stoupacích želez
Diamir Eagle při použití stoupacích želez

Diamir Eagle při použití stoupacích želez na středním stupni podpatku
Diamir Eagle při použití stoupacích želez na středním stupni podpatku

Diamir Eagle při použití stoupacích želez na nejvyšším stupni podpatku
Diamir Eagle při použití stoupacích želez na nejvyšším stupni podpatku

Diamir Eagle při chůzi se stoupacími železy
Diamir Eagle při chůzi se stoupacími železy

Podobné články

Komentář

  1. Matus - 20. červenec 2009, 22:37 #

    Musim uznat, ze lyze s diamirom eagle celkovo neposobili najtazsim dojmom – neviem kolko vazia hole IKI, ale mam dojem ze s eaglom neboli poznatelne tazsie ako moje 1600 gramove s dynafitom FT12 a brzdami.

    Takze nazor zaryteho a nebezpecne fanatickeho, jemne militantneho, anidiamira:

    Pri praktickom pouzivani (k comu som sa samozrejme neznizil, bolo by to ruhanie) zrejme oproti Dynafitu rozdiel nebude, ak samozrejme neratam podstatne vyssi komfort ovladania, nastupovania a vystupovania. Plusom je bezpecnost (vypinanie spicky je na uplne inej bezpecnostnej urovni ako u Dynafitu)

    Na druhej strane, eaglu sa zrejme vyhne kazdy, kto chce zostavit lahku zostavicku (cize pouzije Dynafit bez brzd) a otravuje ich klapanie pri slapani.

    ALE: Je to diamir. Podla mojich skusenosti, vacsina lyznikov, ktori to so skialpom myslia aspon trosku vazne a nechcu vyzerat ako beginneri, maju na lyziach pevne namontovany dynafit (tvrdasi bez brzd a najvacsi tvrdasi bez stupacieho kominika).

    Dynafit ma este jednu dost velku vyhodu. Ked stojite v rade na vlek alebo sedite na lanovke (obidve predchadzajuce aktivity su samozrejme pre skialpinistu skor sviatocne a tiez zavanaju ruhanim), Diamir si nikto nevsimne…Avsak Dynafit budi u laikov zacudovane a obdivne pohlady a stava sa predmetom vasinivych disusii. Co vedie k dohadu, ze majitel Dynafitu je strasny drsnak (tento fakt je poprety tym, ze dotycny caka na vlek, ale je to na dlhsiu diskusiu…).

    Vzhladom na pokrocily cas a obsah alkoholu v krvi koncim tento plodny pripevok. Mozno raz napisem na tuto temu mensi roman alebo aspon novelu, podla honoraru.

  2. ran - 11. říjen 2009, 15:35 #

    Chcem sa este raz opytat autora na spravanie viazania pri traverzoch. Vzhladom na nove riesenie klbu (pohyblive ulozenie v ovalnom otvore)… ked si to predstavim uplne sedliacky zjednodusene, tak sa podsuva obava, ci sa pata nevychyluje do strany. dik

  3. palic - 11. říjen 2009, 20:25 #

    [2] V porovnání s vázáními jako Silvretta Pure, Naxo 21 (foto č. 3 a další) je Diamir Eagle neporovnatelně pevnější v možném vychýlení paty do boku. Na Kamčatce se to dalo v traverzech vyzkoušet na ledu a velmi přemrzlém sněhu, a nepodařilo se mi – i přes silné „zakopávání“ hranou do svahu – patu vychýlit mimo místo, do něhož má zapadat.

  4. stip - 10. březen 2010, 10:38 #

    Já bych se chtěl vyjádřit především k tomu slovnímu sopjení, že Diamir Freeride je robustní, pevné a bezchybné vázání. Mám opačné zkušenosti. Během prvního měsíce užívání jsem ohnul nosník (což bylo na druhou stranu promptně vyreklamováno za nové vázání = za takový postup si zaslouží výrobce chválu). Nicméně po třech letech se rozlomila zadní plastová čelist :o( No nic moc.

  5. palic - 10. březen 2010, 11:53 #

    [4] Vzhledem k velmi překvapivým zkušenostem jsem vznesl dotaz u dovozce na téma zohnutých nosníků a zlomených patek u vázání Diamir. Dozvěděl jsem se, že u nových Diamiru (tj. od verze Titanal 2) byl v ČR třikrá zohnutý nosník, a několikrát byly řešeny zlomené paty vázání. Já osobně nevím o žádném případu. Zajímalo by mě, jak bylo vázání používáno, a jak došlo k zohnutí nosníku. Bylo to při výstupu přímo? Při traverzech na ledu s nutností zakopávání bokem s maximální silou? Při sjezdu?

    Dosud jsem se potkal (a je to všeobecně známo), že zohýbání nosníku u Diamiru bylo problémem úplně první verze Titanal 1. Tady jsou uvedeny zkušenosti s tím, jak se zohýbal nosník u Titanalu 1:
    http://palic.ho-vsetin.com/…kialpinismushttp://palic.ho-vsetin.com/…s-cast-druha

  6. Matus - 11. březen 2010, 17:01 #

    Mal som par tyzdnov Titanal II a ked sa mi zlomila patka v tom klbiku, definitivne som zanevrel na Diamir. Je pravda, ze som 2× zlomil aj Dynafit, ale z dovodu zleho nastavenia viazania. Inak mam k dynafitu plnu doveru, aj pri diabolskych zjazdoch.

    Eagle vsak povazuje za viazanie vhodne pre skialp aj ked je trosku tazsie. Beginnerovi poskytne komfortne ovladanie a ergonomicku chodzu. Hmotnost je prijatelna…ak nevadi par stogramov na nohach navyse.

  7. Ivan - 4. leden 2013, 10:51 #

    Pred par dnami sa aj mne podarilo zlomit zadnu celust na Diamir Freeride. Zaujimave bolo, ze odletela pri vyzuvani lyzi (nepouzil som na vyzuvanie kladivo, ani hydraulicky lis), teda v podstate v klude. Dost ma to rozladilo… Clovek si povie – plast je len plast… ale moje prve viazanie bola Silvretta 404. Aj pri nej mi hned po par dnoch odisiel kusok plastu na paete tak, ze krytka na nastavovaciu skrutku odletela a stratila sa (lom isiel presne cez dieru pre cap)…a to sa jednalo o nenamahany plast (mozno som o nieco buchol – lyzoval som na zjazdovke (Derese)…neupra­venej). Ale viazanie som pouzival dalej a jeho zivotnost bola ukoncena az tym, ze sa ulomila kovova nozicka drziaca celu paetu.
    Takze asi nebude konstatovanie „plast je plast“ uplne spravne…alebo by som ho doplnil – „a unava materialu je unava materialu“ a je jedno, ci plast ci kov… aj ked – Silvretta vydrzala asi viac ako 10 rokov, Diamir asi 6. Silvretta praskala pri zatazi (nie pad, „len“ skakanie – zhruba 100kg dost zivej vahy), Diamir…len tak…
    Zrejme vacsina ludi meni viazanie castejsie, takze k unavovym lomom nestihne dojst…ja som „verny“ a menim az vtedy, ked dosluzi…co si mozem dovolit, kedze nechodievam na mnohodenne expedicie daleko od civilizacie :).
    …no a teraz spekulujem, ci hladat nahradne diely, alebo zobrat nieco nove…a co :)…
    Aj napriek poslednej skusenosti myslim, ze Diamir je celkom v pohode a ani ine viazania urcite nebudu „na vecne casy a nikdy inak“…a mozno aj tu sa prejavuju „naprogramovane“ poruchy, ktorymi nas vyrobcovia nutia obcas obnovovat „arzenal“…ale to uz je ina tema :)

  8. Matus - 5. leden 2013, 18:29 #

    Ivan, nielen podla mojich skusenosti mas s dynafitom najvacsiu sancu na dlhu zivotnost. Minimum plastu. Ak sa nieco podari zlomit alebo poskodit, vacsinou sa jedna o dosledok extremneho namahania alebo ultraintenzivneho pouzivania. Za normalnych okolnosit je zivnotnost urcite min. 10+ rokov. A kupit nahradne suciastky nie je problem.

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org