Při výletu Skialpinistická Kamčatka 2009 – přehled výsledků a ohlasů jsem měl nový model lyží Movement Iki v délce 168 cm. Oproti lyžím uvedeným na oficiálním webu Movement pro sezonu 2008–2009 došlo u Movement Iki k různým zlepšením a změně grafické úpravy – podrobnosti jsou v předchozím článku Nové lyže Movement na sezonu 2009–2010.
Movement Iki 2009–2010
Výlet na Kamčatku byl podpořen KAMA (čepice), Voda hory (batoh), Tilak (bundy Tilak Evolution, kalhoty Raptor), Quill-outdoor (nože Opinel), www.lacnyskialp.sk (lyže Ski Trab) a Baston (brýle Julbo, lyže Movement Iki, vázání Diamir Eagle).
Movement Iki očištěně po nočním sněžení pod sopkou Ostraja
Po zkušenostech s mnoha různými značkami lyží ať už klasickými sjezdovými nebo skialpinistickými – namátkou Artis, Atomic, Blizzard, Dynafit, Dynastar, Fischer, K2, Kästle, Salomon, Sporten, Stöckli, Sulov, Völkl, jsem až před dvěma lety více narazil na lyže Movement. Jelikož jsem v té době měl lyží dostatek, či spíše nadbytek, byl můj zájem pouze teoretický. Do praktické roviny se to dostalo v dubnu 2008 při výletu Pyreneje 2008 – skialpinismus zalitý sluncem, kde došlo k vytržení špičky vázání z lyží a vyvstala nutnost pořídit na místě lyže nové. Dopadlo to dobře a koupil jsem Movement Demon Flame – V Pyrenejích pořízeny nové lyže Movement Demon Flame a jsem s nimi maximálně spokojen.
Vyhlídkový vrchol u Tichého oceánu
K použití nových lyží Movement Iki při výletu Skialpinistická Kamčatka 2009 je nutné předem uvést letošní podmínky na Kamčatce:
- na lyžích se pohybovalo každý den od 27. dubna do 8. května (tj. 12 dní), jediným čistě odpočinkovým dnem byla sobota 9. května
- většina sjezdů byla na ledu s hrudkovatým povrchem a na přemrzlém sněhu
- část sjezdů byla na firnu
- část sjezdů byla na kombinaci naměklého sněhu a sopečného popela
- závěry některých sjezdů byly v hlubokém mokrém sněhu
- rovinaté přesuny ke kopcům byly povětšinou na mokrém nebo naměklém sněhu
- prašan nebyl ani jednou
Movement Iki pod Viljučinskim
Po dvanáctidenním použití (bohužel po návratu z Kamčatky už nevyšel čas na zakončení letošní skialpinistické sezony v Alpách) je možné shrnout dojmy do několika bodů:
- pohyb na stoupacích pásech po rovině, do kopce, v traverzech vynikající, v traverzech na ledu někdy menší problémy kvůli úzkým rovným (šířka 70 mm) stoupacím pásům při šířkách lyže 117–80–105 (špička-střed-pata)
- sjezd na firnu, kombinaci naměklého sněhu a sopečného popela naprostá bomba
- sjezd v hlubokém mokrém sněhu výborný
- sjezd na hrudkovatém ledu a přemrzlém sněhu vynikající, lyže jsou na tento typ povrchu ideálně tvrdé a hrany nepustí
Aklimatizace pod Avačinskou
Na Kamčatce jsem Movement Iki při rovinatém sjezdovém přesunu z pod vulkánů Korjakskij a Avačinskaja v Suchoj rečke poněkud poškrábal na skluznici, takže před novou sezonou bude nutný servis.
Výstup na Avaču, na pozadí kouříci Korjakskij
Závěr
Podrobnější rozbor k Movement Iki 2009–2010 bude v průběhu nadcházející zimní sezony. Nicméně, po 12 dnech lyžování a šlapání na těchto lyžích je mohu doporučit jako vynikající lyže pro skialpinismus a freeride. Ostatně, podobné hodnocení je možné napsat i k lyžím Movement Demon Flame nebo Movement Red Apple 74.
Výstup na Avaču na stoupacích železech
Odkazy:
Skialpinistická
Kamčatka 2009 – přehled výsledků a ohlasů
Movement skis
Nové
lyže Movement na sezonu 2009–2010
V Pyrenejích
pořízeny nové lyže Movement Demon Flame
K vrcholu je to ještě daleko
Sjezd od konce sněhu z Korjakského
Sjezd z Korjakského
Závěrečná část sjezdu z Korjakského
Dolní část sjezdu z Viljučinského
Závěrečná část sjezdu z Viljučinského
veduci,
mas pravdu movementy su fajn lyze. skoda, ze som zo svojich flameov vytrhol viazanie (zrejme to znamena ich koniec) – avsak chyba bola v montazi viazania, nie v lyziach.
na movementy demon flame spominam s laskou a slzou v oku. dalo sa s nimi jazdit aj na zjazdovke, ale to by robil len barbar. patria do pekelenych podmienok. cim rozbitejsi sneh, tym lepsie.
dizajn maju dost unikatny, dizajneri movementu zrejme konzumuju navykove latky. obcas.
zaverom by som chcel podakovat za to, ze si vybral pre tento prispevok moje fotky. zrejme to bude tym, ze pri lyzovani clovek tazko odfoti seba sameho s nejakou slusnou kompoziciou.
mimochodom, ziadal by sa sem clanok o konstrukcii lyzi – chcelo by to porovnat napr. movement s akoze hightech lyzami inych znaciek (goode, ski trab, kastle atd.). len neviem odkial cerpat info…z oficialnych stranok plnych marketingoveho balastu? asi nie.
[1] Matúš si vtipný ako vždy :-) ty si fotil mňa, keď som sa snažil hýbať na lyžiach, a ja som na oplatku velakrát odfotil ťeba, tak sme si čiastočně kvit. Sam sa pri lyžovani fotiť nedokážem, takže tímto ti dodatočně ďakujem, že si bol taký láskavý a odfotil mňa.
Tvoj nápad s porovnaním konstrukci roznych high-tex lyží je super, nechcel by si sa do toho pustit? Čas by si na to pres leto mal mať a si taktiež dostatočně erudovaný k tejto činnosti.
Ahoj smutní lyžaři (léto = smutní) No musím uznat, že design se letos moc povedl a lyže jsou to pěkné, trošku lehčí brka než mám já no :-D.