Tento článek byl sepsán na základě praktických zkušeností s omrzlinami. Autor si prošel všemi fázemi tohoto záludného poranění – od omrznutí, přes euforii že to nic není, přes bolesti a strach z doporučované amputace, přes zdlouhavá hojení a komplikace s tím spojené až po „konečné“ úspěšné vyhojení.
Motto: „Zážitek nemusí být pozitivní, stačí když je dostatečně intenzivní“ (…pronesl kdosi ve skalách)
11. 4. 2012 Jak to všechno začalo
Omrzliny byly získány na tomto výletu: Kamčatka 2012, skialpinistická expedice HO Tigi-Shu Praha.
12. 4. 2012 Propichování není dobrý nápad
18. 4. 2012 Už to začíná vypadat dost špatně
Prevence a kritické faktory omrznutí:
- Malé boty (kapitola sama pro sebe). Mějte vždy boty alespoň o jedno celé číslo větší. Nové boty, pokud nejsou pořádně vyšlápnuté = malé boty. Nebojte se investovat i do topných vložek na baterie (ty máte pod bundou a na komfortu nohou to rozhodně přidá).
- Vlhké vnitřní botičky či ponožky z předešlého dne. Pokud to jde a dáte to – sušte přes noc ponožky ve spacáku na prsou a botičky vedle sebe. Případně botičky také ve spacáku.
- Materiál ponožek – v kritické dny, kdy obzvláště hrozí omrznutí, neměňte materiál ponožek. Jste-li zvyklí na Craft nebo Moiru, neměňte za vlnu a obráceně. Nohy si to pamatují.
- Terén a počasí – když jdete vetšinu dne do kopce na předních hrotech maček a venku opravdu mrzne, je téměř jisté, že Vám prsty na nohou omrznou. Dovoluje-li to terén a situace, měňte stranu nášlapu. Neustále se snažte s prsty ve skeletu pohybovat.
- Zbytečné zevlování – zde bych zdůraznil pár
mouder:
- Zastávky při výstupu a sestupu – když jdeš a musíš udělat zastávku, mysli občas na to, zda nahodou neomrzáš a co ti případně omrzá (prsty, nohy, ruce, uši a/nebo nos). Hýbej s prsty v botě, snaž se mačkat prsty do vnitřní vložky tak aby si cítil dotek, tlak. Pokud něco citíš (i drobnou bolest, pálení) je to ještě v pohodě. Co se týče prstů na rukou, ty začněte v rukavici rozcvičovat (ideální pohyb je se snažit zamačkávat bríška prstů/nehty do palice hůlky nebo cepínu, případně proti palci)
- Návrat – když se navečer vrátíš do bezpečí, okamžitě dej to, co ti omrzalo, do spacáku. I já jsem po návratu z kopce k bivaku, když se vítr utišil a okolní kopce zalilo romanticky zapadající sluníčko, podlehnul kouzlu večerních hor a začal jsem horečně pobíhat před bivakem a fotit. V tu dobu jsem už prsty necítil a nějak na ně zapomněl. A to byla právě klíčová blbost. Pokud ti přes den něco namrzalo, je třeba to po návratu rychle zkontrolovat a zahřát.
- Ruce – silné palcové rukavice s převleky jsou samozřejmostí. Volte vždy velikost palčáku takovou abyste se do něj dostali pohodlně v silnější fleece nebo stretch rukavici. Omezte aktivity vyžadující sundavání palčáku na minimum (focení, močení…).
- Ostatní periferie – Uši, nos, tváře, brada – zde hlavně prevence formou mastného krému, pozor na opalovací mléka s faktorem s obsahem vody (!). Nivea nebo dermazulen jako podklad pod krém s faktorem poslouží dobře. Na větru pak uzavřená kapuce, silnější kukla nebo neoprenová maska uzavřená lyžařskými brýlemi. Když začnete namrzat, promačkávejte si pálivá místa, poplácávejte je nebo lehce fackujte.
- Kamarádi, parťák, ostatní – pozorujte se občas vzájemně (tváře, nos)
7. 5. 2012 Začíná silné černání
11. 5. 2012 Vypadá to, že kus prstu chybí
Když už k omrnutí došlo:
- Rychle zalez do tepla, do spacáku a začni zahřívat to, co ti omrzlo. Pomalu a ne tepelným šokem. Stačí suchá ponožka do suchého spacáku a masírovat, ne silou, promrzlé klouby neohýbat (!)
(jako dobrá pomůcka se ukázaly například benzínová katalizační kamínka do spacáku)
- Pokud nemáš jiné léky na prevenci a první pomoc (například Trental – zužuje červené krvinky), použij Acylpirin – ředí krev.
- Nepodceňuj stav a stupeň omrzliny – je opravdu čistou pravdou, že všechny omrzliny a jejich stupně vypadají na začátku stejně a nijak hrozně. Jejich vývoj je postupný, začíná to začervenáním, přes mrtvolnou šed, puchýře … vývoj se ustálí po 2–4 týdnech.
- Puchýře nepropichuj, ale pokud je to veliký puchýř, například na prstech u nohy, stejně se tomu nevyhneš, pokud není jiná volba a musíš jít po svých do údolí a nechceš riskovat, že se ti to celé serve.
- Neustále dezinfikuj jakékoliv otevřené rány na omrzlině – například po utržení nebo propíchnutí puchýře, okolní strupy a nehty. Ideální je Betadine (vysušuje).
- Když jseš už v bezpečí a teple – stále dezinfikuj, vysušuj, dezinfikuj … není nic horšího než když je rána mokvavá a zanícená. Dezinfikuj ve všech nadcházejících fázích, až do úplného vyléčení.
- Kontaktuj doktora, poraď se s ním jak dále.
- Když je to hodně špatné, mysli na to že stále platí kýmsi vyslovené pravidlo „omrzlina v zimě, amputace v létě“. Hlavně nic neuspěchat.
Bohužel v ČR není mnoho specialistů na léčení omrzlin. Tato kategorie poranění by si s ohledem na širokou horskou komunitu určitě zasloužila, aby se jí některý z nastupující generace doktorů aktivně věnoval.
15. 5. 2012 Díra v prstu je čím dál tím větší
18. 5. 2012 Díra se přestala zvětšovat
15. 6. 2012 Rekonvalescence v začátcích
13. 7. 2012 Prst je čím dál tím lepší
Autor tímto článkem zároveň věnuje poděkování paní doktorce Říhové (LK ČHS) za laskavé konzultace a odborné rady. Paní doktorka Říhová se jako jedna z mála v ČR věnuje aktivně léčení omrlin.
30. 9. 2012 Palec je téměř v původním stavu!
DOPLNĚNÍ: Další praktické zkušenosti s omrzlinami prstů na rukou z Finska a jejich léčením.
Dakujeme za odporne fotky a dobre rady.
Prekvapilo ma, ze nohy si pamataju material ponoziek.
Mozno je dobre vopred zistit kto v SR/CR vie omrzliny liecit.
Mohu vrele doporucit kliniku popalenin na Kralovskych Vinohadech. Byla to jedina klinika kde neco vedeli a pomhli. Bulovka, Krc byli uplne mimo ..... Ti meli jedinou starost, abych co nejdrive vypadnul, aby to nemuseli resit.
[2] Pojeď se mnou na 23. Pelikánův seminář http://www.rotman.cz/…anka2012.pdf, tam se toho dozvíš spoustu co a jak s omrzlinami.
Fakultna nemocnica olomouc-odd.plastickej chirurgie. Niekolko lezcov a lyziarov sa tam liecilo,islo o najvyssi stupen omrzlin s nutnostou operacie.Myslim ze primar sa specializuje na problematiku omrzlin.
Diky za sdileni informaci o hrstce doktoru, kteri se omrzlinam aktivne a s uspechy venuji.
Jak bylo uvedeno už výše, všichni, které jakkoliv zajímá problematika omrzlin a jiných poškození ze sportů provozovaných na horách, by měli zvážit svou pasivní nebo aktivní účast na 23. Pelikánově semináři Společnosti horske medicíny, který se koná poslední říjnový víkend na Vysočine.
Upresnenie - MUDr.B.Zálešák,primar odd.plastickej a estetickej chirurgie, fak.nemocnica olomouc
Nejlepší článek a rady nelékaře, jaký jsem kdy četla. Shrnutí vlastních zkušeností stručně, jasně, se zdůrazněním všeho, co je nutné učinit před a po omrznutí.Snad bych jen doplnila: berte si vedle acylpyrinu či Ibuprofenu tablety Wobenzymu, působí proti otoku,rozrušuje sraženiny krve, které vždy vznikají u těžkých omrzlin. Tím snižuje nedokrevnost tkání. Vřele doporučuji k přečtení všem, co se chystají do míst, kde mohou omrznou. Mohou i v ČR, ale tady je pomoc blízko, na rozdíl od dalekých krajin. Jarka
Dobré rady, bohužiaľ pre mna neskoro. Väčšinu chýb som si uvedomil na vlastnej koži. Práve (zatiaľ úspešne) liečim omrzliny na nohách z decmbra.
Čo mi v článku chýba sú skúsenosti s trvalými následkami po omrznutí (väčšia náchylnosť na omrznutie, prehnané potenie, estetické chyby etc.)
Alebo si sa Dávid z toho vysekal bez následkov?
Po vážnějších omrzlinách se následků nezbavíš asi nikdy.
Zdravím dalšího šťastlivce, který omrznul a zvládl to bez amputací. Mám za sebou podobnou zkušenost, takže vím přesně, co autor článku prožíval. Své zkušenosti plus pár rad /psaných ex post/ jsem hodila na svůj web /viz odkaz/.
K specialistům na omrzliny: kdybych se po návratu do ČR dostala do péče jakékoliv okresní chirurgie, můj stav by na 100% skončil amputací. Naštěstí jsem si ještě před převozem z Finska zařídila léčbu na klinice popálenin v Brně-Bohunicích. Podobná centra jsou v ČR 3 -Praha, Brno, Ostrava a stahují si k sobě tyto termické úrazy. V Ostravě mají navíc hyperbarickou komoru.
Lea
P.s. škoda, že jsem se o říjnovém semináři dozvěděla až nyní.
[11] Zpracování průběhu omrzlin je na tom webu pěkně popsáno…
Ad Pelikánův seminář – je to každý rok už více než dvacet let. Každoročně se tam také probírají aktuální případy omrzlin, průběh jejich léčení, výsledky, apod.
Je to tohle? http://www.horosvaz.cz/…nuv-seminar/
Zkusím si to hlídat, abych se včas přihlásila. Jsme pěšáci a cyklisté, tak jsou mimo nás akce lezecké, skialpinistické apod, takže jsem o existenci takového semináře neměla tušení.
Ad moje stránky a průběh omrzlin: zřejmě jsme se dostali k podobným zdrojům jako autor článku /viz například věta „Frozen in January, amputate in July“ neboli „omrzlina v zimě, amputace v létě“.
Za pár dnů to bude dva roky, co jsem omrzla. Naučila jsem se se svými omrzlými prsty žít a jde to :-)
[13] Ano, to je přesně ono – Pelikánův seminář :-)
Zdar přátelé,
celke rád jezdím na kole, pravidelně dojíždím do roboty (cca do 23 a 23km z roboty), i v zimě, je to tak jeden měsíc, kdy jsem trochu prochladnul, od té doby mi jako když trochu mrtvolní prsty na rukách, není to ani tak vidět, jako když si třebas potřebuju zavázat tkaničku apod., to je pak celkem i občas problém.
Snažím se s tím cvičit, do hodně teplých rukavic nosím ještě jedny, když potřebuju něco poladit na kole apod.
Ale trochu mi trápí, že tento stav trvá takhle dlouho.
V příštím týdnu se s tím chystám k doktorovi.
Na zdechnutí to není, ale moc příjemné taky ne.
Zdar Jarda Klíma