TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

ISLAND – Hekla

Miliarda někdy slyšela její jméno. Řada lidí ví, že se jedná o stále činnou sopku. Nemnoho pak mělo možnost na ni vystoupit. Nejznámější sopka a vrchol na celém Islandu. V současné době je její výška stanovena na 1491 m. Neustále však roste a to na horu zběsilým tempem. S každým výbuchem se přetvoří jak vlastní masiv sopky tak i její okolí. Pravidelně vybuchuje jednou za deset let. V současné době už tři roky přesluhuje, takže kdo ví. Jisté je, že vybuchne.

Keilir – Na sopku nesopku nedaleko Reykjavíku

"Špica! Ta sopka touží po dobytí. Je to tak blízko Reykjavíku.“ Podobně se vyjadřoval nejmenovaný zástupce něžného pohlaví nejméně dva měsíce. Potom bylo delší dobu zamračeno, takže to naši milou dobyvatelku islandských kopců, sopek a hor nechávalo v klidu. Najednou ale v sobotu 23. 11. 2013 přišla tlaková výše, no a nebylo, co řešit. Za cíl výletu byla zvolena sopka Keilir na poloostrově Reykjanes asi 25 km od Reykjavíku.

Islandským vnitrozemím od severu k jihu

F 26. Sprengisandur. 250 km štěrkové pustiny s mohutnými vodními toky, vodopády a ledovci. Podle místních krajina duchů, elfů a psanců. Tady už nenarazíte ani na ovce. A věřte, že islandská ovce spase i kámen. Bájná nebezpečná cesta, kterou se na sněm parlamentu vydávali jen ti nejodvážnější náčelníci osad se svou družinou. Zajímá Vás, jak tato cesta vypadá dnes?

Podzimní krajinou na severu Islandu

Jednou z mála oblastí, kterou jsme ještě neprobádali, byl islandský sever a okolí druhého největšího města Islandu Akureyri. Podmínkou vydání se na cestu byla přívětivá předpověď počasí, která vypadala relativně slibně od poloviny října. Důvěru v předpověď počasí jsme ztratili už na začátku našeho putování. Kupodivu tentokrát se islandské rosničky nemýlily. Počasí vyšlo na jedničku a my si užili prvních zasněžených fjordů za slunečného, bezvětrného počasí.

ISLAND – Snaefellsjökull aneb po stopách Cesty do středu Země

Během pobytu na Islandu jsem se s Petrem ve dnech 5.-6. 10. 2013 vydala na poloostrov Snaefellsnes, na jehož konci se vypíná 700 000 let stará vyhaslá sopka pokrytá ledovcem Snaefellskökull s vrcholem Thríhyrningur (1446m). Vulkán nám dělal od začátku našeho pobytu v Reykjavíku pokušení a to zejména za pěkného počasí, kdy byl téměř na dosah.

TOUR DE ICELAND 2013 - 2014

Vážení cestovatelé a sportovní nadšenci,

náš motorový oř 4×4 dorazil po dlouhé plavbě přes Fayerské ostrovy na ostrov ohně a ledu – Island. Tato cesta začala na konci července roku 2013, na severu nejteplejšího léta a na jihu nejdeštivějšího srpna za posledních 50 let na Islandu. Dají-li severští bohové, pak podle plánu popluje Norrona i s námi, Klárou Nečadovou a Petrem Selníkem, zpět do Evropy v červnu 2014.

Výlet na sever Islandu v barvách podzimu

Toto drobné dokumentační dílo obsahuje také hudební podkreslení, na které si autoři nečiní žádné nároky a autorům děkují za pochopení. Všechny hudební stopy zakoupili autoři na CD nosičích.

Slovinsko aneb jak jsme konečně zdolali Triglav

S blížícím se prodlouženým „václavovým víkendem“ jsem se s kamarády rozhodla autem navštívit Slovinsko a třeba konečně zdolat nejvyšší vrchol této země – Triglav (2864 m). Počasí bylo objednané, nálada rozjařená a nouze o zážitky taktéž nebyla.

Zimním Laponskem na běžkách

Během jarních prázdnin jsme se ve dnech 5. – 11. 3. vydali autem na běžkařský výlet do finských národních parků Pyhä-Lusoto a Pallas-Yllästunturi. Útočný tým tvořily dvě holky z ČR, které se jenom tak něčeho nezaleknou, jeden Moravák a jeden reprezentant finského národa. Výlet jsme si díky nádhernému počasí, neskutečným polárním zářím a stovkám kilometrů denně upravovaných běžeckých tras nesmírně užili.

Podzimní výlet po Laponsku a severním Norsku

Během studijního pobytu ve Finsku jsme se na konci října vydali na 10-ti denní výlet po národních parcích Laponska a severního Norska. Výlet jsme si více než užili, a to nejenom díky překvapivě vydařenému počasí, divoké a nedotčené přírodě, ale taky díky zážitkům se soby, jako například menší autonehodu. Posádku tvořily 2 holky z Moravy (Klára a Ewil) a dva stateční Fini Niko a Matias, kteří s námi objevili krásy jejich země, o kterých ani nevěděli.

Jarní skialpový výlet v Ötztálských Alpách, 20.-25. duben 2011

Po dlouhém plánování, jak využít posledních pár dnů „vysokoškolských prázdnin“, jsme se s Ewil a Jirkou rozhodli navštívit Ötztalské Alpy v Rakousku. Strávili jsme zde čtyři nádherné dubnové dny plné skialpového i lezeckého vyžití.

Freeridový ráj na jihu francouzských Alp - Vars & Risoul

28. ledna jsme se na týden vydali do známého freeridového střediska Vars & Risoul v pohoří Hautes Alpes (nejjižnější část francouzských Alp). Ubytování a skipas jsme měli zařízeno přes českou cestovní kancelář. Přestože bylo po celou dobu našeho pobytu slunečno, došlo i na malé nadávky. Chyběl nám jen vytoužený prašan. S ním by výprava neměla chybu. My si to ale přesto parádně užili.

|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Setkání skialpinistů

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org