V týdnu od 14. do 20. dubna 2014 jsme se vydali ve smíšené čtyřčlenné česko-švédské (Jan, Martina, Lenka a palič) daleko vysoko za polární kruh do Švédska. Naším cílem bylo pojezdit na skialpech v oblasti nejvyšší vrcholu Kebnekaise (2106 m). Nakonec celý výlet dopadnul trochu jinak, než bylo původně plánováno a na lyžích jsme pojezdili dohromady šest dnů jak ve Švédsku, tak Norsku. Na nejvyšší místa Švédska Kebnekaise – Sydtoppen (2106 m) a Nordtoppen (2097m) – jsme se kvůli počasí nedostali.
Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.
Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.
Za telemarkovými sjezdy do Nízkých Taur v květnu
Situace v Máji se sněhem nevypadá nikde příznivě. Fronty šly podél slovinsko-rakouské hranice zastavovaly se v Nízkých Taurách. Na sever Alp nepřišlo skoro nic ze sněhových srážek. Takže 10. května vyrážím s novojičíňáky bráchou Martinem a Danem z Brna Bystrce, směr Hohentauern, Rottemanner Tauern.
Tri strmé klasiky v májových Dolomitoch
Uplynuli tri roky od nášho lyžiarskeho výletu do Dolomitov a bolo nutné sa vrátiť. Dolomiti sú čarovné a vysoko návykové. S knižkou od Francesca Tremoladu v ruksaku (Freeride in Dolomiti) mali sme dojem, že nič nemôže byť jednoduchšie ako si v Taliansku dobre zalyžovať.
Na skialpech k horní stanici sedačky na svazích Tsamomorilski chal (2681 m) v Pirinu
V odjezdový den během výletu Fantastický prašan a slunce v březnovém Pirinu byl v plánu pouze krátký relaxační výlet. Jako cíl byly zvoleny svahy a pláně z vrcholu Tsamomorilski chal (2681 m), na nějž vede do výšky přibližně 2500 metrů nefunkční sedačková lanovka. Slunce pálilo o sto šest už od rána.
Skialpování v oblasti hory Sokoč (1200 m) na Kamčatce
Od 1. do 3. května 2014 jsme s kamarády vyrazili na skialpech do nové oblasti – 1200 metrů vysoký vrchol Sokoč. Z celé skupiny pouze jedna účastnice šla na sněžnicích s klasickými lyžemi na zádech, neboť zatím nemá skialpy. Doprovod nám tvořili naši tři psi. Počasí nám vyšlo výborně, pouze část jednoho dne byla mlha.
Okružní skialpový výlet na Todorku (2720 m) v bulharském Pirinu
Během týdenního skialpového a freeridového působení v Bulharsku – Fantastický prašan a slunce v březnovém Pirinu byl nejdelší výlet naplánován po freeridovém rozlyžování se v čerstvě napadnutých spoustách prašanu. Ve středu 12. března jsme se nechali dvěma auty povyvézt skrz lyžařské středisko kousek výše, abychom neztráceli čas šlapáním až z Banska.
Skialpinistický výlet pod Vasilaski Cukar (2615 m) v pohoří Pirin
Když jsme se ve čtvrtek vrátili z Rily (Skialpinistický výlet na vrchol Srednia vrah (2531 m) v bulharském pohoří Rila), už po našem ubytku koloval papír, na který se měli zapsat zájemci o další výšlap v pohoří Pirin na pátek 14. března 2014. Tentokrát se mělo začínat cestou, kterou již někteří z nás absolvovali. Cíl nebyl zprvu úplně jasný, bylo dokonce několik možností podle času, za který dorazíme na určitá klíčová místa.
Pád do ledovcové trhliny pod Kazbekem
Cesta je od stěny dost daleko, neříkám, že sem kameny nemůžou doletět, rozhodně tu na ně ale nehodlám čekat, čímž i popoženu Albiho a pokračujeme dál. Albimu najednou zajede noha po koleno kamsi, stačí na mě dvakrát zařvat Dober a už mizí v trhlině celý. Vrhám se kolem nejbližšího kamene, dvakrát ho lanem omotám, jako správný neskautík provedu jakýsi prapodivný pa-uzel, který mě napadne a smyčku zajistím cepínem.
Skialpinistický výlet na vrchol Srednia vrah (2531 m) v bulharském pohoří Rila
Ve čtvrtek 13. března 2014 vyrazila skupina původně cca 10 lidí, která přes noc narostla na celkově 19 účastníků, na skialpinistický výlet do pohoří Rila během výletu Lyže, skialp a freeride v bulharském pohoří Pirin, 7.-16. 3. 2014. Původně byl povolán jeden mikrobus, který nás měl vyvézt do výšky 1600 metrů ve středisku Semkovo. Jelikož se počet zájemců téměř zdvojnásobil, byl povolán další dopravní prostředek (mikrobus se starším datem), na který jsme museli čekat. Místo plánovaného osmé hodiny ranní jsme vyrazili popzději a až kolem desáté hodiny jsme teprve vyráželi na pásech do kopce směrem na vrchol Srednia vrah (2531 m).
Sněhem a ledem na třetí nejvyšší gruzínský vrchol Kazbek (5033 m)
Bylo nebylo, chtěla jsem vyrazit do vyšších hor, ale nedařilo se mi najít dobrovolníky pro takový výlet. Nakonec z toho byla výprava na třetí nejvyšší gruzínskou horu Kazbek (5033 m) ve složení má maličkost a tři chlapi. Rozhodně nebylo čeho litovat.
Chatě Sulov se zdaleka vyhněte, ať už jste na kole nebo pěšky!
Před pár dny jsme si s bráchou vyrazili na pohodový cyklo výlet v Beskydech. Pro mě letos v podstatě první pořádné kolo, takže jsme se dohodli, že to nebudeme moc hrotit a vezmem to i s noclehem. Start v Oldřichovicích, pak nahoru na Kozinec a na Ostrý, což je furt do kopce, takže na místní chatě nezbytná zastávka s pivkem, zelňačkou a plackem a pak dál přes Slavíč na Bílý kříž. Na Bílém kříži jsme chtěli zůstat, ubytování jsme řešili den předem, je tam hotel, ve kterém ale musíte zůstat minimálně dvě noci, aby vás tam nechali, protože jinak se jim to nevyplatí, takže nás odkázali na Sulov. Po tom, co jsme tam zažili, doporučujeme se této chatě vyhnout hodně velkým obloukem.
Nové freeridové G3 Synapse Carbon 109 v prašanu i na tvrdém podkladu
V březnu 2014 jsem v Rakousku a Bulharsku jezdil na novém kompletu lyže G3 Synapse Carbon 109 a skialpinistické vázání G3 ION od Boatpark.cz. Vázání už bylo podrobně rozebráno v předchozím článku (odkaz níže), a proto uvedu praktické zkušenosti s těmito freeridovými lyžemi. Lyže byly použity na všech možných druzích povrchu a jejich vlastnostmi jsem byl velmi příjemně potěšen.
Skialpový dvoudenní výlet do Slovinska a Rakouska koncem března
Předposlední březnový víkend jsme ve čtyřčlenné skialpové skupině převážně z okresu Vsetín vyrazili do Slovinska. Předpověď počasí nebyla moc ideální, což se na místě potvrdilo a museli jsme výrazně přehodnotit naše aktivity a zkrátit působení v alpských oblastech o jeden den. Sněhu místy byly spousty, ale vývoj počasí nám nepřál. Výsledkem bylo 1,5 ve Slovinsku a půl dne v Rakousku.
Lyngenské Alpy - raj skialpinistu
Po lyžovaní v Arménsku, Gruzínsku, Kamčatke a Libanone by sa dalo očakávať, že ďalšia destinácia bude na Novom Zélande, v Patagónii, prípadne na Marse. No rozhodli sme sa inak. Vďaka kontaktom na local boyz v Tromso sme sa rozhodli, že treba opáčiť Nórsko. Navnadení videami s Andreasom Franssonom zakúpuli sme drahého sprievodcu (The Lyngen Alps – Skiing/Climbing / Trekking, vydavatelstvo Fri Flyt AS) a začali slintať.
Pádové techniky při sjezdu prachovým sněhem - bulharský Pirin v březnu 2014
V úterý 11. března jsme se v rámci Freeride a skialp výletu do bulharského Pirinu plně věnovali rozjížděním vysoké vrstvy prašanu, který napadnul v předchozím dnu. Mimo prašanování jsme se věnovali nedobrovolně i dobrovolně nácvikům různých pádových technik v hlubokém prašanu.