I přes masivní rozšíření přístrojů GPS zůstává základní orientační pomůckou v horách klasická papírová mapa. S ní není žádný problém za pěkného slunečného počasí v bezvětří, ale co když začne pršet, sněžit, a k tomu se ještě zvedne silný vítr? Životnost papírové mapy je za nepříznivých povětrnostních podmínek značně omezena. Jak si udělat z papírové mapy mapu odolnou jakýmkoliv vnějším vlivům a způsobům zacházení je uvedeno v tomto článku.
Pomůcky potřebné k vytvoření odolné mapy
Papírové mapy je nejlepší kupovat na: Průvodce na kopce
Vycházíme z toho, že buď vlastníme papírovou mapu nebo si pro oblast, pro kterou mapu nelze koupit, vytiskneme mapový soubor stažený z internetu. Pokud chceme klasickou mapu archivovat, tak si z ní uděláme barevné kopie formátu alespoň A3. Máme k dispozici kopie nebo tisky v rozmezí A3-A4 (jiný formát bude popsán níže) a máme dvě možnosti:
- mapový list zalaminovat – z mého pohledu nevýhodné a někdy vhodné pouze pro formát A4
- mapový list oboustranně pečlivě polepit – neuvěřitelná odolnost vůči jakýmkoliv povětrnostním vlivům a způsobům zacházení
Postupné polepování mapového listu s odstraňováním
vzduchovým bublin
Tady bude popsáno polepení mapového listu:
- kromě kopie či tisku mapy potřebujeme klasickou průhlednou izolepu, vhodné nůžky a netečný rovný tvrdý podklad (parkety, deska kuchyňského stolu, apod.)
- v případě menších formátů papíru začneme rovnou lepit s tím, že od kraje s přesahem alespoň 1 cm přilepíme delší stranu, přičemž zbytek mapy přidržujeme.
- V případě velkých formátů papíru nejprve přilepíme rohy a poté lepíme opět první řadu podél delší strany papíru
- Pásy průhledné izolepy lepíme pře sebe s příměřeným přesahem, doporučuji alespoň dva centimetry a přelepujeme je i 5–10 cm přes konec papíru
- Při lepení izolepu přitlačujeme k papíru tak, abychom odstranili veškeré vzduchové bubliny vytvářející se mezi izolepou a papírem
- Tímto způsobem polepíme pečlivě jednu stranu papíru, a od rohu, kde jsme začali lepit, opatrně odlepujeme izolepu od podkladu (v tomto případě parket)
- Během odlepování můžeme už začít obstřihávat papír tak, aby zůstal přesah izolepy 2–10 mm podle toho, co máme v úmyslu udělat v delším kroku. Druhou možností je obstřihávat až po odlepení celého papíru od podkladu
- Pokud jsme nechali přesah izolepy kolem 10 mm, tak jej po celé délce přehneme a přilepíme z druhé strany papíru, zatímco v případě přesahu malého (tj. 2 mm) pokračujeme rovnou bodem 9
- Mapu máme polepenou z jedné strany a zopakujeme postup popsaný v bodech 2) až 7)
- Extrémně odolná mapa je hotová a můžeme vyrazit kamkoliv do světa
Při lepení dodržujeme přesah jednotlivých pásu alespoň dva
centimetry
Variantou zmíněné přípravy mapy formátu A4 nebo A3 je samostatná výroba mapy z elektronických souborů, které buď stáhneme z internetu nebo naskenujeme ze zakoupené mapy. V takovém případě si připravíme celkovou mapu rozměru například 100×40 cm a necháme si ji vytisnkout na plotteru. Následně ji upravíme do odolné podoby výše popsaným způsobem.
Přebývající izolepu pečlivě odstřihneme
Vyrobená mapa snese jakékoliv zacházení
Vytvořená mapa je odolná proti polití, popatlání jídlem, ponoření
do vody…
No a proti agresivní moči bude mapa taktéž ochráněna? :) Já osobně používám raději voděodolný obal na mapy, v mojem případě jde o obal od trenýrek, který je naprosto velikostně a protivlhkostně vhodný, ale je to šikovné a netrvá to dlouho, jako polepování celé mapy. Obzvlášt když kupuješ mapu přímo pod kopci, tak na nějaké lepení není čas a tak mi to přijde i víc praktické. Samosebou každá mapa se časem poničí v přehybech a to jednoduše stačí dodatečně až doma zalepit izolepou. Myslím ale že tyhle moudra zná každý, tak jen hážu svůj pohled…
Je mi ta mapa nějaká povědomá. Že by okolí Almaty v měřítku 1:50.000 ?
Mám návrh na zlepšovák: pod izolepu rovnou přilepit i busolu :-)
Já bych jenom podotknul, že vydavatelé map již pochopili, že mapu většinou bereme sebou do lesa a na výlety, proto začali tyto mapy laminovat již sami. Bohužel jsme se zatím dostali jen k mapě Prahy a Krkonoš. Třeba se trend bude dál vyvíjet a budou se dělat mapy již jen voděodolné. Cena není zase o tolik vyšší.
[1] Chuckie, vysvětli mi, jak si budeš prohlížet mapu ve voděodolném obalu, který má rozměr A5 nebo menší? Jak si ji budeš prohlížet v silném dešti? Na lepení je čas vždy, například nevypiješ v autě tři láhve vína, ale jenom dvě, a pak na kapotě auta polepíš mapu.
[2] Správně, je to přesně ona, a tímto veřejně Márovi děkuji za poskytnutí mapových podkladů pro pracovní cestu do Kazachstánu v prosinci 2009.
[3] Laminace celé mapy je pěkná krátkodobě. Mapa ti celkově odolá dešti a sněhu, ale v přehybech je za chvíli zničená.
Kazdy drson snad vie, ze mapu treba doma olaminovat paskou. Ak sa mapa kupuje na mieste, paska caka v ruksaku na svoju chvilu.
Najvacsi drsoni vsak laminuju mapy nepriehladnou paskou! Mapa tak zostava chranena aj proti slnecnemu ziareniu.
Vanec/Chuckie, nenechaj sa palicom zastrasit a nadalej pouzivaj obal od trenyriek. V komunite freeriderov mas za to urcite plusove body. Viac bodov by si ziskal len v pripade, ak by sa tento obal dal prilezitostne pouzit ako nahrada pomocky ludovo nazyvanej „bongo“.
[5] Hmmm, Matúš, tvoje teórie jsou velmi zajímavé, škoda jen, že se jich sám nedržíš. Proč jsi v květnu na Kamčatku vzal jednoduše vytištěné mapky A4 bez jakéhokoliv trenýrkového či laminovaného obalu? Proč jsi je neolaminoval doma, anebo když jste dva dny spali u Alony? :-D
Mapky tak byly jen papírové a nijak chráněné proti povětrnostním podmínkám, natožpak proti silnému slunečnímu záření.
Co ty na to?
Palic, cakal som tuto reakciu. Pravda je taka, ze na Kamcatke som nikdy ziadne mapy nepotreboval, preto som sa na laminovanie vykaslal. Usetreny cas som venoval pasivnemu oddychu, co sa vyrazne prejavilo v zvysenej vykonnosti pocas dalsich dnoch pobytu.
Taky jsem se s tím mořil izolepou popř. laminovacím papírem… a přitom stačí A3 čirá hladká eurosložka a přelepit jen jedním kusem tu otevřenou stranu… doporučuji ještě před vložením ostřihat prázdné okraje a zvýrazňovačem zvýraznit souřadnice, podél okrajů i v mapě. Nemáte zač!
[8] Přelepení průhlednou izolepou není žádné moření. Navíc takto vylepšená „mapa“ snese jakékoliv zacházení a pomačkání (na rozdíl od eurosložky, kde je papír „volně“) :-D
Pouze u první mapy může být vylepšení časově náročnější. Od druhé mapy jde vše již rychle.