TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Několik tipů pro renomovaný Mammut, jak (ne)dělat lavinovou sondu

Donedávna (do roku 2019) jsem měl za to, že když jdete dnes, v době levné masové výroby a snadné dostupnosti, koupit lavinovou sondu, vyberete jakoukoliv zavedenou, tradiční značku a dál nebudete muset nic řešit. Všechny stojí zhruba stejně, váží zhruba stejně a vybrat si je potřeba jen délku. Je to jenom sonda, na které se dnes už nedá nic zkazit, nebo ano?

Odpověď je zřejmá už z titulku. Sondu Mammut Probe 280 Fast Lock jsem kupoval pro osobu blízkou, takže mi to nedalo, abych ji před předáním nerozbalil a nezkontroloval. A nestačil jsem se divit, co je dnes renomovaný výrobce schopen vypustit do světa. Krátce a stručně – všechno špatně. Ale vezměme to popořadě.

Obal lavinové sondy působí z dálky velmi dobře
Obal lavinové sondy působí z dálky velmi dobře

Obal s náznakem lavinové záchrany je špatný

Na první pohled sice pozitivně zaujme obal s obrázkovým záchranným plánem lavinové záchrany a první pomoci, ale při detailnější prohlídce se záhy ukazuje, že je dost mizerně zpracovaný. Slaboučký nylonový materiál bych ještě vzal, ale to, že už z výroby bylo utrhnuté jedno poutko, nikoliv. Co se toho týká, ani neuvažujte o tom, že byste za ně obal přidělávali k batohu. Další poutka by pravděpodobně brzy následovala, neboť konce oček jsou jen lajdácky a mělce vložena do už tak řídkého stehu.

Pohled zblízka na obal úplně nové lavinové sondy
Pohled zblízka na obal úplně nové lavinové sondy

Zavírání obalu je zrovna tak lacině udělané, neboť je to pouze převlečná kapsa, žádný suchý zip nebo alespoň stahovací šňůrka. Takovýto obal bych čekal u nějaké levné „řetězcové“ sondy, ale určitě ne u prémiové značky ze Švýcarska.

Lajdáckost výroby tím bohužel nekončí. Při focení se ukázalo, že je na prvním segmentu výrobní kaz v eloxované povrchové úpravě – kousek chybí – a je plně odhalený hliníkový podklad, který má na sobě navíc vypouklou rýhu (nepřesné lisování).

Povrchová úprava nové lavinové sondy před prvním použitím
Povrchová úprava nové lavinové sondy před prvním použitím

Povrchová úprava se také nepovedla

A ne, není to škrábnuté nebo obité tím, že by to nějakému tchajwanci (ano, tato švýcarská sonda je Made in Taiwan) v továrně upadlo, povrchová úprava je špatně nanesená z výroby- od okrajů kazu plynule mizí (a hned o kousek níž se nachází další místo, kde se vrstva pro změnu odlupuje). Tohle už je o dost nemilejší, než mizerný obal, ale pořád ještě dávám sondě šanci. Marně.

Uživatelsky nepřívětivé zamykání sondy

Další mizérii představuje uzamykací systém napínacího lanka. Je nepraktický a nekomfortní, a to snad ve všech myslitelných ohledech.

Normální stav u lavinové sondy Mammut Probe 280 Fast Lock
Normální stav u lavinové sondy Mammut Probe 280 Fast Lock

Za prvé, při rozkládání sondy drhne víc, než by bylo pro rychlé rozložení žádoucí a naopak při skládání se aretační páčka musí nadzdvihávat (namísto obvyklejšího a praktičtějšího stisknutí) a po celou dobu vtahovaní lanka držet, protože má tendenci se sama zamykat = dotahovaní i povolování je nekomfortní a zdlouhavé.

Skládání lavinové sondy Mammut Probe 280 Fast Lock
Skládání lavinové sondy Mammut Probe 280 Fast Lock

A do třetice, princip zamknutí sondy v rozloženém stavu je zde pouze na bázi zadrhnutí vnitřního lanka, není tam žádný aretační zub nebo obdobný patent. O nepraktičnosti a omezené životnosti tohoto nejprimitivnějšího, dávno překonaného způsobu fixace napnuté, rozložené sondy se není třeba sáhodlouze rozepisovat.

Zamknutý Fast Lock u lavinové sondy
Zamknutý Fast Lock u lavinové sondy

Dále zde nepotěší zde ani absence jakékoliv protiskluzové úpravy v horní části. A jakkoliv by obé bylo možné akceptovat u levné noname sondy za pár stokorun, ani jedno z těchto negativ dle mého už dnes nemá u lavinové sondy seriózního výrobce co pohledávat.

Tenké segmenty a špatná odolnost vůči průhybu

Definitivně za své berou iluze o švýcarské kvalitě za své po jejím rozložení do pohotovostního stavu. Sonda má průměrově tenké segmenty (11 mm je opravdu málo) a ještě k tomu jsou ze slabého materiálu.

Rozložená lavinová sonda Mammut Probe 280 Fast Lock
Rozložená lavinová sonda Mammut Probe 280 Fast Lock

Neunese díky tomu vlastní váhu a poměrně dost se ohýbá a kroutí i v kolmé poloze v klidu. Ani se nedomýšlím, jaké by to bylo při ostrém použití. V případě této bych se bál, že ji ohnu už při instruktáži, nácviku.

Průhyb nezatížené sondy Mammut Probe 280 Fast Lock
Průhyb nezatížené sondy Mammut Probe 280 Fast Lock

Důvod je nasnadě, tato sonda je sice při o něco větší délce zhruba stejně lehká jako většina 240–260 cm sond, ale zde je to šetření hmotnosti na nepravém místě – na úkor použitelnosti, chybějící materiál je bohužel znát. Pro tohle opravdu nemám pochopení, nosit těch cca 20–30 gramů navíc by nikoho soudného nevytrhlo a zvlášť ne, jde-li o výbavu pro záchranu života. A že lze vyrobit lehkou a dostatečně pevnou hliníkovou sondu, se můžete přesvědčit na obrázku níže – srovnání s Pieps Probe Alu 260, držené na stejné délce (je o 20 cm kratší, o 10 g lehčí a nesrovnatelně pevnější):

Přímé porovnání průhybu nezatížených sond Mammut Probe 280 Fast Lock versus Pieps Probe Alu 260
Přímé porovnání průhybu nezatížených sond Mammut Probe 280 Fast Lock versus Pieps Probe Alu 260

Shrnutí sondy Mammut Probe 280 Fast Lock

Závěrem tedy bohužel nelze konstatovat nic jiného, než že jde o po všech stránkách značně nezdařilou sondu, na níž nelze nic pochválit. Je mi to líto, Mammut je mi značkou sympatickou, ale tahle sonda je opravdu tragická: „nově vyvinutý“ uzamykací systém je ve skutečnosti jen zastaralé zadrhovaní lanka, chybí protiskluz, pořádný obal, pevnost i stabilita a bohužel také výrobní kvalita. Je politováníhodné, že Mammut v případě této modelové řady Fast Lock Alu sond zůstal jaksi věrný svému jménu a při jejím koncipování ustrnul kdesi v pravěku … a nedává skutečně žádný důvod, proč si tuto sondu vybrat (jestliže za stejně, případně za pár korun navíc, lze pořídit bezproblémové a mnohem bytelnější, spolehlivější sondy od prakticky libovolné konkurenční značky). A i když v případě lavinového neštěstí je recenzovaná sonda Mammut zajisté lepší, než vůbec nic, je to velké zklamání, od Švýcarů. Po pořádné sondě se raději poohlédněte jinde.

Jde to udělat i dobře

Dodatek pro pochybovače nakonec – pár ukázek jiných výrobců, kteří zvládají udělat rychlý, a pevný uzamykací systém (ona to není zas taková věda), zde nejlacinější Pieps Alu:

Detail zámku Pieps
Detail zámku Pieps

Protiskluz u sondy Pieps Probe Alu 260
Protiskluz u sondy Pieps Probe Alu 260

A to samé (vnořená trubka v posledním segmentu + mechanická aretace) u BCA Stealth:

Uzamykací systém lavinové sondy BCA STEALTH
Uzamykací systém lavinové sondy BCA STEALTH

Rozložená a zamknutá lavinová sonda BCA STEALTH
Rozložená a zamknutá lavinová sonda BCA STEALTH

Jako protiskluz zde slouží vystouplé logo výrobce a písmena STEALTH 300. Mimochodem, ač je tato sonda ještě o 20 cm delší nez recenzovaná, průhyb při horizontálním držení má i při této délce sotva třetinový – jde to vyrobit, ale nesmí se na výrobě tak šetřit. Držím Mammutu palce, aby se mu to příště povedlo lépe a nebyla z toho takováto – ostudná záležitost.

Podobné články

Komentář

  1. PetrS. - 17. březen 2020, 13:08 #

    Diky za info, take bych u Mamutu zadny problem necekal…
    IMHO dalsi duvod pro pravidelne cviceni zachrany a to vcetne pouziti sondy a lopaty. Clovek ma alespon pak jistotu, ze se mu to pri prvnim pouziti nerozpadne v ruce. :-(

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org