TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Do Rumunska za organizovaných běžeckým dobrodružstvím i krásnými horskými výlety

Kam se vypravit za dobrodružstvím v květnu 2020? Přinášíme Vám inspiraci na jedinečný ultra trailový zážitek v Rumunských Karpatech – Transylvania 100. Tento závod se pro mnohé české i slovenské sportovce stává stále víc populárnější především díky nevšedním zážitkům, a tak se i letos můžeme těšit na početné zastoupení našich ultra běžců.

V květnu může být v rumunských horách lokálně ještě hodně sněhu
V květnu může být v rumunských horách lokálně ještě hodně sněhu

Transylvania 100

Letošní 7. ročník závodu s nádechem východní horské divočiny se bude konat 16. května 2020. Registrace už je od podzimu otevřená, ale stále ještě pár míst zbývá. Co si pro vás pořadatelé chystají?

Už tradičně je celé zázemí závodu umístěno do podhradí impozantního Draculova hradu Bran ve stejnojmenném městečku, které se nachází cca 150 km severozápadně od Bukurešti. Bran se rozprostírá na úpatí čtvrtého nejvyššího pohoří Rumunska – Bucegi, s dominantním vrcholem Vârful Omu (2505 m). Právě přes vrchol Omul vede nejdelší královská trasa závodu Transylvania 100, a to rovnou dvakrát! Stupeň obtížnosti trasy nezlehčuje ani to, že ještě v květnu se v těchto horách nachází stále velké množství sněhu, které vám cestu do cíle dokáže pěkně znepříjemnit.

Na startu ultratrailu Transylvania 100
Na startu ultratrailu Transylvania 100

Souhrnně si můžete vybrat z 5 nabízených tras

Nejdelší – 100 km s převýšením 6444 metrů, startuje v 5 hodin ráno a běžcům poskytuje časový limit 31 hodin.

80 km a téměř 5000 metrů nastoupáte v druhé nejdelší trase, tady je časový limit 24 hodin. I na této distanci pokoříte nejvyšší vrchol, ale jen jednou, což může být pro mnohé z nás dostačující.

Neprohloupíte ani 50 km distancí a +3 320 up s limitem 15 hodin. Nejvyšší vrchol protínáte jednou. Tímto se Transylvania 100 hodně liší od spousty jiných evropských ultra trailových závodů, které na úkor kratších tras účastníky ochuzují o návštěvu nejvyššího bodu.

V květnu může být mezi účastníky i nějaký ten medvěd :-D
V květnu může být mezi účastníky i nějaký ten medvěd :-D

Na všechny výše uvedené trasy je potřeba se při registraci prokázat již nějakým absolvovaným horským maratonem nebo ultra maratonem.

Další doplňující trasy, především pro místní, jsou 30 a 20 km.

Za zmínku stojí také bezchybná organizace celé akce. S každým pořadatelem/do­brovolníkem se bez problémů domluvíte anglicky. Nabídka občerstvovacích stanic je bohatá a splní požadavky i náročnějším strávníkům. Přímo v Branu se nachází i turistický kemp, nabízející kvalitní služby za rozumný peníz i snadno dostupné okolní restaurace. Mimo jiné zde není problém sehnat ani příjemné ubytování přes booking.com nebo Airbnb.

Profil ultratrailu Transylvania 100
Profil ultratrailu Transylvania 100

Kam po závodě?

Pohoří Bucegi je v Rumunsku mezi místními obyvateli jedno z nejoblíbenějších nejen pro svou dostupnost z hlavního města, ale také poměrně hustou sítí horských chat. Dalo by se tedy přirovnat k českým Krkonoším. Pokud byste vyhledávali přeci jenom odlehlejší části horských hřebenů, nemusíte cestovat daleko, stačí přejet západně z Branu přes městečko Zarnesti do sousedního údolí a vyrazit do Muntii Piatra Craiului. Náročnější drsnější, ale za to kratší a dá se zvládnout krásnou hřebenovou trasou za jeden den včetně nejvyššího vrcholku La Om (2238 m).

Na trati Transylvania 100 s parádními výhledy na sousední pohoří
Na trati Transylvania 100 s parádními výhledy na sousední pohoří

V horkých dnech je v údolí určitě příjemná procházka 5 km dlouhou známou skalní soutěskou Prapastiile Zarnestilor. Soutěska je velmi vyhledávaným cílem k rodinným výletům hlavně místními obyvateli, především o víkendech. Všeobecně se lokalita jižních Karpat vyznačuje množstvím krasových jevů, a tak můžete snadno narazit na volně dostupné jeskyně a částečně si je projít.

Na trati Transylvania 100 se běhá od sněhových polí až po dokonalou trávu
Na trati Transylvania 100 se běhá od sněhových polí až po dokonalou trávu

Pokud nespěcháte domů, nevynechejte Fagaraš

Pokud budete mít v Rumunsku po absolvování závodu ještě dostatek času, z Munti Piatra Craiului se přes další údolí směrem k západu pomalu dostanete k úpatí Fagaraše – nejvyššího pohoří Rumunska. Více frekventované, ale také rozlehlejší s dlouhými nástupy na centrální hřeben (délka výstupové trasy dosahuje většinou 10 km, ale v jižních částech pohoří i 20 km a je potřeba s tím počítat kvůli rozvržením denního programu). Fagaraš za návštěvu rozhodně stojí.

Stránky závodu: https://www.transylvania100k.com/

Horské scenérie při Transylvania 100 jsou úchvatné
Horské scenérie při Transylvania 100 jsou úchvatné

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org