Předposlední červnový víkend 2019 jsme měli tradiční sraz bývalých olomouckých optiků, tedy absolventů oboru Optika a optoelektronika na PřF UP Olomouc. Letošní sraz byl výroční, neboť jsme se takto sešli už po dvacáté. Po mnoha letech jsme se srazem zavítali do Krkonoš.
Vzdálený výhled na Sněžku z Pomezního hřebene
Na doporučení jsme se ubytovali v pivovaru Trautenberk (1045 m) na česko-polském pomezí v lokalitě Pomezní boudy. Po pátečním úvodním posezení s ochutnávkou piv z minipivovaru jsme vyrazili v sobotu ráno na procházku přímo po hranici na Pomezní hřeben. S malým převýšením jsme došli na Lysečínskou horu (1188 m), odkud jsme sestupovali přímo na jih s krásnými vyhlídkami.
Na liduprázdném Pomezním hřebenu
Po hranici na Rýchorskou boudu
U níže položeného rozcestníku byla polská výstraha o uzávěře červené a modré turistické značky jdoucí souběžně s hřebenem na východ od něj. Bylo to mimo oblast našeho zájmu, ale stejně nás zaujalo, že se tam rozšířil tetřívek. Po hraniční zelené značce jsme pokračovali k rozcestníku Pod Lysečínskou boudou, odkud hřebenovka pokračovala zalesněným hřebenem k pěšímu přechodu Horní Albeřice. Cestou bratří Čapků jsme přešli přes Čepel (912 m) a kolem Mravenečníku (1005 m) k Rýchorskému kříži, odkud už byla vidět Rýchorská bouda (990 m).
Rostou…
Po občerstvení na Rýchorské boudě jsme prošli zpátky celý úsek až po Horní Albeřice, odkud jsme odbočili do údolí s cílem nahlédnout na vstupy do jeskyní v Horních Albeřicích. Po dalším občerstvení jsme volně nastoupali na hranici a po zelené turistické značce jsme přešli přes Lysečínskou horu zpátky k pivovau Trautenberk. Celý vyhlídkový okruh východními Krkonošemi měl necelých 27 km při převýšení 830 metrů.
Rýchorská bouda je už na dohled
Výhlídkový okruh přes Sněžku
Na druhý den srazu byl v plánu jenom odpočinkový výšlap na Sněžku. Od Pomezní boudy jsme to vzali po silnici až k turistické chatě Jelenka. Od chaty začalo schodo-stoupání, které důkladně prohřálo stehenní svaly. Odměnou za to byly panoramatické výhledy ze Svorové hory (1411 m). Odtud už byla Sněžka na „dosah“, a tak jsme vyhlídkovým Obřím hřebenem pokračovali k rozcestníku na Jubilejní cestě. Po ní už to bylo na vrchol Sněžky kousek. Na hoře slušně foukalo, a proto jsme se tam příliš nezdrželi.
Rýchorská bouda
Pro návrat jsme zvolili okruh přes rozcestí Nad Růžovohorským sedlem s krásným traverzem (včetně malého sněhového pole) po zelené turistické značce nad Slunečným údolím. Vyšli jsme opět u chaty Jelenka, kde následovalo důkladné občerstvení.
Zasloužené občerstvení v polovině výletu
Dokonalé počasí nás přitáhlo na Lesní hřeben s krásným dlouhým výstupem na vrchol Tabule (1282 m), odkud následovala dokonalá „trailová“ hřebenovka na vrchol Čelo (1269 m). Kousek za čelem se turistická značka stáčí k jihu. Využili jsme ji jen kousek, protože děti chtěli využít krásné trávy na sjezdovce Pomezky 1 k válení sudů. Doválely se tak až skoro k Pomezní boudě. Výlet po hranicí ke Sněžce a zpět má necelých 17 km při převýšení 850 metrů.
U Rýchorské boudy
Sestup do Horních Albeřic
Asi tady byli lyžaři
Hra mraků v nedělním ránu
Na Svorové hoře
Megalomani… polský Karpacz
Na vyhlídce do Polska
Výhled ze Sněžky
Z konce 2. světové války
Na vrcholu Tabule
Trail running po hřebenu
Válení sudů nad Malou Úpou