TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Nehodovost ve Vysokých Tatrách a na Slovensku obecně z národnostního hlediska, aneb co na to slovenský šovinista?

U některých osob na Slovensku patří mezi axiomy oblíbené „V Tatrách je najviac Čechov so smrtelnými úrazmi“. Jeden takový slovenský šovinista se k tomu vyjádřil na čarodějnice 30. 4. 2019 s doplněním „veď srať na pepíka, čo ma v génoch za pětku či búra precestovať svet, keď skôr ako pri pive dopovie vetu, tak minimálne 8× povie ty vole a myslí si, že je stredom vesmíru“.

Co jsou to tito pomatenci zač?

Nezáleží u nich na původu, vyznání, orientaci, ani zájmech, takže to můžou být podle:

  • barva pleti – bílí, hnědí, žlutí, černí, růžoví, fialoví nebo zelení
  • národnost – Češi, Moravani, Slezani, Slováci, Maďaři, Poláci…
  • vyznání – katolíci, evangelíci, židé, muslimové, buddhisté, dalších X náboženství nebo ateisté
  • orientace – ženy, muži, Xtá pohlaví
  • politického zaměření – komunisté, levičáci (ANTIFA, blouznivci), středoví, pravicoví, ultrapravicoví a nacionalističtí („dělníci“, SPD, Kotlebovci, SNS)
  • mající aktuální problém nebo mindrák – malý mindrák, velký mindrák, největší mindrák, zcela zakomplexovaní a frustrovaní jedinci
  • jsou-li z ČR, říkají, že za řekou Moravou začíná Mongolsko, jsou-li ze Slovenska, říkají, že od hraničního hřebene Beskydy-Javorníky-Bílé Karpaty je to samý pepik, co zná jenom slovo vole

Slovenský šovinista se rozjíždí
Slovenský šovinista se rozjíždí

Dokonalým příkladem je jedinec, který ve své zakomplexovanosti ze sebe vyblije něco obdobného:
„to je bohužial tá česká nátura ~ no a potom div sa svete, keď v Tatrach je najviac čechov so smrtelnými úrazmi … treba ho aspoň pochváliť za to, že nešiel na limitnú hranu rizika a ešte žije…!“, přičemž během chvilky lze z přehledu smrtelných úrazů ve Vysokých Tatrách (HZS) zjistit, že až na pár výjimek v tomto bohužel „vedou“ domácí slovenští návštěvnici vysokotatranského prostředí.

Zakomplexovaný slovenský šovinista je v ráži
Zakomplexovaný slovenský šovinista je v ráži

Aby toho nebylo málo, slovenského šovinistu nepodrží v jeho argumentační nouzi ani celkové přehledy úrazovosti ve slovenských pohořích Sú Česi na horách predzvesť problému? Pozreli sme sa na štatistiky!. „Dobrodruh.sk vytvoril grafy, v ktorých sme zrátali zásahy HZS z celého územia Slovenskej republiky. Teda Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Západne Tatry, Malá a Veľká Fatra, no a Slovenský raj. Je celkom jasne vidieť, že záchrany Čechov patria na popredné priečky. No rozhodne sa nedá hovoriť o tom, že by boli najproblémovejším národom v slovenských horách.“ Zásahy HZS např.

  1. v roce 2014 – Slováci 755 (39 %), Poláci 369 (19 %), nezjištěno 240 (13 %), Češi 181 (9 %)
  2. v roce 2013 – Slováci 1146 (51 %), Poláci 406 (18 %), Češi 190 (8 %), Ukrajinci 114 (5 %)
  3. v roce 2012 – Slováci 1186 (56 %), Poláci 314 (15 %), Češi 233 (11 %), Maďaři 80 (4 %)

Dalším přehledem je potom Nehaňte českých turistov, v Tatrách sú horší Poliaci
„Mýtus o problémových českých turistoch sa ešte väčšmi obnaží potom, ako počty tragických úmrtí porovnáme s počtami ubytovaných. Podľa Slovenskej agentúry pre cestovný ruch navštívilo región Vysokých Tatier (okresy Poprad a Kežmarok) od roku 2005 do roku 2012 takmer 476-tisíc turistov z Českej republiky. V tomto období pripadalo v Tatrách na stotisíc českých turistov 2,31 smrteľných úrazov. Pri Slovákoch je toto číslo len 0,98, no pri Poliakov až 8,91.“
Pozor – jedná se o porovnání s počtem ubytovaných ve Vysokých Tatrách, což většina slovenských návštěvníků z blízkého okolí nebude.

Co na to slovenský šovinista?

Smrtelné úrazy podle HZS -Vysoké Tatry 1999–2018

  1. Slovensko 92
  2. Polsko 63
  3. ČR 51
  4. Maďarsko 8
  5. Německo a Litva po 4
  6. Estonsko 2

Podobné články

Komentář

  1. Martin Ninaj - 20. květen 2019, 09:38 #

    Za rok 2018 -
    669828 – Slovakov v Tatrach – 4 smrtelne nehody
    139512 – Cechov v Tatrach – 3 smrtelne nehody.

    Nech pocitam ako pocitam.. Cesi su na tom dost blbsie, nie? Lebo nejde o to, kolko bolo celkovo smrtelnych nehod, ked Slovakov chodi na pocet nasobne viac, ako Cechov..

  2. palič - 21. květen 2019, 10:32 #

    [1] Znovu a polopaticky, výše uvedené údaje jsou jen a pouze citace ze slovenských zdrojů. Pokud máte problém s nějakým „nech pocitam ako pocitam“, obraťte se pro bližší vysvětlení na odkazy u jednotlivých citací. Jejich slovenští autoři je rádi vysvětlí.

    Slováků je ve Vysokých Tatrách násobně více než ostatních návštěvníků, otázkou je, kolik procent z nich se dostane dál než na Štrbské pleso, Popradské pleso nebo Skalnaté pleso… kde jejich největším ohrožením může být srážka s koloběžkou na „magistrále“ Starý Smokovec – Hrebienok.

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Setkání skialpinistů

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org