Letošní VKV – Vrchařská koruna Valašska nabízí krásné hřebenové propojení mezi kopci na moravsko-slovenském pomezí. V Javorníkách je možné projet úsek od Švarné Hanky přes Bílý Kříž a Konečnou na Bobek a dále přes Bumbálku na Lemešnou.
Bylo nebylo… co se to tady děje na svazích vrcholu Čupel kousek nad
přehradou Šance?
K této hřebenovce je řada příjezdových možností. Pokud se vyráží ze Vsetína, tak jsou dobře využitelné cyklotrasy údolími Vsetínské nebo Rožnovské Bečvy. S občerstvovací a technickou zastávkou v RUMA sportu v Ostravici se postupně projíždí údolími tří řek. Ze Vsetína (resp. Jablůnky) se jede cyklostezkou po proudu Vsetínské Bečvy do Valašského Meziříčí. Pokračuje cyklostezkou proti proudu Rožnovské Bečvy až k rožnovskému hotelu Eroplán u odbočky na Frenštát pod Radhoštěm. Odtud následuje nejhorší úsek celého výletu (nejhorší kvůli řadě dementů v autech), neboť je potřeba se přehoupnout po silnici 58 přes sedlo Pindula (552 m). Ze sedla Pindula do Rožnova přitom jezdí řada různě postižených jedinců za volantem. I v sobotu dopoledn bylo potřeba před nimi uhýbat za krajnici, protože předjížděli bez ohledu na cyklistu v protisměru.
Vrchol Zbojnická (774 m) nad sjezdovkou, která má perfektní travní
podklad
Z Rožnova přes Ostravici k přehradě Šance
Po rychlém sjezdu z Pinduly k odbočce na Trojanovice výrazně klesl počet aut. Cesta se pěkně houpala nahoru a dolů s krásným výhledem na okolní beskydské kopce. V Kunčicích pod Ondřejníkem je možnost na kole kopírovat ze severu Velkou Stolovou, Malou Stolovou, Malý Smrček, Smrček až do Ostravice. Jelikož jsem chtěl nahlédnout jak vypadá cyklostezka mezi Čeladnou a Ostravicí (taktéž žlutá turistická značka), pokračoval jsem dále. Při výjezdu z Čeladné na cyklostezku 6008 je k vidění zajímavá cedule „Cyklostezka zřízena bez vědomí vlastníka“.
Smíšená dvojice mě na elektrokolech předjela při focení na
sjezdovce
Po napojení na asfalt v Ostravici je to už kousek do RUMA sportu, kde jsem si nechal zkontrolovat kolo kvůli menšímu vrzání při záběru pedály. Po hlavní silnici se jede na jih k začátku údolí Mazák. Cyklotrasa 461/6113 vede ke koruně přehradní nádrže Šance. Přehradní hráz se v roce 2018 rekonstruuje, což znamená lokálně zvýšený výskyt nákladních aut. To ovšem není nic proti tomu, co se děje na jižních svazích Čupelu (943 m), které jsou nad silnicí rozkopané a rozbahněné.
Přímo vede na Bobek pěší stezka, doprava je zajížďka pro
cyklisty
Na Švarnou Hanku (870 m) to v bouřce nešlo
Bohužel už tady dost pršelo a po odbočce do údolí Řečice (cesta na Visalaje) se déšť změnil v bouřku. Po odbočce na zelenou turistickou značku po silnici na Poledňanu byla oblast poblíž epicentra bouřky. Po kontrole na meteoradaru to vypadalo, že bouřka vydrží v této oblasti dlouho. Přitom jen o kousek dále za Bílou tvrdil meteoradar, že svítí slunce. Po půlhodinovém čekání, kdy se mísily blesky a hromy jsem Švarnou Hanku vzdal a podél přehrady jel do Starých Hamrů. Bouřka a déšť přestaly někde mezi odbočkou na Čadcu a Bílou.
Okružní vyhlídková trasa na Bobek
Vyhlídkový vrchol Bobek (855 m)
Během občerstvení v Bílé stačilo téměř vše uschnout, a těšit se na 6,5 km stoupání s převýšením 400 metrů až na hraniční vrchol Bobek. Stoupání je značené a pohodové – jedná se o výjezd k single trailům Bílá. Při výjezdu se protínají sjezdovky, a u druhé z nich mě předjela dvojice na elektrokolech. Po chvíli dochází k napojení na modrou turistickou značku, aby byla po 600 metrech opět opuštěna.
Na tomto štěrku jsem slezl z kola, Bobek je o kousek výše
Modrá značka je pro pěší strměji do kopce přímo na Bobek, zatímco pro cyklisty je určena objízdná trasa, po které je Bobek objet za západu, jihu a východu. Po napojení na červenou turistickou značku se vyjíždí z lesa mezi několika usedlostmi těsně pod hřebenem. U posledního domu se cesta stáčí přímo do spádnice z hřebene. Po štěrkové strmější cestě je lepší vyjít pár desítek metrů pěšky.
Vyhlídka z Bobku na druhý nejvyšší vrchol Beskyd – 1276 metrů
vysoký Smrk
Bobek je dokonalým vyhlídkovým místem, kdy na jednu stranu jsou nejvyšší beskydské vrcholy, zatímco východním směrem je téměř na dosah ruky Malá Fatra. K orientaci slouží panoramatické tabule s označením jednotlivých vrcholů. Výběr tohoto kopce se pořadatelům VKV velmi povedl.
Z Bobku směr východ – úplně vzadu je Malá Fatra
Z Bobku na Bumbálku a Lemešnou
Vyhlídkový VKV vrchol Bobek je přímo na hřebenu (a hranici ČR-Slovensko), což umožňuje hřebenovou projížďku po červené turistické značce . Vyšším vrcholem je Lukavice (898 m), odkud se sjíždí do Kelčovského sedla (Hluchanka). Lesem se ze severu objíždí vrchol Polanky (881 m) k roztroušenému osídlení na slovenské straně v oblasti Janošec (825 m). V dalším úseku hřebenovky je opět 881 metrů vysoký kopec – Korytovo. Z Korytova následuje lehce ukloněný sjezd k chatě Kmínek, odkud je to čtyři kilometry na Bumbálku. Místo červené hřebenovky jsem tady sjel kousek na Slovensko k vyzkoušení slovenského cykloznačení v úseku od sedla nad Bitálovcami po Smutníky, kde se značky opět spojují.
Co se to děje na slovenské obloze?
Kolem Masarykovy chaty a vrcholku Beskyd (900 m) se dojede na Bumbálku, kde se po hlavní silnici 10 sjede do Makovského průsmyku (800 m). Od památníku U Tabulí s pokračuje červenou turistickou značkou (zároveň NS Javorníky a také částečně součást Bike trails Valašsko). Na začátku je kousek strmější stoupání. Následně se ze západu podjíždí Oselná (924 m) a pohodovým terénem se dojede k rozcestí Lemešná. Terén by byl pohodový, nebýt toho, že je tento úsek velmi populární pro ty, co řídí traktory a kácí dřevo. Lesní silnice je tak dokonale upravená.
Pro ty, co jsou v Beskydech poprvé, je toto dokonalá nápověda
Z Lemešné ke Skiareálu Razula a údolím Vsetínské Bečvy
Pro VKV 2018 je požadována fotka od rozcestí Lemešná, i když samotný vrchol Lemešná (950 m) je o kousek dále na západ po modré turistické značce. Z vrcholu však není žádný výhled, takže je lepší zůstat u rozcestníku.
Červená hřebenovka má místy úpravy podle traktorisů a
motorkářů
Do civilizace je dobrou možností pokračování po modré turistické značce. Po přenesení kola přes kmen padlého stromu na vrcholu Bařinka (868 m) následuje strmější sjezd přímo po spádnici k rozcestníku Pod Bařinkou. Odtud sjezd pokračuje po cyklotrase 6020 po zpevněné silnici do údolí Hanzlůvka a boční údolí končí u Ski areálu Razula. Zbytek okruhu až na Vsetín je po asfaltové cyklostezce.
Celý okruh (bez Švarné Hanky) má 151,6 km při převýšení 2320 metrů. Součástí bylo krátké tlačení na Bobek a dále na hřebenu.
Další hřebenová vyhlídka na Smrk s oblačností pod vrcholem
Z leva doprava Smrk, Lysá Hora a Travný
Když se těží dřevo – suchý podklad na červené
hřebenovce
Červená hřebenovka upravená těžaři dřeva
Zahrajeme si na bahňáky?
Jediní cyklisti na hřebenu – smíšená dvojice odjíždí od rozcestí
Lemešná po modré přes Lemešnou do Velkých Karlovic
Jediní cyklisti na hřebenu – smíšená dvojice odjíždí od rozcestí
Lemešná po modré přes Lemešnou do Velkých Karlovic
Rozcestí Lemešná
Vrchol Lemešná – výhledy žádné
Panorama z Bobku
Od rozcestí Lemešná na Lemešnou