Počasí na úterý 11. července se mělo měnit od přeháněk, přes bouřky až po slunečno. Vypadalo to na ideální podmínky k menšímu výjezdu na kole za dalšími vrcholy VKV 2017, aneb Vrchařské koruny Valašska. V okolí skanzenového Rožnova jsou takové vrcholy dva – Jurkovičova rozhledna (480 m) a Radhošť (1129 m). Bylo z toho pěkných 108 km s převýšením přes 1600 metrů.
Hřeben kousek před Jurkovičovou rozhlednou
Z Jablůnky na Jurkovičovu rozhlednu
Rožnovská Jurkovičova rozhledna (480 m) se vyznačuje dobrým umístěním nad městem, vysokými stromy všude okolo, a za pěkného počasí asi davovou návštěvností. Oproti ostatním vrcholům VKV 2017 má doporučená výjezdová trasa na Jurkovičovu rozhlednu také legrační převýšení pouhých 120 metrů.
Po vydatném dešti těsně před Jurkovičovou rozhlednou
Z Jablůnky do Rožnova je možné jet celou dobu po cyklostezce Bečva, na níž se najíždí u mostu v Pržně. V úseku na odbočku do Mikulůvky je povrch spíše šotolinový, načež se najíždí na asfalt a přes Jarcovou se dojede do Valašského Meziříčí. Jediným zpomalením může být průjezd přes město, než se pod nadjezdem Vsetínské ulice najede opět blízko k břehu Bečvy. Podél Bečvy je to kousek k mostu u koupaliště, načež až k oblasti Zašové se jedná o klasickou asfaltovou cyklostezku.
Stoupání na Radhošť tzv. cestou pro důchodce
U Zašové přichází výrazná změna, když jsou podél cyklostezky sloupy s lampami veřejného cyklo osvětlení. Bylo by zajímavé vědět odůvodnění projektanta a schvalovatele této unikátní vymoženosti mít na cyklostezce v lese osvětlení. Jak osvětlení začalo, tak o kus dál končí – zřejmě jiný projektant a jiný dotační titul EU.
První výhled na Radhošť z tzv. cesty pro důchodce
V Rožnově je nejlepší využít k výjezdu na Jurkovičova rozhledna (480 m) doporučenou trasu z místní části Tylovice. Po právě skončeném intenzivním dešti to šlo na asfaltu téměř samo. Na hřebenu stačí odbočit doleva na šotolinu měnící se v lesní cestu vedoucí k odbočce na Jurkovičovu rozhlednu. Od odbočky je po po mokrém kamení k rozhledně už jenom kousek. V okolí rozhledny je vysoký les, takže pro jakýkoliv výhled je nutné vyšlapat nahoru.
Obnova Libušína na Pustevnách – navečer v úterý se tady
nepracovalo
Pro sjezd do Rožnova se od rozhledny nabízí několik tras. Pro menší sebezabahnění je po intenzivním dešti vhodná „objížďka“ po zelené turistické značce ústící u parkoviště vedle rožnovského skanzenu. POZOR – toto jen za špatného počasí nebo těsně po dešti. Za hezkého počasí tady zřejmě proudí davy lidí.
Hned vedle Libušína se u lanovky staví tato kamenně-skleněná
zhůvěřilost
Z Rožnova na Radhošť po důchodcovské
U skanzenu jsme se po předchozí domluvě k výjezdu na Radhošť (1129 m) potkali s Maruškou. Najeli jsme na cyklostezku vedoucí na Pustevny. Jak jsem byl poučen, této cyklostezce se říká „důchodcovská“. Toto označení by mohlo asociovat, že to bude volná vyjížďka s mírným stoupáním. Zdání klame a v Rožnově jsou asi trochu jiní důchodci. Od začátku se pěkně stoupá nejenom k Chatě Mír, coby prvnímu záchytnému bodu, ale i dále. Rychle jsem litoval, že jsem si nevzal gumicuk k zaháknutí za 29tku Heavy Tools.
Libušín z boku
Tento výjezd na Pustevny je výborný za horkých letních dnů, kdy se jede převážně v lese. Kus nad Chatou Mír se otevírá první výhled na Radhošť a silnice kopíruje všechny potoční zářezy i malé boční hřebeny. Pokud by si chtěl někdo zkrátit dosažení hlavního radhošťského hřebene, může to udělat tlačením kola do kopce po zelené turistické značce (Radhošťský hřeben) nebo o kus dál po žluté turistické značce (Radegast).
Na Radhošť jen kousek, jelikož jsem neměl gumicuk,
zaostal jsem
Nejlepší je pokračovat na kole až na hlavní silnici na Pustevny, přičemž se občas sjíždí, aby se o kousek dál sjeté metry znovu nastoupaly. Na Pustevnách je po dešti v pozdním odpoledni pusto a prázdno. Prázdno je i na novostavbě Libušína, kde je krásně vidět rozdíl mezi původními a novými trámy. Původní trámy jsou částečně využiti mezi okny, zatímco vše ostatní svítí novotou. V porovnání s Libušínem o ostatními stavbami architekta Jurkoviče působí dost nepatřičně nová skleněno-kamenná stavba u lanovky.
Mraky byly při výhledu z Radhoště fantastické na
všechny strany
Absence lidí na hřebenu mezi Pustevnami a Radhoštěm byla fantastická – kromě pár cyklistů tam bylo asi deset pěších. Oproti tradičním davům proudícím oběma směry to bylo bezchybné. Předchozí přechod fronty a déšť měl za následek, že panoramatické výhledy byly parádní – něco málo na fotkách z testovaného mobilu Evolveo G4.
Je potřeba fotograficky zdokumentovat krásné výhledy přes kapli
na oblohu
Pro návrat do údolí Rožnovské Bečvy jsme zvolili rychlý asfaltový sjezd z Pusteven (zároveň je to doporučená výjezdová trasa v rámci VKV 2017) na Prostřední Bečvu. Po výjezdu z Prostřední Bečvy směrem na Rožnov jsme si ještě dali výborný štrúdl v restauraci Sport Art centrum u sportovního areálu. Do Rožnova jsme po doplnění energie dojeli velmi rychle. Z Rožnova to byla klasika po cyklostezce přes Valašské Meziřící do Jablůnky.
Celkem měl okruh se dvěma kopci VKV 2017 těsně přes 108 km, převýšení podle SportsTracker nahoru a dolů 1810 metrů, zatímco podle mapy.cz to bylo nahoru a dolů 1590 metrů.
Skutečně je to Radhošť
Můj 26-tkový Willier vypadá proti 29 Heavy Tools jako
dětské kolo
Panorama telefonem Evolveo G4
Horské kolování na Radhošti
Radhošťské bikování
Radhošťské bikování
Radhošťské bikování