Na pondělí 8. května 2017 byla předpověď počasí na původně zamýšlený skialpový výlet do Západních Tater velmi špatná, ale na Javorníkách naopak mělo být slunečno. To byla dobrá motivace k výjezdu na hřeben Javorníků, když je do letošní VKV 2017 zařazen Portáš (930 m) se stylovou chatou.
Cyklostezka Bečva – asfaltová dálnice přes vesnice, louky a
podél Bečvy
Na stránkách VKV je trasa na Portáš (930 m) vedena po silnici od Nového Hrozenkova mírným stoupáním údolím Vranča až po odbočku na strmou úzkou asfaltovou silnici končicí na velké vyasfaltované ploše v sedle pod Kohútkou. Až po toto parkoviště, případně na Kohútku (908 m) je trasa vhodná pro silniční kola. Pouze na úseku z Kohútky na Portáš je lepší horské nebo trekingové kolo.
Výhled na sever do údolí potoka Vranča z cesty na Kohútku
Sedmdesátikilometrový okruh z Jablůnky
V případě výletu z Jablůnky se jede směrem na Vsetín a přes Vsetín a kolem Ústí do Janové. V případě, že v předchozích dnech nepršelo, je vhodné využití původní staré značené cyklostezky lesem na břehu Bečvy. Pokud ale vydatněji pršelo, tak se místo zabahnění v lese přejíždí přes most do Janové a jede se po asfaltu směrem na Hovězí.
Kousek pod zatáčkou s krásnou vyhlídkou na lyžařské středisko
Kohútka
Z Hovězí do Nového Hrozenkova se jede po klasické cyklistické dálnici. Po odbočení do údolí Vranča množství cyklistů klesá až téměř k nule. Výjimkou jsou dva slovenští silničáři, kteří rychlým tempem mizí směrem ke Kohútce. Stoupání na Kohútku z Vranče je místy strmé a po necelých sto výškových metrech se otevírají krásné výhledy do dálky. Po několika vyhlídkových serpentinách dojíždíme k rozcestí Pod Portášem. Místo pokračování po asfaltu pokračujeme lesní cestou po modré turistické značce, kde kola kus tlačíme.
Pohled od rozcestí Pod Portášem do údolí
Po traverzu přes sjezdovku je to k chatě na Portáši už jenom kousek. Chata je bohužel ještě zavřená, ale k nealkoholickému pivu jsme se společně se slovenskou cyklistickou skupinkou dostali.
Protahování se na Portáši před zavřenou chatou
Z Portáše na Papajské sedlo
Od chaty se po krátkém lesním přejezdu lesem otevírá výhled na moravské kopce a přes sedlo pod Kohútkou na samotný vrchol Kohútky (908 m), který je v současné době téměř kompletně zastavěny. Z Kohútky je povedený sjezd podél lyžařských sjezdovek a chatek k rozcestí se žlutou turistickou značkou. Pokračujeme dále po hraničním hřebenu lesem, z něhož jsou jen místy výhledy díky těžbě dřeva. Kolem Malého Javorníku (868 m) a přes Javorník pod Černíkovem (868 m) jedeme na rozcestí Provazné odkud se kousek nastoupá do 872 metrů. Poslední malý sjezd a výjezd a je tu koncový vrchol před Papajské sedlo (701 m) – rozcestník Krkostěna (867 m).
Od Kohútky na západ po hřebenu Javorníků
Na mapě na cykloserver.cz je z Krkostěny naznačen sjezd do Papajského sedla. Reálně je to docela strmé a podmáčené, takže většinu trasy sestupujeme pěšky. V krásném vzrostlém lese je před Papajským sedle ještě jeden menší kopeček. Samotné Papajské sedlo se rychle mění – na slovenské straně se tam ve velkém buduje strmá cesta – zatím jsou osazené obrubníky a nějaká ta základová vrstva. Otázkou je, proč bud NS Javornický hřeben vylepšena o takovou asfaltovou zhůvěřilost.
Hraniční hřeben Javorníků je na mnoha místech ideální
pro kolo
Z Papajského sedla je dlouhý sjezd kolem řady usedlostí do údolí Kychová a dále až k hlavní silnici v Huslenkách. Nejlepší variantou je odbočit na hlavní doprava a vzápětí za mostkem doleva. Po přejezdu přes mostek na druhou stranu Bečvy se dostáváme na cyklostezku Bečva. Cesta na Vsetín je s mírným klesáním velmi rychlá.
Směr Slovensko z hřebene Javorníků
Celkově má tento okruh těsně přes 70 km s převýšením podle mapy.cz 1050 metrů. Hřebenový úsek od Portáše na jih nabízí na několika místech parádní výhledy jak na slovenskou, tak moravskou stranu.
Les vysekán – vyhlídka před Krkostěnou
Slovenští stachanovci dělají ultramoderní cestu z Papajského sedla
dále na hřeben
Rozcestník v Papajském sedle – čím více různých cedulí, tím
asi lépe