TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Kanadský Whistler – Mekka lyžařů?

Whistler-Blackcomb: nejlepší, největší, nejúžasnější lyžařské středisko (přinejmenším) v Americe. Aspoň to tak říkají téměř všechny reklamy lákající návštěvníky a také spousta recenzí v severoamerických lyžařských časopisech. I mnozí středoevropští lyžaři se obrazně klaní k západu, pravidelně navštěvují webovou stránku střediska Whistler-Blackcomb, nebo ji mají dokonce nastavenou v prohlížeči jako výchozí. Jaká je ale realita? Je Whistler opravdu nejlepší? A i pro Evropany nebo jen pro Američany? Měl by opravdový český lyžař aspoň jednou v životě vykonat pouť do dalekého zámoří? Projděme si postupně plusy a mínusy, které může lyžování ve Whistleru přinést lyžaři zvyklému na české a alpské svahy.

Centrum Whistleru v zimní sezoně
Centrum Whistleru v zimní sezoně

KLADY:

  • Přímo z mezinárodního letiště ve Vancouveru vás autobusy společnosti Pacific Coach Lines dovezou na kraj pěší zóny ve Whistler Village, na jejímž opačném konci už čekají tři z pěti výchozích lanovek celého střediska. Pokud se vám zdá cena 57$ za cestu z letiště moc, můžete se svézt metrem do centra Vancouveru a přestoupit na americkou klasiku – autobusy Greyhound. Ušetříte téměř polovinu.
  • Centrum Whisleru, neboli Whistler Village, bylo postaveno naráz, podle připraveného architektonického plánu. Samotná architektura budov je sice otřesná, ale jako celek to funguje. Velmi živé páteřní korzo je lemované obchody a terasami restaurací, člověk si ani neuvědomí, že všechny budovy jsou vlastně hotely.

Výhled na město z jedné z mnoha sjezdovek
Výhled na město z jedné z mnoha sjezdovek

ZÁPORY:

  • V prodejnách permanentek se setkáte s pro Evropany nezvykle vstřícnými a usměvavými prodavači a nejčastěji prodavačkami, ale vás úsměv přejde, když dojde na cenu. 92$ za jeden den lyžování a téměř zanedbatelné slevy v případě vícedenních permanentek je pro Evropana nezvykle moc. Pokud ale přijedete v nějaké klidné období, možná seženete balíček nocleh + permanentka levněji, než je běžná cena permanentky.
  • Lanovky vám připomenou první cesty do Alp na začátku devadesátých let. Staré, pomalé, opotřebované. Ale opět milá, usměvavá, někdy i zábavná a početná obsluha. Kromě toho, že lanovky nejsou moderní (s výjimkou Peak 2 Peak Gondoly, spojující oba kopce Whistler a Blackcomb, postavené v roce 2008), tak je jich málo. V Alpách by jich bylo na stejných kopcích třikrát tolik. A protože ubytovací kapacita Whistleru (cca 40 000 lůžek) se naopak těm větším alpským střediskům vyrovná, jsou fronty na všech lanovkách běžným jevem.
  • Úprava sjezdovek vám zase připomene českou historii. Ne že by ve Whistleru na to neměli techniku jako kdysi u nás. Naopak, flotila roleb je impozantní. Ale tady si prostě na upravené sjezdovky nehrají. Kanadˇani, nebo alespoň ti, kteří do toho mají co mluvit, si myslí, že lyžařská veřejnost o upravené sjezdovky nestojí. Mnohé tratě se proto neupravují, nebo alespoň ne denně. A tam kde se rolbovalo, to stejně vypadá jako v Evropě na oraništi. Kanadští rolbaři to zřejmě neumí. Na carving tedy (skoro) zapomeňte.

Harmony Lift
Harmony Lift

Saháte po telefonu, abyste zrušili zabookované letenky? Ještě chvíli počkejte, právě začínáme objevovat Ameriku.

  • Terrain Park. To už jste párkrát četli na mapě nějakého alpského střediska, ale ještě jste to v tom zastrčeném koutě nenašli. Vlastně jste to ani nehledali. Tady je jich několik. A velkých. A hned u lanovek. Zábradlíčka, stoly, skokánky, další překážky, hudba z reproduktorů, lyžaři a snowboardisti v plandavém barevném oblečení. Překonejte ostych a strach a zkuste to taky. Úroveň obtížnosti jednotlivých překážek je zřetelně vyznačena. Na ty nejlehčí může s klidem i lyžař/snowbo­ardista začátečník.Ale pozor, terrain park je návykový. Zvlášť, když zkusíte i half pipe, neboli U rampu. Možná, že už druhý den půjdete vyměnit vaše racecarvery za parkové twintipy, jejichž nabídka je ve všech Whistlerských obchodech s lyžemi nepřeberná.

Velké hopsání ve snow parku
Velké hopsání ve snow parku

  • Na „upravených” sjezdovkách to fakt za moc nestojí? Vyražte do volného terénu. Možnosti off-piste lyžování dostupného rovnou z lanovek jsou neskutečné a celosvětově ojedinělé. A přitom jste stále uvnitř hranic lyžařského střediska, takže platí běžné pojištění, lavinové riziko je prověřené a maximálně eliminované horskou službou, s níž můžete počítat i v případě problémů. Mnohé, docela náročné freeridové sjezdy jsou oficiálně označené a pojmenované. Velice dobře a přehledně napsaného průvodce seženete v mnoha obchodech. Pokud ale chcete projet všechny sjezdy, rezervujte si na to nejmíň jednu celou sezónu. A další varování: myslíte si, že ta drsně vypadající lajna až tak drsná nebude, protože ten maník, co ji právě sjel, vypadal, že s tím moc problémů nemá? Pozor, možná to byl někdo ze světových es freeridu, protože mnozí z nich jsou doma právě ve Whistleru.

Whistler
Whistler

  • Lanovky začínají na náměstí a tam také dojedete na lyžích na konci dne. Teda pokud se nerozhodnete pro apres-ski v GLC do nějž se odbočuje přímo ze sjezdovky těsně před dojezdem. Pokud někde narazíte na celosvětový žebříček apres-ski barů, whistlerské GLC bude určitě v první desítce. Ale buďme upřímní. Longhorn, Black’s, Dustie’s, Merlin’s a možná i další whistlerské bary/restaurace jsou kolikrát ještě lepší. Občas recenze lyžařských středisek zhodnotí Whistler střízlivě a přiznají, že to pro ne-freeridera nemusí být úplně nejlepší lyžování, ale jedna vedle druhé bez výjimky přiznávají Whistleru celosvětové prvenství v kvalitě a intenzitě apres-ski. Whistler lyžováním a lyžařemi žije. Kde jinde najdete stojan na lyže i v obecní knihovně?

Obědová přestávka s kolegy
Obědová přestávka s kolegy

A o tom to je. Ve Whistleru lyžování prožíváte. Kdykoliv a kdekoliv a intenzivně. Vůbec při tom nemusíte mít lyže na nohou. Jakmile se nadýcháte místní lyžařské atmosféry, přestanete pochybovat, že jste doputovali do Mekky a možná taky přestanete myslet na cestu zpátky. „Přijel lyžovat na týden a už je ve Whistleru osm let“ není neobvyklý příběh.

Lanovky začínají přímo v centru
Lanovky začínají přímo v centru

Podobné články

Komentář

  1. Matus - 18. prosinec 2009, 17:43 #

    Pekny clanok s uzitocnymi info. Paci sa mi ze je zo zivota, bez reklamnych sraciek.

    Zo skumania webu mam dojem ze v USA sa oplati ist pekne po svojich mimo vlekov – vtedy je to asi parada. Na druhej strane, otazka znie, ci je to zas az taky rozdiel oproti Alpam. Hlavne pomer cena/vykon.

    Myslim, ze najlepsie je vysrat sa na Alpy aj USA a ist lyzovat niekde uplne mimo (Iran, India, Kamcatka, Bulharsko…). Nie? Palic, cakam na tvoj ohnivy ale vecny prispevok.

  2. nesto - 21. prosinec 2009, 13:38 #

    nieco o whistleri som nasiel aj tu.
    http://www.snowmagazin.sk/…-3-freeride/

    ale zavidim im tie snehove podmienky:
    http://www.freeride.co.uk/content/3597/

    uz aby poriadne nasnezilo

  3. Jaroslav Všetička - 22. prosinec 2009, 22:48 #

    Plevixi zavidím…co více napsat :-)

  4. Michal - 15. září 2010, 09:16 #

    Super clanek! Chystame se ted do Whistleru na zimni sezonu, tak si nas poradne navnadil. Chci se zeptat, kde se daj sehnat informace o tom, ze na off-piste ve Whistleru plati bezne pojisteni? Docela to ted resime, jezdime na snb, boulderujeme, lozime po skalach a tak zjistujeme info ohledne vhodneho pojisteni. Budem radi za jakoukoliv informaci. Diky.

  5. Matus - 10. říjen 2010, 22:16 #

    Michal – poistenie OEAV/Alpenverein si uz zistoval?

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Setkání skialpinistů

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org