TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Východoafrický ostrov Zanzibar - turistické lákadlo nebo smetiště?

Na konci srpna jsem pracovně pobýval na University of Dar es Salaam, přičemž na víkend jsem měl volno. Dar je kousek od Zanzibaru, takže místo pobytu na 2,5 dne bylo jasné. Chtěl jsem nahlédnout na to, jak v reálu vypadá široce propagovaná „exotická turistická destinace“. Nahlédnul jsem a celkem rychle zjistil, že z většiny fotek v katalozích různých cestovek museli nejprve retušovat odpadky, je jich tam všude opravdu hodně.

Skládka nedaleko centra Stone town
Skládka nedaleko centra Stone town

Rozměry Zanzibaru jsou celkem malé – ze severu na jih to je 85 km a ze západu na východ 39 km, přičemž nejvyšší bod ostrova má výšku pouhých 120 metrů. Na kole je tak možné celý ostrov objet a projet za jeden až dva dny s mnoha zastávkami na plážích, občerstvovnách a rezervacích.

Smetiště na dně moře po odlivu - centrum Stone town
Smetiště na dně moře po odlivu – centrum Stone town

V souvislosti se Zanzibarem jsou legrační články jako Zanzibar – ostrov iluzí. Nic nemusí být takové, jak se zdá podepsaný aaaa, kde není ani zmínka o tom, jaké je to smetiště, ale pouze se řeší, že na východním pobřeží ustupuje během odlivu moře daleko od pevniny. Je tam také komentář:
D. Mateju 29.6.2014 12:04
„Na Zanzibaru … doporucuji si pujcit auto a behem 10–14 dni si ho cely projet – od zapadu na vychod a od severu k jihu. Uvidite tak vsechna jeho lakadla a sami se rozhodnete, kde budete chtit zustat dele a odkud radeji hned zmizite.“
10 dnů? Na dobrém kole se dá objet za jeden den včetně návštěv několika pláží a jednoho „národního parku“.

Bývalý sultánův palác - dnes muzeum
Bývalý sultánův palác – dnes muzeum

Jak se dostat na Zanzibar?

Dostat se na Zanzibar je možné dvěma způsoby – buď přímá letecká linka na letiště u Stone town (ještě nedávno tam měli vtipné vymoženosti jako je odletová taxa asi 30 USD, tj. jen za to, že si dovolíte použít jejich letiště k odletu) nebo trajektem z Dar es Salaam. Trajekt jezdí několikrát denně, cesta trvá cca 2,5 hodiny a zpáteční lístek je pro cizince za 70 USD, zatímco místní platí 35 000 TSH (v USD cca 17 dolarů). Trajekt je rychlý katamaran, takže asi 65 km dlouhá cesta je dost rychlá.

Stejně jako jinde u měst na pobřeží jsou i ve Stone town děla
Stejně jako jinde u měst na pobřeží jsou i ve Stone town děla

Po vystoupení ve Stone Town a důkladné „prohlídce“ je možné terminál opustit a vydat se do přelidněného města. Jako na mnoha jiných místech světa, hned po opuštění přístavu je člověk doslova a do písmene oblepen taxikáři a různými naháněči. Na to pomůže jedině úplná ignorance a nepřístupný výraz ve tváři. Vzdali to. Počet taxikářů k počtu bílých turistů je odhadem hned u přístavu tak 100:1 (spíše výrazně více).

Emancipace na zanzibarský způsob - ženy ve vodě maximálně po kotníky
Emancipace na zanzibarský způsob – ženy ve vodě maximálně po kotníky

Přelidněný Stone town

Stone Town je přelidněné město, které je možné při průchodu nebo průjezdu na kole rozdělit do několika částí: turistický Stone town u nábřeží, historické centrum nezaměřené na turisty a „novější“ části rozkládající se daleko od středu města. Historická část města zahrnující turistickou a neturisticku oblast se vyznačuje úzkými uličkami, v nichž se prohání motorky, kola a v širších také auta. Několik ulic podél nábřeží a přilehlých náměstí je vyloženě „turistických“ – samá art gallery nebo kanceláře cestovních agentur nabízejících samé EKO/ECO výjezdy do rezervací, na ostrovy, koupání s delfíny, atd.

Nefunkční ručně dlabané dřevěné kánoe na smetišti při odlivu
Nefunkční ručně dlabané dřevěné kánoe na smetišti při odlivu – centrum Stone town

Z hlediska zajímavostí ve Stone town stojí určitě za pozornost bývalý sultánův palác, nebo-li muzeum, kde je část věnována „arabské princezně“, která se přestěhovala před více než sto lety s manželem do vilémovského Německa. Z dalších pamětihodností je mimo centrum dům cestovatele Livingstona, v němž je místo muzea nějaká firma. Mnozí také ví, že se na Zanzibaru narodil a žil Freddie Mercury, takže v centru je jeho rodný dům. Jednoznačně nejlepší jsou ale ve Stone town vyřezávané dřevěné dveře do jednotlivých budov – spousta z nich má krásné ornamenty a na místě je ke koupi kniha věnována jen a pouze dveřím a vratům na Zanzibaru.

Jedna z mála fantastických věcí na Zanzibaru - vyřezávané a zdobené dveře a vrata
Jedna z mála fantastických věcí na Zanzibaru – vyřezávané a zdobené dveře a vrata

„Neturistická“ část komplexu historického Stone town je přeplněná krámky a budovami v různém stádiu rokladu. Do toho neuvěřitelné množství lidí, mezi nimiž se pohybují cyklisté a motorkáři. Úplně základním vybavením jízdního kola je na Zanzibaru zvonek. Množství všude se povalujících odpadků roste úměrně se vzdáleností od několika turistických ulic. I v turistické oblasti je ovšem možné narazit na řadu různě velkých smetišť, a to i hned za plotem hotelů patřících do nadnárodních řetězců.

Zanry kindergarten and primary school - zřejmě školní hřiště mateřské školy
Zanry kindergarten and primary school – zřejmě školní hřiště mateřské školy

Na nábřeží v centru je možné se za přílivu koupat a skákat do vody. Za odlivu to není vhodné pro všudypřítomné odpadky. V moři je pouze omladina mužského pohlaví, žádná místní dívka nebo žena nebyla ve vodě výše než pod kotníky. Další příhody z lokálních míst Stone town nemá smysl rozmazávat.

Libanonští bratří uprostřed Stone town
Libanonští bratří uprostřed Stone town

Na kole po Zanzibaru

Na důkladné projítí Stone town stačí něco více než půl dne a obecně místo města je lepší vyrazit někam do přírody nebo k vodě. Vzhledem k velikosti ostrova je nejlepším dopravním prostředkem kolo. Cyklista si jenom musí dát pozor v oblastech se zvýšeným provozem, že ohleduplnost ostatních účastníků silničního provozu je čistě „africká“, tj. žádná.

Livingstonův dům ve Stone town
Livingstonův dům ve Stone town

Kolo jsem získal od indických půjčovatelů kol za 10 USD na den. Jednalo se o kvazihorské koli olepené nálepkami na energy drink Monster. Kdo by tomu odolal? Já ne. Byl jsem tak konsternovan olepením kola, že jsem si jen dal sedlo o 10 cm výše a zkontroloval brzdy. To byla trochu chyba, neboť se ukázalo, že přehazovačka nefunguje vůbec a aspoň přesmykač se nechal přesvědčit na to, aby tam nahodil velký tác. Jinak bych šlapal ještě další den.

Cestou ze Stone town do Paje
Cestou ze Stone town do Paje

Zanzibar jsem na tomto kole projel ze západu na východní pobřeží do Paje a zpět. Tam, kde byly stromy, to v příjemném stínu šlo. Jinde jsem byl vyschnutý na troud. Většina cesty vede smetištěm v různé části naplněnosti. Nejinak tomu bylo v Paje, kde smetiště je už kruhový objezd v centru, a následně spousta míst mimo oblasti těsně u pláží. U pláží jsou smetiště za ploty, na samotných plážích a u restaurací je odpadků výrazně méně. Na kite musí být východní pobřeží Zanzibaru naprostá bomba, ale jet tam za klasickým plaváním každého asi přejde hned po prvním odlivu.

Eco a Ecotourism jsou dvě základní mantry na Zanzibaru
Eco a Ecotourism jsou dvě základní mantry na Zanzibaru

Cesta ze Stone town byla ze začátku dost peklo, protože tam aktuálně rekonstruují několik kilometrů silnice, z níž se práší o sto šest. Kus za Fuoni, kdy také zmizela většina zástavby to už bylo dobré. Kromě Zanzibarské univerzity se cestou míjí odbočka na nedávno objevenou historickou jeskyni s malbami údajně z období 3000 let př. n. l. Jeskyně měla být dva kilometry od silnice, ale na kole Monster jsem si tam netroufnul. Nemusel bych se dostat zpátky.

Vzkaz pro všechny - než si mě vyfotíš, zaplať!
Vzkaz pro všechny – než si mě vyfotíš, zaplať!

Další, co by stálo za návštěvu je ZBC Butterfly Garden (podtitulek Ecotourism Benefiting Locals) a rezervace Jozani forest, kde i cesta je obohacena o cedule se zákazem focení zvířat bez zaplacení povolení. Veškerá fauna byla díky vedru zalezlá. Po příjezdu do Paje, kde je uvítáním smetiště na kruhovém objezdu to jistilo pivo Kilimanjaro (4.5% ) a zpátky ve Stone town dvojboj Kilimanjaro a 5.5% pivo Safari na oslavu toho, že jsem na kole Monster ujel asi 98 km.

Smetiště, resp. kruhový objezd na vjezdu do Paje
Smetiště, resp. kruhový objezd na vjezdu do Paje

Má smysl jet na Zanzibar?

Pokud uvažujete o návštěvě Zanzibaru v zimním období (od června do září) tak záleží na tom, co od takové návštěvy očekáváte. Pokud je hlavním cílem kite, tak určitě podmínky na tuto aktivitu převáží všechna negativa spojená se Zanzibarem. Stejně tak může být výborné (neměl jsem čas vyzkoušet) potápění a různé vodní aktivity. Co by se dalo rozhodně nedoporučit je eco-swimming with dolphins (důvody tady Unethical Dolphin Tours in Zanzibar), kdy je „africké“ eko neskutečné neeko. Rezervace stojí také za návštěvu, stejně jako centrum Stone town. Díky velkým změnám v souvislosti s přílivem a odlivem nejsou pláže na Zanzibaru vhodné pro klasickou dovolenou u moře.

Na tomto horském kole jsem dojel necelých 50 km ze Stone town do Paje...
Na tomto horském kole značky Monster jsem dojel necelých 50 km ze Stone town do Paje…

Pláže v Paje při odlivu kolem poledne
Pláže v Paje při odlivu kolem poledne

Při odlivu je moře v Paje fakt hodně daleko
Při odlivu je moře v Paje fakt hodně daleko

Paje je plné škol na kite
Paje je plné škol na kite

Polská trojice se vrací od vzdálené vody do restaurace
Polská trojice se vrací od vzdálené vody do restaurace

Kite trénink v Paje
Kite trénink v Paje

Pěkné smetiště těsně vedle pláže v Paje
Pěkné smetiště těsně vedle pláže v Paje

Oprava cesty na výjezdu ze Stone town do Paje - prach, prach, a zase prach
Oprava cesty na výjezdu ze Stone town do Paje – prach, prach, a zase prach

Místní autobusová linka zajíždí do zástavby skrz opravovanou silnici
Místní autobusová linka zajíždí do zástavby skrz opravovanou silnici

Koupání ve Stone town, pouze pánové, dáma ani jedna
Koupání ve Stone town, pouze pánové, dáma ani jedna

Alkoholu sice jenom 4,5 procenta, ale po vyprahlém dni se hodně hodilo
Alkoholu sice jenom 4,5 procenta, ale po vyprahlém dni se hodně hodilo

Západ slunce za přílivu ve Stone town
Západ slunce za přílivu ve Stone town

V místě ubytování byla většina foto a grafické výzdoby trochu netradiční - Stone town
V místě ubytování byla většina foto a grafické výzdoby trochu netradiční – Stone town

Typická elektroinstalace na Zanzibaru
Typická elektroinstalace na Zanzibaru

Podobné články

Komentář

  1. Joska - 20. září 2016, 15:35 #

    Ahoj :-)
    My tam byli po Kilimanjaru a docela si to uzili :-) „bloumani“ mestem, historii otrokarstvi jsme zapijeli „pokoutnim“ rumem prilevanym do kokosovych orechu a farma kde roste vsemozne nami uzivane koreni dodala vyprave i vzdelavaci prvek…:-) s eko je to bohuzel vsude stejne, vzdyt oni ty odpadky znaji teprve chvili…:-)

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Setkání skialpinistů

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org