Od 23. 7. do 1. 8. 2016 jsem se pohyboval s výletníky po Rumunsku v rámci výletu Fagaraš – přechod hřebene s CK Alpina na tradiční „alpiňácké“ trase z vesnice Breaza po hlavním hřebenu Fagaraše do Sebesu de Sus. Na Fagaraši jsem byl poprvé v roce 1999 a od té doby se toho dost změnilo.
Cabana Suru v roce 2016 – aspoň, že před ní dost svítilo pro
Goal Zero
Anotace z webu CK Alpina
„Fagaraš – největší a nejvyšší pohoří Rumunska s nejvyšší rumunskou horou Moldoveanu (2544 m). Jeho divoce skalnatý i příjemně travnatý hřeben je přes 70 km dlouhý (vzdušnou čarou) a v délce 60 km neklesne pod 2000 metrů. Pro své utváření a svérázný reliéf ledovcového původu patří Fagaraš mezi pohoří nejzajímavější a turisticky nejnavštěvovanější. Přesto jsou hory dotčeny civilizací jen velmi málo a mohou nám poskytnout vše, co od treku ve velehorách můžeme čekat: kouzlo drsné, ale i romantické přírody, hluboké lesy i daleké rozhledy, směle vedené turistické cesty, pohledy na impozantní ledovcové kary i modravá horská plesa s průzračně čistou vodou.“
Druhý den na hřebenu s místním bačou
Co se na Fagaraši v průběhu mnoha let změnilo?
Řada věcí, když jednou z nejdůležitějších je výrazné omezení množství odpadků různě v místech tábořišť, naházených v horských plesech a všude možně okolo. Bohužel, téměř na konci přechodu při předposledním přespávání u plesa Avrig jsme narazili na pozůstatky novodobých „dobytků“ – dost čerstvou plechovku od české Májky, stejně jako český igelitový obal.
S úsměvem na tváři bez ohledu na strmost výstupu
Cabana Urlea, která byla naposledy v plném provozu kolem roku 2000 (podle informací místních turistů) a v roce 2009 se dala ještě poměrně snadno zrekonstruovat a opravit, je dnes už úplnou troskou, kdy se jen čeká, až se všechny nosné konstrukce zhroutí.
Po většinu přechodu Fagaraše jsme měli parádní výhledy
Další změnou po roce 2010 je nastavění nových montovaných bivakovacích bud na řadě míst hřebene. Vevnitř jsou sice za těch pár let dost vybydlené, ale v případě hodně nepříznivého počasí by se v nich dalo přespat. Jedinou výjimkou je bivakovací bouda u plesa Lacu podu Giurgiului kousek od chaty Cabana Podragu, kterou zřejmě smetla lavina. U tohoto plesa, resp. zbořeniště bivakovací boudy je také nejvíce odpadků.
Podvečerní spacákové posezení s úžasnými výhledy
Velmi pozitivní změnou je také dojištění některých exponovaných úseků v oblasti Negoiu – Serbota, kdy zřejmě nejobtížnějších pár metrů je dojištěno nejenom řetězem pro ruce, ale také pro nohy.
Když si mraky hrají
Smutné je, že parádní strmá soutěska Strunga Dracului je od roku 2012 oficiálně uzavřená kvůli kamenné lavině ve spodních dvou třetinách a množství volného kamení tamtéž. Nalezli jsme tak do ní jenom částečně z horní části, kde bylo patrné značné dojištění oproti dávným návštěvám. Pozn. první dva přechody Fagaraše jsem šel z Turnu Rosu k chatě Plaiu Foi a Strungu Dracului jsme scházeli v dešti směrem dolů…
Část výletníků pod Moldoveanu
Jak to na Fagaraši probíhalo?
Naplánování přechodu hlavního hřebene má Alpina pouze s malými změnami Sluncem zalitý červencový přechod rumunského pohoří Fagaraš 2009, stejně jako jsou standardní místa k přespávání Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš. Výraznou změnou a usnadněním je u Alpiny to, že u Balea Lac je možné se potkat s busem, který má na starosti jednodenní výletníky – doplnění potravin, výměna oblečení, apod., což výrazně usnadňuje přechod hlavního hřebene Fagaraše.
Tady si necháme batohy a na hlavní vrchol půjdeme na lehko
Na přechod Fagaraše se sešla výborná skupina, která neměla problém akceptovat místy rychlejší tempo tak, abychom vždy stihli postavit stany, než podle předpovědi mělo začít odpoledne pršet. Tento přístup se dobře osvědčil, když ke zmoknutí došlo pouze v oblasti Cabana Podragu.
Sestry na Fagaraši
Na hřebenu jsme potkali několik českých skupin, které šly přechod od Turnu Rosu. Nejpozoruhodnější byla šestnáctičlenná rodinná skupina, v níž byly i dvě malé děti pod deset let. Nejstarší člen a zároveň vedoucí této skupiny byl dost smutný z toho, když jsme mu popsali situaci u Cabana Urlea, neboť na ní měl výborné vzpomínky z konce devadesátých let dvacátého století.
Vrchol Moldoveanu
V Cabana Podragu jsme se potkali s alpiňáckými chatovými přechodáři a důkladně vyplenili pivní sklad chaty přestože pivo stálo 10 RON. Skupina polských přechodářů s námi v tomto ohledu nemohla soutěžit, i když na chvíli byla jejich pyramida z prázdných pivních plechovek vyšší než ta naše.
Čekání na výhledy
Nejlepší večírek byl na závěr hřebene Fagaraše u obnovené Cabna Suru. Kromě výborné kuchyně a dostatečných zásob piva nám uvařili kotlíkový guláše na ohni. Později večer došlo i k družbě s vysokoškolskými studenty ze Sibiu, která byla zakončen hraním na kytaru a zpěvem – střídaly se rumunské, moldavské a české pisně.
Objevilo se slunce, rychle vytáhnout Nomada
Shrnutí Fagaraš 2016
Výlet se po všech stránkách vydařil, a nebýt toho, že na Moldoveanu bylo dobrá viditelnost jen krátce, nabídla většina dosažených vrcholů a sedel parádní výhledy do dáli. Fakultativně jsme si na závěr přidali nejenom vrchol Suru. K vyzkoušení jsem měl novinky od Goal Zero – solární panel Goal Zero Nomad 7 plus a Goal Zero Venture 30 Recharger díky kterým se dalo bez problémů nabíjet po celou dobu přechodu odolný buldozerovitý telefon CAT S50. Stejně tak turbo gely X-Iont X-Fuel Maraton
Z jedné strany komplet zataženo
Průvodcování pro CK Alpina – Jan Pala.
Kdo se nebojí, může do mraků
V pivním víceboji jsme na chatě Podragu excelovali
Co s bivakem udělá lavina
Krásné skalní úseky Fagaraše
Vyhlídkové skalní okno u rozcestníku na Podragu
Pár sněhových polí se také našlo
Koupání v plesech si každý užival trochu jinak
Sestup z hřebene k Balea Lac
Cpeme se u Balea Lac
Naše skupina šla tudy dolů, zatímco Rakušané nahoru
Dámy byly stále vysmáté
Jen tak se koupat – Lacul Avrig
Fakultativně nejenom k vrcholu Suru
Příprava kotlíkového guláše u Cabana Suru
Převážně dámský wellness nad Sebesu de Sus
Pánský wellness pod vodopádem u Sebesu de Sus
Vysmáté dámy na konci přechodu Fagaraše
Chodili jsme pěšky, takže botičkové pivo se hodí