TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Zapínání bot s poškozenou podrážkou do vázání Dynafit Tech

Na webu www.wildsnow.com se objevil článek Prevent Damage to Boot — Improper Use of Tech Bindings s pěknou fotkou dost poškozeného skialpinistického skeletu v okolí kovového vypouzdření pro vázání Dynafit Tech. U bot s neopotřebovanou nebo nezničenou podrážkou je takové poškození neobvyklé, zatímco s poničenou podrážkou se to může stát velmi snadno.

Chvilka nepozornosti a v skeletu je díra
Chvilka nepozornosti a v skeletu je díra

Na www.wildsnow.com vzniklo poškození skeletu nepozorným zapínáním do vázání, kdy musela být bota vychýlená z osy lyže. I když se to při normálním používání může zdát nemožné, tak při poškození nebo velkém opotřebení přední části podrážky skeletu se to stane velmi snadno. Doposud jsem se s tím setkal u starších modelů skialpinistických skeletů Dynafit TLT 4, které mají v přední části boty podrážku nepochopitelně dělenou. Pokud jsou tyto boty používány pouze zapnuté ve vázání nebo za ideálních sněhových podmínek, k poškození podrážky nedojde. Pokud ale chodíté nástupy ke sněhu v suti, po kamenech a nebo boty používáte i na zimní lezení, může se snadno stát, že přední část podrážky dřívě či později odpadne.

Opakovanými pokusy o zapnutí skeletu dochází k jeho většímu poničení
Opakovanými pokusy o zapnutí skeletu dochází k jeho většímu poničení

Tady uvedené poškození skeletu Dynafit TLT 4 vzniklo tak, že při sjezdu žlabem došlo k pádu s vypnutím lyže. Před zapnutím do vázání došlo k odpadnutí špičky podrážky, což se v hlubokém sněhu přehlédlo. Následovalo několik pokusů o zapnutí, které samozřejmě nebyly úspěšné, neboť došlápnutím podrážkou do vázání dochází k jeho zapnutí. Tady výškově kus chybělo, takže vázání se sice zapínalo, ale výrazně výše – hroty tím pádem spínaly do plastu.

Skelet, u něhož je přední část podrážky v pořádku
Skelet, u něhož je přední část podrážky v pořádku

Postup zapnutí do vázání Dynafit Tech botami s poškozenou špičkou podrážky:

  1. patu vázání otočit na chůzi po rovině
  2. stoupnout patou boty do vázání
  3. předklonit nebo zohnout se ke špičce vázání
  4. špičku boty nadzvednout tak, aby kovová vybrání pro hroty vázání byla těsně nad hroty
  5. zatažením za pojistný řemen nebo zvednutím přepínače zapnout skelet do vázání
  6. přepnout špičku a patu vázání podle předpokládané aktivity

Nepoškozený skelet z druhé strany
Nepoškozený skelet z druhé strany

Postup při opravě skeletu Dynafit TLT 4 s poškozenou podrážkou:

  1. pokusit se najít utržený kus podrážky a vzít ho do civilizace
  2. doma příslušné části vysušit, odmastit a vhodným lepidlem na kombinaci plast-guma slepit a nechat dokonale zaschnout
  3. pokud se kus podrážky nedá najít, je nejlepší donést poškozený skelet do opravny obuvi, pokud možno i s nepoškozeným skeletem, aby při opravě měl obuvník nějakou předlohu jak to má vypadat, a jak vysoká je přední část podrážky, která se zapíná do vázání
  4. s obuvníkem se přesně domluvit a ujistit se, že chápe co po něm opravdu chcete – osobně se mi stalo, že obuvník se tvářil jako že vše chápe, načež, když jsem přišel pro opravené boty, utrhnul i nepoškozený kus podrážky z druhého skeletu a na oba nalepil výrazně vyšší kusy gumy, boty tak nebylo možné do vázání vůbec zapnout dokud nebyla výška přední části podrážky snížena ořezáním nožem a zabroušením

Podobná situace jako s úplně utrženou špičkou podrážky může nastat v případě, že je podrážka hodně opotřebovaná – tak jako u trekových bot. Potom je nutné používat výše popsaný způsob zapínání skeletů do vázání.

Nová špička podrážky na skeletu Dynafit TLT 4
Nová špička podrážky na skeletu Dynafit TLT 4

Pohled zleva, špička je ořezána a ochozena
Pohled zleva, špička je ořezána a ochozena

Detail dvojitě podlepené podrážky
Detail dvojitě podlepené podrážky

Podobné články

Komentář

  1. martin - 18. únor 2014, 17:01 #

    dobry vecer .. Prosim vas mam lyziarky Scarpa Spirit ale bez dierociek na Low-Tecch, Chcel by som sa opytat ci sa to da dorobit ..alebo ci to musi byt iba od vyroby Dakujem

  2. palič - 18. únor 2014, 17:27 #

    [1] Dobrý den, do samostatné úpravy stávajích skeletů jak v přední části po obou stranách, tak na patách, bych se v žádném případě nepouštěl z důvodu nemožnosti zajistit stejnou pevnost a přesnost jako ve výrobě.

  3. Matus - 18. únor 2014, 21:56 #

    Ahoj, doma to urcite nespravis a ani to neskusak. Lyziarky predaj alebo daruj a kup si nove. Ak vies aku mas velkost Scarpa, mozes kupit lacnejsie cez internet zo zahranicia. Len treba pouzit google. Ten sa da pouzit aj na tvoju otazku: http://www.tetongravity.com/…ve/index.php?…

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org