TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Na ferraty pouze s kvalitním vybavením

Hory nejsou jen lyže a skialpy, ale i lezení, turistika, přechody a taky via ferraty – tedy zajištěné cesty (klettersteigy), které umožňují průměrně zdatnému člověku podívat se do míst, kam ještě nedávno mohli vystoupit pouze horolezci.

Co na ferraty
Co na ferraty

Cesty jsou budovány ve skále pomocí ocelových kramlí, žebříků a jistících ocelových lan. K jejich zdolání není třeba znát speciální horolezecké techniky. Je však nutné si uvědomit, že kvalitní normované vybavení je nutností. Proto jsme připravili krátký přehled vybavení, které je aktuálně v prodeji.

Ferratový set

Ferratový set patří k základnímu vybavení. Setem jej nazýváme proto, že se skládá z několika částí:

  • pádová brzda – slouží k absorbování pádové energie v případě pádu. Zjednodušeně řečeno – brzda se postará o hladké dobrždění pádu.

V současné době se vyrábí párací brzdy. Setkat se ještě můžeme s třecími brzdami – děrovanou deskou, kterou je protaženo lano. Vzhledem ke stáří a a hlavně vzhledem k faktu, že lano je v labirintu děr ztvrdlé a velmi utáhlé, tak účinnost této brzdy je velmi snížena, často nebrzdí vůbec. Nedoporučuji je tedy používat.

Oba typy brzd jsou samozřejmě na jedno použití a v případě zachyceného pádu a po aktivaci brzdy je celý set na vyřazení. Ikdyž zlaté české ručičky, odkojené Přemkem Podlahou by ze setu jistě ještě mnoho zužitkovali. Rozhodně to však nedoporučujeme. V případě pádu dojde k extrémnímu zatížení celého setu a další použivání je hodně riskantní.

Hodně vžitý argument, že po pádu protáhnu lano zpět a mohu pokračovat v lezení je naprosto mylný a vychází z neznalosti. Při menším pádu dojde pouze k částečnému vypárání brzdy. Takovýto pád je najčastější a lezec samozřejmě může dál pokračovat a dokončit túru – velká část brzdy je stále, byť nouzově, použitelná. V případě většího pádu, kdy dojde k vypárání celého setu, si můžete být jisti, že již dál v tůře pokračovat nebudete a bude potřeba pomoc zvenčí.

  • dva popruhy – které mohou být pevné, nebo strečové. Pružnost popruhů neslouží k tlumení pádu, ale pouze prakticky zkracují popruhy, které se nemotají pod nohy a nijak nepřekáží. Problém s gumou v popruzích, který se před několika roky objevil, je již vyřešen a aktuálně prodávané sety tímto nešvarem rozhodně netrpí. Zdvojení popruhů není proto, že by jeden popruh nevydržel pád, ale proto, že při přecvakávání vždy zůstane aspoň jedna karabina na jistícím laně. Nedojde tak k situaci, kdy by nebyl lezec zajistěný.
  • karabiny – každý popruh je opatřen karabinou typu K, která má automatický zámek západky a je konstruována i na boční zatížení, které může vzniknout při pádu. Tvar karabiny usnadňuje ovládání – pojistku zámku i západku lze pohodlně ovládat dlaní. Tento moderní způsob výrazně zvyšuje nejen konfort, ale i rychlost zacvakávání a přecvakávání karabin.

Užitečné vychytávky:

Ferratový set s obrtlíkem – tedy s otočným čepem, který zamezuje nechtěné smotávání smyček. K tomu dochází při cyklickém přecvakávání karabin na ferratě. Příklad – CAMP Vortex Gyro Rewind Pro

Dětský ferratový set – problematika dětí na ferratách je trochu komplikovanější. Proto lehce zeširoka:
Základním problémem je nízká hmotnost dítěte, a z toho vyplývající rázová síla, kterou tělo dítěte vyvine při eventuelním pádu. Tato síla je na jednu stranu nízká na to, aby aktivovala brzdu ferratového tlumiče, ale současně dost vysoká na to, aby způsobila dítěti vážná zranění. Proto byl vyvinut ferratový set s dvoufázovým tlumičem pádu – Two-Step systémem. V praxi to znamená, že síla potřebná pro aktivaci brzdy je výrazně nižší, pád je zbržděn a až poté (v druhé fázi) dojde k plnému brzdnému účinku.
Ferratový set tedy splňuje parametry normy, která nerozlišuje hmotnost, věk, či výšku lezce. Přitom však je schopen absorbovat pád lezce pod 60 kg.
Set je navíc vybaven menšími karabinami, které se lépe vejdou do dětské ruky.

POZOR! Při pohybu dětí na ferratě je potřeba vyvarovat se jakému koliv pádu. Subtilní dětské tělo není tak odolné a zranění mohou být fatální a je potřeba dítě dojišťovat lanem. Tato tématika je ale mnohem obsáhlejší a nad rámec tohoto základního přehledu vybavení. Příklad – Skylotec Buddy

Ferratový set s dvoufázovým tlumičem pádu – řeší problém nejen dětí na ferratě, ale i dospělých s nižší váhou. Tlumič pádu je v tomto ferratovém setu shodný s tlumičem v dětském ferratovém setu, tzn. že pro aktivaci brzdícího účinku je potřeba výrazně nižší rázová síla. Prvotní náraz je tedy nižší, snesitelnější a hrozí menší riziko zranění. Příklad – Skylotec Skysafe II

Ferratové sety s velkými, pohodlnými dlaňovými karabinami:
Skylotec Skysafe II – velké, dlaňové karabiny jsou potaženy plastem, který tepelně izoluje dlaň ruky od kovu těla karabiny. Karabiny díky tomu v dlani nechladí a neodvádějí teplo z prstů a dlaně.
CAMP Vortex Rewind Pro – velké dlaňové karabiny Horai, které tvarem výrazně usnadňují ovládání pojistky a západky, odbourávají kontakt prstů s jistícím lanem.

Smrtelně nebezpečným nešvarem je používání samotných smyček s karabinami bez tlumiče pádu. Rázová síla při pádu je tak velká, že hrozí přetržení smyčky a rozsáhlá zranění vnitřních orgánů, které takovýto pád nejsou schopny vydržet. Na netu je mnoho článků a videí k tomuto tématu.

Úvazek

Na ferratách používáme vždy kombinaci bederního a prsního úvazku, nebo celotělový úvazek.

Kombinovaný sedací a prsní úvazek – ideální volba. Výhodou je možnost si při túře snadno přidávat nebo ubfírat vrstvy oblečení podle změn počasí nebo zátěže a přitom stále zůstat bezpečně navázaný. Pro spojení sedacího a prsního úvazku slouží plochá smyčka s nosností minimálně 15 kN (délka cca 150 – 170 cm podle postavy), na které jsou uvázány dva jednoduché uzly (vůdcovské), přičemž ten spodní slouží jako tzv. centrální navazovací bod.

Celotělový úvazek – úvazek v jednom kuse. Jeho výhodou je jednoduchý způsob oblékání (takřka nelze udělat chybu), poměrně značná variabilita ve velikosti (záleží dle výrobce a konstrukce). Nevýhodou je nutnost úplného sundání úvazku při změně oblečení.

NEPOUŽÍVAT Samostatný sedací úvazek. Při pádu, který je na zajištěné cestě velmi často nečekaný a nekontrolovaný, dochází k přetočení těla hlavou dolů a ke kompresi páteře, která vede až k jejímu zlomení a přerušení míchy (tělo vypadá jako zavírací nůž). K tomu navíc přispívá batoh na zádech, který ještě dále ovlivňuje negativní změnu polohy těžiště. Právě proti tomuto funguje prsní úvazek, který udržuje tělo při a po pádu ve správné pozici – tj. hlava a prsa o něco výše než bedra a pánev.

Už vůbec nelze použít samotný prsní úvazek. Po pádu dojde během několika desítek vteřin k takzvanému ortostatickému šoku, při kterém je zabráněno přívodu a odvodu krve od srdce – velmi rychle dochází ke smrti.

Užitečné vychytávky:

Konstrukce úvazků:

  • Popruhový – sedák je ušitý z látkových popruhů, lehká skladná konstrukce. Je ale potřeba si uvědomit, že rázová síla pádu je přenesena na tělo pouze v místě kontaktu popruhu s tělem – tedy ve velmi úzkém obvykle 3 cm pásu. Stejná situace nastane i v případě, kdy je popruh provlečen líbivým polstrováním, jehož přínos v rozložení rázové síly při pádu je diskutabilní.
  • Frame systém – nosnou část sedáku tvoří okraje popruhů. Rozložení přenosu rázové síly na tělo je mnohem účinnější. Příklad: Skylotec Skysafe II a CAMP Vortex Rewind Pro
  • Celonosná konstrukce – sedák je ušitý ze speciálních popruhů které jsou sami o sobě nosné, při zachování nízké hmotnosti a minimálního objemu. Sedák ke skladný a lehký. Velmi pohodlný díky měkkým popruhům a hlavně bezpečný – rozložení přenosu rázové síly na tělo je přes celou šířku popruhu obvykle 6–9 cm.

Polstrovaný prsní úvazek – tradiční konstrukce prsního úvazku vychází z popruhů. Ty se však rády zařezávají do krku, nebo jsou jinak nepohodlné. Řešením jsou polstrované prsáky, které nejen zvyšují komfort a pohodlí, ale polstrování drží popruhy na svých místech. Příklad: Ocun WeBee Chest a Singingrock Aladin Plus

Dětské úvazky – stejně jako dospělácký buď celotělový, nebo kombinace dětského bederního a dětského hrudního úvazku.

Přilba

Přilba – Na ferratách používáme výhradně horolezeckou přilbu. Slouží jako ochrana hlavy proti pádu předmětů (kameny…), ale i proti nárazům hlavou o skálu.

Na zajištěných cestách lze často vidět používání cyklistických přileb. Není to bezpečné! Cyklistická přilba je konstruována proti jinému mechanizmu úrazu a na skálu se nehodí. Bohužel jsou cyklistické přilby vidět zejména na dětech. Rovněž nevhodné jsou různé přilby pro dělnické profese, používané v továrnách, na stavbách, v lese…

Konstrukce přileb:

  • Skořepinová konstrukce – přilba je tvořena pevnou skořepinou. Uvnitř přilby je buď systém popruhů, nebo extrudovaná pěnová umělá hmota podobná polystyrenu – ta má za úkol přenést náraz ze skořepiny přilby na co největší plochu povrchu hlavy. Skořepina v první fázi absorbuje energii nárazu sebedestrukcí – tedy praskne. Mylně se pak domníváme, že přilba byla špatná – protože praskla. Tímto způsobem se však spotřebuje maximum energie. Výhodou je velký rozsah nastavení velikostí, nižší cena. Nevýhodou pak vyšší hmotnost. Příklady: Beal Ikaros, CAMP Stunt, Petzl Elios, Petzl Elia
  • Kompaktní konstrukce – tělo přilby tvoří odlehčená, expanzní hmota – polystyrén, polykarbonát, polyester… Ta má za úkol absorbovat ať již pád předmětu na hlavu, tak i úder hlavou např. o skálu. Výhodou této konstrukce je velmi nízká hmotnost přilby. Nevýhodou je menší rozsah nastavení velikosti přilby. Příklady: CAMP Speed II, Beal Atlantis, CT Orion, Petzl Sirocco, Tendon Orbix

Odsedka

Odsedka – odsedávací smyčka – Jedná se o plochou šitou smyčku, která je uzlem (liščí smyčka) upevněna k centrálnímu bodu sedacího úvazku a opatřena karabinou. Slouží k možnému odpočinku u jistících bodů via ferraty.

Použití odsedky na ferratách je však velmi kontroverzní a také nebezpečné:
Proč používat odsedku, když už mám ferratový set? Tudíž dvě smyčky s karabinami. Na co potřebuji třetí?
Tato otázka je současně i odpovědí – na nic! Často se setkávám s argumentem, že smyce ferratového setu je dlouhá a odsednutím se dostanu příliš nízko, nebo že po odsednutí nedosáhnu na karabiny. Řešení je prosté – jeden konec ferratového setu protáhnu kolem lana a karabinu zacvaknu do sedáku, nebo do oka na ferratovém setu. Dlouhou smyci takto zkrátím na polovinu. Ale to nejdůležitější! Odsedkou vyřadím z funkce brzdu ferratového setu! Což může mít v případě pádu fatální následky.

Pomocí ferratového setu vyrešíte většinu situací – odsednutí, protřepání rukou, odpočinek, čekání ve frontě…

Odsedka se hodí např. při dlouhém traverzu, kdy celou hmotnost těla držíte na rukou. A kde případný pád je vpodstatě pouze shoupnutí na odsedce.

Na trhu je odsedek téměř nepřeberné množství – od obyčejné šité smyčky (PAD, Dyneema), přes Daisy Chainy – zde za zmínku CAMP Daisy Twist, který řeší problém nebezpečných ok, díky kterým lezec při jejich vypárání vypadne. Tentýž problém vyřešil „Grivel odsedkou Daisy Chain“: http://vodahory.cz/…y-chain.html tvaru vánočního řetězu. Všechny oka jsou šita pevnostními švy. Každé oko má nostnost 22 kN. U odsedky Beal Dynaclip je snížena rázová síla při pádu do odsedky. To ale neplatí u pádů s vyšším pádovým faktorem než 2. Podobné řešení, navíc s komfortně nastavitelnou délkou přinesl Petzl Adjust.

Obvykle se do odsedky používá menší šroubovací karabina. Na ferraty bych ale doporučil klasickou šroubovací HMS karabinu s dostatečnou světlostí, díky níž půjde nacvaknout na různá železa, která stavitelé ferrat použili.

Rukavice

Ferratové rukavice – chrání ruce nejen před chladem a povětrnostními vlivy, ale také před nástrahami ferrat – obvykle ostrými drátky, kterou trčí z jistícího lana.

Zajímavým řešením jsou rukavice Kong Alex, tři zkrácené prsty (palec, ukazováček a prostředníček) umožňují ovládání karabin a potřebnou manipulaci. Prsteníček a malíček má plnou délku. Navíc zkrácení není tak velké jako u cyklistických rukavic. Největší výhodou je vyztužení na dlaních a prstech kevlarem. Nevýhodou je mírně vyšší tuhost rukavic, která ale používáním povolí.

Z dalších typů rukavic mohu doporučit CAMP Axion Light, CT Progrip

Obuv

Ferratové boty usnadňují pohyb po skále. Svou konstrukcí se přibližují lezecké obuvi.

  • podrážka je na špičce hladká, bez vzorku aby lépe držela na skále (tzv. climbing zone)
  • šněrování začíná blíž ke špičce, aby bylo možné botu dobře přitáhnout a přizpůsobit tvaru nohy
  • gumová okopová špička zvyšuje životnost boty
  • užší sportovní kopyto zaručí, že bota dobře sedne
  • oproti klasické pohorce (kterou lze na ferratách samozřejmě taky použít) nižší hmotnost

Příklady: Asolo Salyan, Asolo Jumla, Asolo Magix

Výčet ferratového vybavení není zdaleka úplný a ani nemáme tyto ambice. Důležitou kapitolou je zabezpečení pro případ nouze – lano, jistící a slaňovací pomůcky… Ale to je námět pro samostatný článek, nebo články.

Napiš, pokud jsi přišel na něco, co je potřeba doplnit, nebo s čím máš osobní zkušenost – co se osvědčilo, nebo naopak co nebylo k ničemu. Rádi vaše poznatky zveřejníme.

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org