V rámci přednášky „Provozování skialpinismu v České republice – pohled z hlediska aktuální legislativy v NP, CHKO“, která se konala na Skialpinistickém setkání v Beskydech, jsem provedl malý kvalitativní průzkum. Cílem bylo zjistit, jak je to s názorem na skialpinismus na správách národních parků a chráněných krajinných oblastí.
Hluboký prašan je na jízdu ve volném terénu ideální jak v České
republice, tak kdekoliv v zahraničí (CLICK TO ENLARGE)
Obeslal jsem sedm správ – Krkonoše, Šumava, Beskydy, Jizerské a Orlické hory, Jeseníky, Bílé Karpaty (do přednášky odpovědělo pět správ, po přednášce odpověděly Jizerské hory, Bílé Karpaty neodpověděly). Zvolil jsem právě tyto orgány ochran přírody, protože spravují velkoplošná zvláště chráněná území a jedná se o hory, kde se lyžaři pohybují. Průzkum byl založený na následujících otázkách:
- Jsou na území Vašeho CHKO/NP evidovány oficiální skialpinistické trasy pro sjezdové lyžování?
- Jak řešíte nepovolený pohyb lyžařů v místech se zákazem vstupu mimo vyznačené trasy?
- Spatřujete riziko v lyžování mimo sjezdovky při dostatečné výšce sněhu?
- Může být skialpové lyžování pro ochranu přírody dokonce prospěšné?
V některých horských oblastech České republiky jsou už dnes
vyznačeny skialpinistické trasy (CLICK TO ENLARGE)
V případě první otázky se většina dotazovaných odpověděla, že na jejich spravovaném území nejsou žádné povolené skialpové trasy. V Krkonoších vytvořili pouze doporučené skialpové trasy.
Jízda mimo vyznačené terény je řešena jak domluvami, tak blokovými pokutami do 1 000 Kč. Proti „nezvaným“ hostům se provádí občasně zátahy. Problematika zakázaného pohybu je otázkou již zmíněného pohybu na lesních pozemcích, které mají na starost orgány státní správy lesů a vlastníci; dozor provádí lesní stráž. Důležitým nástrojem je osvěta. Bohužel je mířena spíše na cedulky varující před zákazem.
Klasický beskydský lesní sjezd (CLICK TO ENLARGE)
Celý článek je na: TuleniPasy.cz – Úvahy o skialpinismu a ochraně přírody – druhá část