Jednou z nejrychleji se rozvíjejících oblastí vývoje skialpového a freeridového hardwaru jsou bez pochyb vázání vycházející z původního principu Dynafit TLT, chcete-li techová vázání nebo pastičky. Abyste se při výběru nového vázání neztratili, přinášíme velký přehled modelů dostupných na českém trhu.
Plum Guide – špička vázání, dobře je vidět úchyt na stoupací
železa (CLICK TO ENLARGE)
Přehled skialpinistických vázání TABULKA SKIALP A FREERIDE VÁZÁNÍ Z DYNAFIT TLT (pdf).
„Techové“ skialpinistické vázání vynalezl někdy v roce 1982 Fritz Barther, a chytila se ho firma Dynafit. Oproti normálním rámovým nebo nosníkovým propojením obou částí vázání se skládalo ze samostatné špičky a paty. K vázání bylo potřeba mít speciálně upravené boty, kdy na bocích ve špičce boty byly kovové prohlubně pro zapadnutí tzv. pinů (trnů). Pata byla upravena kovovou výztuhou, do níž zapadaly dva nosníky paty vázání. Toto vázání přineslo revolučně nízkou hmotnost, která byla třetinová oproti klasickým vázáním, což je při skialpinismu dost podstatné. Navíc, při výstupu sezdvihala pouze bota a ne i podstatná část vázání.
Diamir Vipec – detail na vázání při výstupu (CLICK TO
ENLARGE)
Pro toto vázání se vžilo označení Dynafit TLT (Tour Lite Tech) a prošlo bouřlivým vývojem s klady a zápory do doby, kdy v roce 2007 vypršela patentová ochrana. Od tohoto roku se řada firem snaží přijít se svým řešením využívajícím princip představený Dynafitem. U některých alternativ se objevily podařené a zajímavé řešení, zatímco jiné se ukázaly být slepou uličkou. Dynafit neustále úspěšně prodává i vázání v téměř původní podobě. Podle mnohých je dokonce původní vázání nejlepší kombinací spolehlivosti a nízké hmotnosti.
G3 ION – nejvyšší poloha paty vázání na výstup (CLICK TO
ENLARGE)
Celý článek ja na: TuleniPasy.cz – Přehled skialpinistických a freeridových vázání vycházejících z původního principu Dynafit TLT