Lavinový batoh je jedinou aktivní lavinovou pomůckou v současnosti, která po pádu laviny s vysokou pravděpodobností umožní zasaženému zůstat na povrchu nebo jen lehce přisypán. Na veletrhu ISPO 2014, kde byly představovány novinky zejméne na letošní zimu, jsme si všimli, že lavinové batohy zažívají obrovský „boom“. Není tedy na škodu seznámit se s dostupnými systému a s jejich pro a proti.
Extrémní snowboardista Xavier de Le Rue používá ABS batoh už dlouho,
stihl mu zachránit život (CLICK TO ENLARGE)
Jak to funguje?
Jako lavinový batoh jsou označovány batohy vybavené nafukovacím vakem nebo vaky o objemu 150 litrů a víc. Po aktivaci rukou pomocí madla v ramenním popruhu jsou vaky naplněny na plný objem obdobně jako airbag v autě. Stržený standardní skialpinistickou lavinou má vysokou pravděpodobnost toho, že s naplněným lavinovým batohem díky fyzikálním zákonům (větší objem a nižší hustota) po dojezdu laviny zůstane na jejím povrchu.
Průběh naplnění batohu BCA na jižních svazích malofatranského Chlebu
(CLICK TO ENLARGE)
Všechny ostatní pomůcky kromě lavinového batohu, tedy lavinový vyhledávač, sněhová lopata, lavinová sonda, Avalung, Avalanche Ball, Fast Avalanche a lavinová šňůra, pouze pasivně a dodatečně řeší lavinovou nehodu. To znamená, že lavina spadne, někdo zůstane pod sněhem a pasivní lavinové pomůcky urychlí jeho nalezení. Oproti tomu, lavinový batoh aktivně pomáhá zůstat u standardní skialpinistické laviny na povrchu.
Celý článek je na: TuleniPasy.cz – Ohromný boom lavinových batohů. Vyznáte se v aktuální nabídce?