TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Island - přejít hory a sopečnou poušť

Přejí hory a sopečnou poušť, přeskakovat horké termální prameny a brodit ledovcové řeky, překonat sedlo mezi ledovci, pod nimiž dřímají sopky, a dojít dolinou vodopádů až k mořskému pobřeží… To vše za tři dny. Rozmanitost a krásu drsné islandské krajiny lze vychutnat na jednom z nejoblíbenějších treků ostrova – Laugavegur.

Koupání v termálním jezírku v Landmannalaugar je oblíbenou turistickou atrakcí.
Koupání v termálním jezírku v Landmannalaugar je oblíbenou turistickou atrakcí. (CLICK TO ENLARGE)

Je pod mrakem, ale předpověď je dobrá, pršet má až zítra. Vyrážíme vstříc Duhovým horám z kempu v Landmannalau­gar, kam se lze dostat jedině pěšky, nebo po prašné cestě offroadovým autobusem. Landmannalaugar se nachází v oblasti s bohatou geotermální aktivitou, místní kemp láká možností koupele v přírodní horké tůňce. Pramen téměř vroucí vody tu přitéká do studeného potoka, a tím tvoří ideální teplotu pro cachtání, dokud vás sírové výpary neomrzí.

Kemp v Landmannalaugar leží na úpatí Duhových hor
Kemp v Landmannalaugar leží na úpatí Duhových hor (CLICK TO ENLARGE)

I dál při stoupání do hor narážíme na místa, ze kterých pod usazenou sírou uniká do vzduchu pára čpící zkaženými vejci. Sopečný původ krajiny se tu nezapře. Právě ten má za následek, že zdejší ryolitové hory hrají všemi barvami duhy a skýtají dramatickou vizuální podívanou. Dalším odkazem sopečné minulosti je zdejší pustá krajina, kde kromě ojedinělých mechů nenarazí člověk na žádnou vegetaci.

Ryolitové hory vznikly během obří sopečné erupce
Ryolitové hory vznikly během obří sopečné erupce (CLICK TO ENLARGE)

Kocháme se barevnými kopci, do jejichž svahů se zakousávají ostrá údolí. Ve vyšších polohách na nás čeká mlha a sněhová pole, na černém štěrku sbíráme kousky obsidiánu – sopečného skla. V nejvyšším bodě dnešní etapy, u chaty Hrafntinnusker (1027 m), nás ze zdejší drsné krajiny až mrazí u srdce. Poté už sestupujeme a obdivujeme ohromující výhled na jezero Alftavátn, na obzoru už se rýsuje obří ledová čepice ledovce Mýrdálsjökull, která bude dominovat našemu pohledu vpřed další dva dny.

Sníh tu na horách vydrží téměř celoročně
Sníh tu na horách vydrží téměř celoročně (CLICK TO ENLARGE)

Kempujeme u jezera Alftavátn, odkud ráno za slunečného počasí (předpověď se nevyplnila) vyrážíme dál. Před námi je 30 km přes pustou sopečnou poušť, z níž vystupují ostré kopce porostlé mechem, až do Thórsmörku, neboli Thórova lesa. Brodíme několik řek a slunce pomalu nabírá na síle, až máme pocit, že se nás snaží připéct k černému štěrku. Za každým horizontem na nás čeká pohled na další nekonečný úsek prašnou rozpálenou pustinou a přibližující se ledovce Mýrdálsjökull a Eyjafjallajökull.

Termální prameny v horách jsou bohužel příliš horké na koupání
Termální prameny v horách jsou bohužel příliš horké na koupání (CLICK TO ENLARGE)

Konečně brodíme poslední ledovcovou řeku a vcházíme do Thórova lesa, který patří mezi jeden z mála pozůstatků původních lesů na Islandu. Při stoupání lesem si připadáme jako v jiném světě, černý písek vystřídaly zakrslé břízy a borůvčí, kolem voní vřes a vše kolem žije. Přes hlubokou rokli se dostáváme až ke kempu Langidalur, který leží na břehu dalšího ledovcového řečiště.

Ryolit je druh vyvřelé horniny obsahující velké množství oxidu křemičitého, který způsobuje její světlou barvu. Při zvětrávání postupně zčervená
Ryolit je druh vyvřelé horniny obsahující velké množství oxidu křemičitého, který způsobuje její světlou barvu. Při zvětrávání postupně zčervená (CLICK TO ENLARGE)

Poslední úsek treku začíná prudkým stoupáním, míříme do průsmyku Fimmvörðuháls ve výšce 1116 m oddělujícího ledovce Mýrdálsjökull a Eyjafjallajökull, pod nimiž se skrývají sopky Katla a nedávno aktivní Eyjafjallajökull. Po zhruba tříhodinovém výstupu se dostáváme do sopečného Mordoru – všude kolem leží obří haldy sopečné suti, které místy pokrývají sněhová pole, a nad tím vším se válí mlha. Kolem nás ani živáčka, všudypřítomné ticho působí až zlověstně. Kde černý štěrk střídá červeně zbarvený, cítíme ještě pozůstatky nedávné erupce. Doslova, štěrk je pár centimetrů pod povrchem ještě teplý.

Kromě mechu se na zdejších horách neudrží žádná vegetace
Kromě mechu se na zdejších horách neudrží žádná vegetace (CLICK TO ENLARGE)

Jakmile překonáme depresivní měsíční krajinu, mlha se rozpouští a naskýtá se nám pohled na kopečkatou krajinu pozvolna klesající až ke břehům oceánu. Sestupujeme kamenitou cestou pro terénní auta, od níž se po pár kilometrech odděluje pěší stezka kopírující řeku Skógá až k majestátnímu Skógafossu. Ten je se svými 60 metry nejvyšším vodopádem ostrova. Cestou podél hlubokého kaňonu řeky máme možnost obdivovat nejméně desítku dalších dechberoucích vodopádů, které hřmotně padají z travnatých svahů. Poslední z nich, Skógafoss, přivádí řeku k jejímu ústí do oceánu. Pod Skógafossem na naše utrmácené nohy a bolavá záda čeká zasloužený odpočinek, který završíme pivem v přepočtu za 170 Kč v místní restauraci. I další místa na ostrově ohně a ledu vyvolají v člověku pocit samoty a maličkosti vůči mocné přírodě, přesto v nás ale nejsilnější dojmy zanechal právě trek Laugavegur.

Doprovodným jevem aktivní vulkanické činnosti jsou výpustě přehřátého plynu ze zemského podloží – nazývají se fumaroly
Doprovodným jevem aktivní vulkanické činnosti jsou výpustě přehřátého plynu ze zemského podloží – nazývají se fumaroly (CLICK TO ENLARGE)

Info o treku:
Trek se nachází na jihozápadě ostrova, trasa 54 km dlouhého treku Laugavegur vede z Landmannalugaru (cca 550 m) ve vnitrozemí přes ryolitové hory až do Þórsmörku (Thórsmörk, cca 300 m). Odtud se ještě dá pokračovat dalších 26 km přes průsmyk Fimmvörðuháls (1116 m) do osady Skógar na pobřeží Atlantiku. Celková délka pochodu je tedy 80 km, zvládnout se dá za tři dny, i když optimální (pro dámičky) jsou čtyři nebo pět dní. Trek není nijak extrémně náročný, ale cestu může znepříjemnit nepředvídatelné islandské počasí, vítr nebo pověstný horizontální déšť.

Na horizontu se třpytí ledový příkrov Mýrdálsjökullu, pod nímž dřímá sopka Katla
Na horizontu se třpytí ledový příkrov Mýrdálsjökullu, pod nímž dřímá sopka Katla (CLICK TO ENLARGE)

Alftavátn, neboli Labutí jezero, se koupe v ranním slunci
Alftavátn, neboli Labutí jezero, se koupe v ranním slunci (CLICK TO ENLARGE)

Pokud máte štěstí, chytnete na brodu stopa, s frekvencí jednoho auta za den, ale většinou brodíte po svých
Pokud máte štěstí, chytnete na brodu stopa, s frekvencí jednoho auta za den, ale většinou brodíte po svých (CLICK TO ENLARGE)

Přes poušť na divokém severu
Přes poušť na divokém severu (CLICK TO ENLARGE)

Cesta do průsmyku mezi ledovci stoupá po ostrém hřebeni, výhledy do údolí po obou stranách jsou dechberoucí, morénu ledovce Mýrdálsjökull skrývá mlha
Cesta do průsmyku mezi ledovci stoupá po ostrém hřebeni, výhledy do údolí po obou stranách jsou dechberoucí, morénu ledovce Mýrdálsjökull skrývá mlha (CLICK TO ENLARGE)

Na krátkém toku řeky Skógá napočítáte více jak dvacítku impozantních vodopádů
Na krátkém toku řeky Skógá napočítáte více jak dvacítku impozantních vodopádů (CLICK TO ENLARGE)

Dál na jih se řeka Skógá vlévá do oceánu
Dál na jih se řeka Skógá vlévá do oceánu (CLICK TO ENLARGE)

K šedesáti metrovému Skógafossu se raději přibližujte v pláštěnce
K šedesáti metrovému Skógafossu se raději přibližujte v pláštěnce (CLICK TO ENLARGE)

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Setkání skialpinistů

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org