V červenci 2013 jsme projeli část Makedonie, Albánie a Řecka, abychom se podívali po horách, historických památkách, a jezerech. Na základě tohoto průzkumu vznikl zájezd CK Alpina na začátku srpna – Perly na pomezí Makedonie, Řecka a Albánie Turistika a památky okolo Ohridského a Prespanského jezera ve dnech 31. 7. až 11. 8. 2014. Mezi jinými oblastmi bude navštívena i horská květinová zahrada v oblasti nejvyššího vrcholu Makedonie – 2764 metrů vysokého Golem Korabu. Při návštěvě v červenci 2013 se na svazích Golem Korabu dalo ještě dokonce lyžovat, letos to díky pozdějšímu termínu nebude možné.
Šlapeme si to z údolí do hor – rozkvetlé louky všude okolo (CLICK
TO ENLARGE)
Další články a fotografie:
Rekreační
oblast Palić v Srbsku a noční Bělehrad cestou do Makedonie
Skopje
a kaňon Matka v rámci červencového balkánského výletu
Na
skialpech na Golem Korab (2764 m) – nejvyšší vrchol Makedonie a
Albánie
Výstup na Golem Korab (2764 m) je v závislosti na zvoleném nástupním místě z hlediska časové náročnosti od půldenního až po vícedenní s přespáním na některé z vysokohorských luk. Ideální je půldenní až jednodenní varianta s převýšením do 1500 výškových metrů. Do nástupního místa jsme dojeli autem, do malých batohů nabalili jen pití, svačinu, pláštěnku a bundu. Pohodovým tempem jsme začali stoupat v pásmu lesa nejprve po cestě, poté po chodníku, abychom se s koncem lesa opět na chvíli připojili na polní cestu.
Parádní makedonská zahrada v oblasti Golem Korabu (CLICK TO
ENLARGE)
Nad pásmem lesa oko každého botanika a nadšence do horské flóry zaplesá – všude, kde se návštěvník podívá, si připadá jako v rozkvetlé botanické zahradě. Louky hýři barvami rozkvetlých druhově velmi rozmanitých rostlin. Do toho svítí slunce a v dáli jsou na severně orientovaných svazích ještě velké oblasti pokryté sněhem. Co víc si přát? Snad jen, aby počasí vydrželo, což nám vydrželo po celou dobu výstupu i sestupu.
Pod sedlem se objevily první sněhové fleky, ale to nebylo nic proti tomu,
co bylo na svazích samotného Golem Korabu (CLICK TO ENLARGE)
Po výstupu do sedla jsme strměji nastoupali pád desítek výškových metrů, abychom se dostali na vyhlídkovou téměř vrstevnicovou stezku vedoucí přímo k údolí pod Golem Korabem. Tam jsme se konečně mohli pohybovat i více na sněhu, a bylo možné jen litovat absenci skialpinistického vybavení. Okolní svahy byly i v polovině července rozsáhle pokryté sněhem, a dalo se najít několik pěkných a dlouhých sjezdů se zajímavým sklonem. Škoda…
Makedonské ovce dávají v červenci přednost sněhu před trávou (CLICK
TO ENLARGE)
Na vrcholu jsme nemohli vynadívat na okolní horské hřebeny a rozsáhlá údolí – viditelnost byla fantastická. Sestup zpátky byl následně poměrně rychlý. Výstup a sestup včetně všech přestávek na focení, kochání a jezení nám nakonec zabral výrazně méně času, než měl trvat jen samotný výstup. Výlet na lehko byl velmi povedený a je možné jej každému doporučit, neboť se jedná o výstup na nejvyšší vrchol dvou zemí – Makedonie a Albánie.
Traverzování jednoho z mnoha sněhových polí (CLICK TO
ENLARGE)
Parádní a téměř vrstevnicová stezka ke Golem Korabu (CLICK TO
ENLARGE)
Golem Korab před námi (CLICK TO ENLARGE)
Pohled z místa kousek pod hraničním hřebenem směrem zpátky do
Makedonie (CLICK TO ENLARGE)
Na nepřerušované lyžování to v polovině července nevypadá (CLICK
TO ENLARGE)
Na Golem Korabu (CLICK TO ENLARGE)
Neúspěšná holubička na Golem Korabu (CLICK TO ENLARGE)
Na vysokohorských pláních to vypada na větší množství stezek a cest
(CLICK TO ENLARGE)
Vrcholový hřeben Golem Korabu (CLICK TO ENLARGE)
Zatopený kostel v umělém mavrovském jezeru – jezero je vidět
z Golem Korabu, ale kostel ne (CLICK TO ENLARGE)