Čhadar,několikadenní putování po zamrzlé řece Zanskar 100 km dlouhou roklí z Ladaku do vysokohorských vesnic centrálního Himaláje, které během drsné zimy představuje pro domorodce jediné spojení s civilizací. To je hlavní téma poutavě napsané cestopisné knihy Martina Mykissky Po zamrzlé řece do nitra Himaláje, kterou vydal autor ve svém nakladatelství MTM v novém vydání v listopadu 2013. Kniha je napsána velmi čtivě, takže je těžké se od ní odtrhnout.
Titulní strana knihy Po zamrzlé řece do nitra Himaláje (CLICK TO
ENLARGE)
Autor poutavou formou líčí náročný pochod, který absolvoval s kamarádem a dvěma nosiči. Kniha je psána barvitým jazykem, který čtenáře vtáhne do děje. Při představě balancování na úzkých kozích stezkách nad divokou řekou, klouzání po křehkém ledu, brodění ledové řeky, které domorodci absolvují bosky s nohama omotanýma cáry starých ponožek, spaní v jeskyních a vzdorování teplotám, které mohou klesnout až k –40 C je čtenář rád, že se může s knížkou zavrtat do teplé postele a usrkávat horký čaj. Tím více fascinuje, jak a s jakým nedostatečným vybavením zvládají cestu místní obyvatelé.
Ukázka – Po zamrzlé řece do nitra Himaláje str. 16–17(CLICK TO
ENLARGE)
Samotná cesta po ledu je líčena v první polovině knihy, druhá část se věnuje životu a putování po vesničkách, samotách a klášterech v centrálním Zanskaru. Čtenář se zde dozví spoustu detailů ze života místních obyvatel, ať už se jedná o popis oblečení, přípravu místní krmě, vybavení domácností, náboženské obřady, zvyky a chování domorodců. Zajímavou částí knihy je delší “interview“ s jedním z nosičů, kteří autora doprovázeli a poskytuje nevšední autentický pohled na místní život, náboženskou situaci a změny,které přináší nebo může přinést technologický pokrok.
Ukázka – Po zamrzlé řece do nitra Himaláje str. 24–25 (CLICK TO
ENLARGE)
Autor text doplňuje i o historická a zeměpisná fakta, která ovšem nijak nebrzdí zajímavý děj. Kniha je na konci doplněna o malý úvod do zeměpisné terminologie, který zahrnuje vysvětlení pojmů Ladak a Zanskar, a stručné dějiny Zanskaru. Součástí knihy je i odkaz na literaturu a schematické mapy Čadaru a Cetrálního Zanskaru na předsádkách knihy.
Kniha je obohacena rozsáhlou sbírkou barevných i černobílých fotografií, které zachycují nejen krásy Zanskaru, ale i každodenní život obyčejných lidí v zapadlých vesničkách a klášterech a vhodně doplňují textovou část. Jedinou výtkou by mohlo být, že popisky fotek jsou na černém podkladu. Martin Mykiska má na svém kontě již několik cestopisných knih a jeho další kniha by v knihovničce vyznavačů cestopisné literatury rozhodně neměla chybět.
Nevíte, co na Vánoce, k narozeninám nebo svátku? S touto knihou určitě uspějete.