TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Velké čelovkování ve Velké Fatře na začátku listopadu 2013

První listopadový víkend jsme vyjeli na Testování vybavení ve Velké Fatře, 2.-3.11.2013. Asi mnohé hned napadne otázka: „Proč vůbec dělat dvoudenní testování nového vybavení na příští rok přímo na horském hřebenu a ještě v dešti?“ Odpověď je jednoduchá – dnes je k dispozici obrovský výběr všeho možného vybavení a někdy je těžké se v něm orientovat. Proto je vhodné vyzkoušet, co vše se chystá na nejbližší dobu. Vyzkoušet – ne v teple kanceláře, ale přímo v terénu.

Příprava na test čelovek a dalších výrobků vhodných do přírody
Příprava na test čelovek a dalších výrobků vhodných do přírody (CLICK TO ENLARGE)

Ingredience: čelovky Beal, čelovky Petzl, nová čelovka Silva Trail Runner 2, Therm-A-Rest: lehátko LuxuryLite UltraLite Cot, Mountain House, Travellunch a Ranní káva Grower's Cup
Účastníci: z různých míst Moravy s bohatými zkušenostmi s pohybem v letních a zimních horách nejenom v Evropě, ale také v místech od Evropy hodně vzdálených – letní pochodování, ledovce, zimní pochodování, lyže a skialp, tj. skupina v pohybu v horách veskrze zkušená
Lokalita: hřeben Velké Fatry – dostatečně daleko od civilizace, takže žádné rušení světelným znečištěním z civilizace
Čas: od sobotního rána do nedělního odpoledne
Podmínky: sychravo, hustá mlha a do toho déšť různé intenzity – ke zkoušení různých věcí nebylo co lepšího si přát, možná některým chyběla jen sněhová vichřice…

Čelovky Beal připravené k použití
Čelovky Beal připravené k použití (CLICK TO ENLARGE)

Původně jsme měli jet do Velké Fatry už v pátek navečer, ale kvůli pracovním, konferenčním a jiným povinnostem většina odjela z okresu Vsetín až v sobotu ráno. Počasí bylo pro naše testovací účely ideální – mlhavo, sychravo a místy deštivo. Přes sedlo Malý Šturec byla mlha tak hustá, že i zkušený řidič jel krokem a s očima přilepenýma na přední sklo. Sjeli jsme ze sedla dolů, zaparkovali a vše, co bylo naskládané v krabicích, rozdělili do svých batohů. Několik hodin jsme šlapali za nízké teploty, výše k tomu pěkně pršelo, než jsme došli na vybrané místo testování.

*Test čelovek a dalšího vybavení ve Velké Fatře *

Přehledové články o tom, co a jak jsme tam vyváděli, jsou tady:
Není čelovka jako čelovka
Testování nových čelovek 2014
a k tomu ještě pokus o komix v souvislosti s přípravou a konzumací outdoorové stravy – Malý komix o tom, jak nám chutnaly outdoorové pokrmy od Mountain House a Travellunch.

Čelovky Petzl připravené k použití
Čelovky Petzl připravené k použití (CLICK TO ENLARGE)

Jak to tedy proběhlo? Všechny dostupné čelovky: Petzl, horká novinka Silva Trail Runner 2 a nový čelovkový mág Beal jsme rozházeli (pánská část účastníků) na ultra-mega-pohodlné lehátko Therm-A-Rest LuxuryLite UltraLite Cot.. Zúčastněné dámy opravily naše rozházení na esteticky podstatně přijatelnější poskládání, kdy byly mnohé z použitých čelovek naaranžovány do podoby srdíčka.

Jedině u této čelovky Petzl je předpokládané použití na suchých místech bez vlhkosti
Jedině u této čelovky Petzl je předpokládané použití na suchých místech bez vlhkosti (CLICK TO ENLARGE)

Na první vzdálený pohled se čelovky Petzl vyznačovaly pastelovými, dalo by se říci, že i jásavými barvami. Oproti nim bylo vše od Bealu šedivě nenápadné – o to více potom čelovky Beal překvapily v praxi. Silva Trail Runner 2 coby nástupce Čelovka Silva Trail Runner – ideální na skialp, běžky, kolo a běh měla dílčí změny a vylepšení.

Na vlasy, kapuci nebo přilbu - čelovky Petzl sedí vždy dobře
Na vlasy, kapuci nebo přilbu – čelovky Petzl sedí vždy dobře (CLICK TO ENLARGE)

Samotné testování, resp. zkoušení, bylo ryze subjektivní – nic jsme neměřili ani nekvantifikovali. Neměřili jsme svítivost, homogenitu kužele a jeho průměr, výdrž baterií, ani nic jiného. Šlo nám v prvé řadě o to se na všechny dostupné čelovky podívat z hlediska lidí, kteří se často pohybují v různých horských oblastech jak v Evropě, tak mimo ni – mají tudíž dobrý náhled na to, co a jak by jim v jejich použití vyhovovalo.

Nové čelovky Petzl hrají všema barvama
Nové čelovky Petzl hrají všema barvama (CLICK TO ENLARGE)

K žádné čelovce jsme neměli návod s uvedeným použitím a parametry, takže zkoušení bylo naslepo. Krásně se projevilo, jak je která z čelovek vhodná k intuitivnímu ovládání. Zapínání, přepínání do různých módů, nastavování směru a mnoho dalšího zvládali všichni lehce i v případě, že první, co udělali, nasadili si čelovku na hlavu. Vzhledem k naší docela zkušené skupině to nebylo úplné ověření intuitivnosti ovládání. K tomu by bylo potřeba mít referenční skupinu těch, kteří do hor nechodí a čelovky nepoužívají ani na běh či jiné městské aktivity..

S dobrými čelovkami je možná řada aktivit v přírodě, která by jinak byla silně omezená
S dobrými čelovkami je možná řada aktivit v přírodě, která by jinak byla silně omezená (CLICK TO ENLARGE)

Něco více k jednotlivým vybraným zdrojům světla

Pokusil bych se to shrnout tak, jak se to postupně podrobně probíralo ve Velké Fatře:

1. Outdoorová svítilna Beal LT170
Stolní a závěsná svítílna Beal LT170 byla pro mne překvapením, neboť jsem nečekal, že při zkoušení čelovek se budeme věnovat i něčemu, co nejde nasadit na hlavu. Po počáteční nedůvěře ke kuželovitému provedení se mi zdála povedená pro tyto účely:

  • závěsná svítilna do stanu
  • závěsná doplňková svítilna pro různé aktivity v přírodě od letních táboráků až po zimní táboření v odlehlých oblastech
  • v samostatně stojící verzi dostatečná na osvětlení většího stolu, pro čtení mapy, apod.
  • v závěsném i stojícím přepnutí se mi jeví jako ideální také do auta a na práci v místech s omezeným osvětlením

Chvíli jsem pochyboval o způsobu řešení přepínání mezi difuzérem a normálním svícením z hlediska životnosti – roztahování a stahování, ale po ujištění, že výrobce právě tomuto přepíníní věnoval maximální pozornost, se jedná o svítilnu bez jakýchkoliv výhrad.

Svítilna Beal LT170 se ukázala jako plně vyhovující pro čtení v mapě
Svítilna Beal LT170 se ukázala jako plně vyhovující pro čtení v mapě (CLICK TO ENLARGE)

2. Čelovka Beal L24
Mini či spíše už mikro čelovka Beal L24 působila na první pohled svou velikostí, resp. malostí, dost nepatřičně. Je totiž tak malá a skladná, že se dá schovat úplně kamkoliv (a to úplně kamkoliv… možná a vhodná místa nechť si každý domyslí sám), a proto může být vždy po ruce svému majiteli. Hmotnost 22 gramů, miniaturní rozměry a přichycení pomocí dvou snadno přestavitelných šňůrek ji předurčují pro univerzální použití od každodenního až po nouzové. Tuto čelovku a s ní i případně jednu náhradní baterii CR2032 si bez problémů dají do svých batohů i gramážoví ultraspecialisté kteří se věnují skialpinistickým závodům a počítají každý gram. Shrnutí:

  • velkým plusem jsou rozměry a hmotnost, zároveň to může být někdy mínusem, neboť se čelovka může snadno někde zapomenout
  • snadné upevnění na hlavu, ruku, nohu (další možnosti nebyly zkoušeny) pomocí dvou libovolně nastavitelných šňů­rek
  • na první pohled se jako nevýhodné může zdát použití baterie CR2032, ale vzhledem k velikosti není možné použít všude dostupné klasické AAA nebo AA baterie, navíc – CR2032 je malá a lehká, takže není problém nosit s sebou jednu náhradní pro neočekávané případy

Miničelovka Beal L24 na baterie CR2032 velmi příjemně překvapila a pro mnohé byla hodně vysoko v celkovém hodnocení
Miničelovka Beal L24 na baterie CR2032 velmi příjemně překvapila a pro mnohé byla hodně vysoko v celkovém hodnocení (CLICK TO ENLARGE)

3. Čelovka Silva Trail Runner 2
Čelovka Silva Trail Runner 2 je vylepšenou verzí původní čelovky Čelovka Silva Trail Runner – ideální na skialp, běžky, kolo a běh, kterou jsem začal používat při skialpinistickém výletu Ski Kamčatka 2013. Verzí 2 jsem se díky bohatým zkušenostem s první Silva Trail Runner víceméně nezabýval, takže jen pár bodů:

  • na hlavě sedí dokonale
  • oproti předchozímu modelu byl změněn počet baterií a orientace jejich uložení – více a déle svítí
  • první verzi jsem používal na kole (nad 34 km/h se použití nezdálo ideálni) a dá se předpokládat, že ve verzi dva bude možné na kole jezdit ještě o hodně rychleji
  • ideální na běh, běžecké lyžování a v zimě na skialp
  • pro použití na horách by bylo vhodné, aby čelovka byla vybavena obalem – volně pohozená v horním víku batohu nemusí být úplně spokojená

Po vysilujícím zkoušení různých čelovek přišly vhod jídla Mountain House a Travellunch
Po vysilujícím zkoušení různých čelovek přišly vhod jídla Mountain House a Travellunch (CLICK TO ENLARGE)

4. Čelovka Petzl Nao
Subjektivně – čelovka Petzl Nao je vlajkový model na více pohyblivé aktivity v přírodě. Automatické přizpůsobování světelného kužele právě prováděné aktivitě a okolí funguje podle našich zkušeností bezchybně – zkoušeno i v dost husté velkofatranské mlze. Nestandardně působí způsob upevnění čelovky na hlavu pomocí několika šňůrek – je potřeba se oprostit od jednoduchého konzervativního pásku, když si po pár nasazeních a sundáních už člověk ani neuvědomí, že je způsob uchycení úplně jiný než ten, na který je zvyklý. Co zaujalo:

  • jednoznačně automatické přizpůsobování čelovky právě prováděné aktivitě – funguje to výborně
  • různé varianty napájení – Li-Ion akumulátor nebo v případě nouze dvě AA baterie
  • způsob uchycení na hlavě – po pár nasazeních a vyzkoušení si už uživatel ani neuvědomí, že je to něco jiného než na co byl doteď zvyklý
  • použití? Cokoliv a jakkoliv rychle (vlastním pohonem, ne motoricky autem či letecky) v přírodě počínaje během, cyklistikou, běžeckým a sjezdovým lyžováním, a naším hlavním skialpinismem

Lehnout si při jídle nebo si spíše sednout do skoro lotosového květu - toť otázka!
Lehnout si při jídle nebo si spíše sednout do skoro lotosového květu – toť otázka! (CLICK TO ENLARGE)

5. Čelovka Petzl Ultra
Nejvýkonnější čelovkou při našem testování byla Petz Ultra Vario. Na první pohled spadá Petzl Ultra Vario úplně do samostatné kategorie a není možné tuto čelokvy porovnávat s ostatní ani imaginárně – jednoduše je natolik jinde, že to postrádá jakýkoliv smysl (parametrům natolik odlišným od jiných kategorií čelovek odpovídá i cena). Z našeho subjektivního pohledu je po všech stránkách předimenzovaná, dosvítí kdekoliv a jakkoliv. Všechny možnosti jejího použití se nedají ani vyjmenovat – počínaje speleologií, přes noční práci venku a konče náročnými horskými výstupy v severských zemích v zimě.

  • čtyři režimy svícení podle aktuálních potřeb
  • přes relativně značné rozměry sedí dokonale na hlavě a nijak nebrání jakémukoliv pohybu
  • snadné přepínání i v tlustých rukavících
  • obrovský dosvit a obecně výkon – vhodné použití na focení nočních snímků a natáčení videa
  • subjektivně vysoká odolnost
  • použití? nepřeberné! Pro použití v třeskutých mrazech by chtělo ověřit, jak si s tím poradí akumulátor

Kdo si v mlze svítí, ten do dálky někdy vidí
Kdo si v mlze svítí, ten do dálky někdy vidí (CLICK TO ENLARGE)

6. Čelovka Petzl Pixa 3
Mohutná čelovka Pixa 3 – E78CHB je vyloženě pracovní pomůckou, čemuž odpovídá velikost, parametry svícení a odolnost pouzdra. S čelovkou je možné se potápět do jednoho metru hloubky do 30 minut.

  • tři režimy svícení uzpůsobené aktuálnímu pracovnímu nasazení a úlohám
  • snadné přepínání i v tlustých rukavících
  • snadná změna směru svícení
  • velký výkon
  • vysoká odolnost – ve vodě do 1 m po dobu 30 minut, odolnost proti chemikáliím
  • použití? hlavně pracovní, na většinu námi provozovaných sportovních aktivit je moc předimenzovaná

Čelovkové Peztlování, aneb jak homodenním kuželem a do jaké vzdálenosti si posvítíme - část 1
Čelovkové Peztlování, aneb jak homodenním kuželem a do jaké vzdálenosti si posvítíme – část 1 (CLICK TO ENLARGE)

7. Čelovky řady Petzl Tikka
Dá se říct, že Petzl definoval kdysi dávno svou řadou Petzl Tikka základní standard turistických čelovek (stále používám asi jeden z prvních modelů Petzl Tikka od jara 2001!). V LED čelovkovém dávnověku byla Tikka jediná, dnes se rozrostla do celé řady – Petzl Tikkina (nejjednodušší model s nejmenší svítivostí), Petzl Tikka (běžné použití), Petzl Tikka Plus (s červeným světlem) a Petzl Tikka XP (s červeným světlem a světelným kuželem s difuzérem). Subjektivně mohu doporučit pro jakékoliv turistické použití kteroukoliv z těchto čelovek. Pro sebe bych si nevybral ven pouze Tikkinu (na chatu či do stanu ale v pohodě stačí) – ale tu by zase mohly vhodně využít děti. Jen pár bodů:

  • osvědčený tvar těla čelovky postupně jemně měněný a s většími změnami toho, co v sobě skrývá
  • různé barvy uchycovacích pásků stejně jako čelovek samotných – dnes si skutečně může každý vybrat čelovku také podle použitých barevných kombinací – to ocení především dámy
  • použití – jakákoliv turistika v létě a zimě, čtení a studium map na chatě nebo ve stanu

Čelovkové Peztlování, aneb jak homodenním kuželem a do jaké vzdálenosti si posvítíme - část 2
Čelovkové Peztlování, aneb jak homodenním kuželem a do jaké vzdálenosti si posvítíme – část 2 (CLICK TO ENLARGE)

Výše uvedený je neúplný výpis zkoušených čelovek. Podrobnější informace jsou potom na www.e-celovka.cz. Čelovkováním jsme se bavili asi do půlnoci s tím, že významným vyrušením byla příprava a konzumace zkušební outdoorové stravy Mountain House a Travellunch. Měli jsme varianty pro masožravce i vegetariány. Připravili jsme (tj. zalili vařící vodou, promíchali, pytlíky uzavřeli a čekali) řadu zajímavých pokrmů, které jsem různě ochutnávali. Shodli jsme se na tom, že výrobky od Mountain House a Travellunch jsou chutné a díky rychlosti a nenáročnosti přípravy vhodné do všech krizových situací, velehor, na expedice a na pobyt v odlehlých oblastech.

Čelovkování se slabší čelovkou, pomocný zdroj nasvěcující testéra je silnější
Čelovkování se slabší čelovkou, pomocný zdroj nasvěcující testéra je silnější (CLICK TO ENLARGE)

Po vyspání nás čekala mlha stejná jako včera a do toho ještě příjemný vydatný déšť. Po snídani a ranní ultra kávičce (pro ty, co kávu pijí), jsme vyrazili na velkofatranský hřeben. Hustý déšť nám umožnil během mnohahodinového přesunu po hřebenu a následně do civilizace ověření vhodnosti námi zvoleného oděvu do tohoto typu počasí. Někteří byli dole v údolí i trochu vlhcí…

Kdo s koho... přímé porovnání svitu čelovek s velkým odstupem dvou testérů
Kdo s koho… přímé porovnání svitu čelovek s velkým odstupem dvou testérů (CLICK TO ENLARGE)

Závěr:

Po všech stránkách velmi povedená akce – hlavním plusem je možnost přímého porovnání výrobků různých firem v praxi v terénu, tj. ne jenom katalogově a na veletrhu. Bylo to vynikající!

Pokus o svatozář z různých čelovek
Pokus o svatozář z různých čelovek (CLICK TO ENLARGE)

Čelovkové halo s oddělenými zdroji
Čelovkové halo s oddělenými zdroji (CLICK TO ENLARGE)

Když duchové věší čelovky na smrk
Když duchové věší čelovky na smrk (CLICK TO ENLARGE)

Věšení pokračuje
Věšení pokračuje (CLICK TO ENLARGE)

Vícebarevné kreslení světlem pomocí testovaných čelovek
Vícebarevné kreslení světlem pomocí testovaných čelovek (CLICK TO ENLARGE)

Podobné články

Komentář

  1. Kateřina - 21. listopad 2013, 08:40 #

    tak nevím, text ucházející po obsahové stránce, hrozný po té gramatické. Chyb jak máku!

  2. Brko - 21. listopad 2013, 13:53 #

    Jo, jo .. chyb, spíš překlepů, jsem si také všiml. Je vidět, že autor je zaneprázdněný človek :)

  3. Stano - 21. listopad 2013, 17:07 #

    to je test? vyzera, ze sa pobavili, ale obsahovo…skoda kliknut na link…

  4. palič - 21. listopad 2013, 18:27 #

    [3] Zda je to test či něco jiného je popsánon v textu – pro některé jsem to zdůraznil a zároveň to dávám ještě jednou sem:

    „Samotné testování, resp. zkoušení, bylo ryze subjektivní – nic jsme neměřili ani nekvantifikovali. Neměřili jsme svítivost, homogenitu kužele a jeho průměr, výdrž baterií, ani nic jiného. Šlo nám v prvé řadě o to se na všechny dostupné čelovky podívat z hlediska lidí, kteří se často pohybují v různých horských oblastech jak v Evropě, tak mimo ni – mají tudíž dobrý náhled na to, co a jak by jim v jejich použití vyhovovalo.“

  5. palič - 21. listopad 2013, 18:37 #

    [1] Dokončil jsem to o půl třetí ráno a chyby po sobě nezkontroloval – teď jsem našel pět chyb včeně čárek.

    Pokud je těch chyb skutečně jako máku, je možné poslat, o jaké chyby se jedná?

  6. Matus - 22. listopad 2013, 16:19 #

    K tym chybam:

    Rok 33 nášho letopočtu. Palestína.
    V Jeruzaleme sa ľudia chystajú ukameňovať nevernú ženu. V poslednej chvíli sa pred ňu postaví Ježiš a povie:

    • Tak dosť! Nech hodí kameňom ten, kto je bez viny!

    Všetci ľudia sklopia zrak k zemi, ale zrazu vyletí kameň a trafí nešťastnicu… Ježiš sa otočí tým smerom a sklamane povie:

    • Mama, prestaň…

    Palic je znamy lingvista a je velmi neopatrne a trufale obvinovat ho z chyb. Urobil ich naschval, aby zistil, ci clanok citate poctivo alebo ho len preletite – ako ja.

  7. we - 3. prosinec 2013, 20:52 #

    Dobře Matuš!!! :-) Mě chibi nevadý !!! Dobra prace!

  8. Gooby - 16. prosinec 2013, 22:07 #

    Obsah chálím, takovýchle článků není nikdy dost. U těch Bealů je to nešikovné – první bych vůbec nevyužil, u druhé je to špatné s baterkou – pokud bych na ni zapoměl, tak klasickou AA či AAA od někoho vyžebrám, ale takovouhle sotva. Ultra je tady mimo, Tikkina je dětská hračka, ale NAO je skvělá věc, která za ty prachy stojí, když je člověk nadšenec.

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org