S lyžemi italské firmy Gafski jsem poprvé setkala na sportovním veletrhu ISPO 2012 v Mnichově. Na první pohled mě oslovily svoji originalitou v designu, kterým se liší od naprosté většiny ostatních firem. V roce 2013 jsem se rozhodla vyzkoušet jejich model Gufo a to hned na skialpinistickém výletě na Kamčatku 2013.
Katka s italskými lyžemi Gafski pod vulkánem Viljučinskij (CLICK TO
ENLARGE)
Firma Gafski není velká a lyže vyrábí ručně, i proto mě byli sympatičtí. Podotýkám, že firma Gafski nabízí možnost zhotovení lyží dle přání zákazníka, samozřejmě za vyšší cenu.
Velmi intenzivně se pohybuji na skialpech posledních osm let a vyzkoušela jsem mnoho typů i značek lyží. Je mi tedy jasné že v lyžích neexistuje žádný kompromis. Chcete do prašanu? Kupte si prašanovky…Chcete sjíždět firnové žlaby? Kupte si tvrdé lyže…Chcete na výlety? Pořiďte si lehké tenké lyže…Ale lyže Gufo mě přesvědčily v tom, že i mezi lyžemi se najde kompromis.
Marta a za ní v závěsu Katka vedou stopu ke splazům a lavinám
v dolní části výstupu na Viljučinskij (CLICK TO ENLARGE)
Gafski Gufo mají obdobnou hmotnost jako jiné moje běžné “výletové” lyže, vykrojením a tvrdostí jsou jako jiné moje “žlábkové” lyže. Jen šířka lyží není stoprocentně prašanová, ale zvládne prašan na jedničku. Tedy shrnutě řečeno: Gafski Gufo mě oslovily neočekávanou univerzálností. Lyže je lehká a zároveň pevná v těžším terénu a stejně tak schopná se pohybovat v prašanu. Co více si můžeme přát? Vrcholové zledovatělé sjezdy kamčatských vulkánů plynule přecházející v měkký sníh mě přesvědčily o kvalitě těchto lyží.
Česko-slovenská skupina s Viljučinskim na pozadí (CLICK TO
ENLARGE)
Pohyb po rovině nebo do kopce se stoupacímí pásy byl bezproblémový. Při výstupech vedených přímo lyže s pásy neuhly. Ještě více jsem si je oblíbila v traverzech a otáčkách na prudkých svazích,m kde byl mnohdy zledovatělý sníh až led – lyže držely velmi pevně. Společně s Pažoutem jsme vždy na lyžích vystoupali o kus výše než ostatní kteří dávali přednost pohybu na stoupacích železech s lyžemi přidělanými na batoh.
Katka téměř na vrcholu proti Viljučinskému (CLICK TO ENLARGE)
Výrobce Gafski o svém modelu Gufo říká, že ač jde o skialpovou lyži, je velice podobná běžným modelům, které potkáváme na sjezdovce. Multilaminované lehké dřevěné jádro, vybrané tak, aby bylo dosaženo maximální pevnosti. Struktura skla a uhlíkových vláken, posílena o titanové štěpy. Hrany se sníženou tloušťkou pro lepší skluz. Povrch je potažen folií Poliamine 3D Ultra antiscratch (odolná proti poškrábání). Skluznice – grafit, s elegantní italskou vlajkou na patce.
Vrchol Korjakského je přímo nad námi (CLICK TO ENLARGE)
Vlastnosti:
Délka/Krojení/Rádius
160 cm 130–82–112 15m
165 cm 136–86–112 17m
170 cm 116–77–107 17m
175 cm 143–100–120 20,3m
Hmotnost se pohybuje kolem 1000 gramů na jednu lyži
Lyže Vám v ČR dodáme za 14000,– Kč, v případě vlastních návrhů
designu to může být i více.
Výstup na vulkán Korjakskij s lyžemi Gafski Gufo (CLICK TO
RNLARGE)
Klady:
- velmi lehké
- přiměřeně dost tvrdé
- univerzální vykrojení a tvar, tj. dle vlastních zkušeností si na nich zajezdí dobře jak začátečník, tak pokročilý skialpinista
- subjektivně – design, který se odlišuje od většinových klasických designu lyží
Zápory:
- na první pohled cena
- svým tvarem nesjou stoprocentně ideální do rychlé jízdy v hlubokém prašanu ačkoliv měkký sníh velmi dobře zvládnou
Při sjezdu z vulkánu Avačinskaja (CLICK TO ENLARGE)
Malé a zároveň velké shrnutí: „Gafski Gufo – lyže, která Vás chytne napoprvé“
Pazour bol s nami na Kamcatke? Cely cas sme mu hovorili Pazout;)
Lyze som skusal v ruke a su naozaj lahke a velmi pevne v torzii. Keby nestali 2× tolko co porovnatelna konkurencia, boli by fajn;)