TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Čelovka Silva Trail Runner - ideální na skialp, běžky, kolo a běh

Pár dní před odjezdem na Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu jsem se díky Quillcz.cz dostal k čelovce Silva Trail Runner. V České republice jsem čelovku už nestihnul vyzkoušet, a došlo k tomu až v dálněvýchodní oblasti Ruska.

Vypnutá čelovka Silva Trail Runner na vrcholu vulkánu Korjakskij
Vypnutá čelovka Silva Trail Runner na vrcholu vulkánu Korjakskij (3456 m) (CLICK TO ENLARGE)

Čelovka Silva Trail Runner je primárně určená pro běh, což je pro mě trochu okrajový sport, a proto jsem ji důkladně vyzkoušel při neběžeckých aktivitách – skialpinismus, cyklistika a světelný zdroj pro noční focení. Na vyzkoušení při běžeckém lyžování (do ČR jsme se z Kamčatky vrátili 12. května, kdy už nebyl sníh) a k běžeckému lyžování tak nedošlo. Vodní odolnost je IPX6, takže je možné s touto čelovkou běhat i v dešti.

Silva Trail Runner firemní video

Po vybalení čelovky překvapí nízká hmotnost v porovnání s velkým držákem čelovky s na první pohled předimenzovanou plochou na čelo a stejně tak s dost velkou přítlačnou plochou krabičky na baterky. Po snadném upravení délky čelenky na hlavu a prvním nasazení čelovky se velikosti okamžitě vyjasnily. Ať se hýbe z hlavou na jakoukoliv stranu, rychle, pomalu, trhaně – jednoduše jakkoliv, čelovka se díky velkým plochám na držáku čelovky a krabice na baterky na hlavě ani nehne.

Čelovka zapnután na maximum na vrcholu Korjakského, v pozadí vulkán Zhupanovskij
Čelovka zapnután na maximum na vrcholu Korjakského, v pozadí vulkán Zhupanovskij (CLICK TO ENLARGE)

Oproti klasickým čelovkám s bateriemi umístěnými hned u LED diod na čele, má řešení použité u Silva Trail Runner, tj. baterie samostatně vzadu na hlavě, obrovskou výhodu v dobrém vyvážení čelovka v předozadním směru na hlavě. Hlava tak nemá tendenci jít dopředu dolů nebo se naopak zaklánět – hmotnosti čelovky je přiměřeně rozložena mezi čelo a týl hlavy.

Další stupeň svícení čelovky
Další stupeň svícení čelovky (CLICK TO ENLARGE)

Čelovka se zapíná, přepíná a vypíná velkým přepínačem z levé strany boxu s LED diodami. Zapínání je snadné, ať už se použijí prsty levé nebo pravé ruky. Stačí nahmátnout některou z ruk čelovku, a prst automaticky sklouzne na vypínač. Je přitom jedno, zda se přepíná nechráněnými prsty, nebo se použijí prstové či palcové rukavice.

Tady se skrývají baterie
Tady se skrývají baterie (CLICK TO ENLARGE)

Při prvním prostém zmáčknutí vypínače se čelovka zapne do maximální výkonu, a dalšími zmáčknutími se přepíná do dvou výkonově slabších módů. K vypnutí čelovky je potřeba podržet vypínač asi tři sekundy. Poté čelovka krátce svítí zeleně, oranžově nebo červeně v závislosti na stavu baterií, tj. zda jsou baterie v dobrém stavu, v použitelném nebo už jsou pomalu zralé na výměnu.

Čelenka našla uplatnění i u večerních akcí
Čelenka našla uplatnění i u večerních akcí (CLICK TO ENLARGE)

Zmáčknutí vypínače na tři sekundy se používá nejenom pro vypnutí čelovky, ale také pro její zapnutí do módu blikání. Z blikání se dalším zmáčknutím vypínače čelovka přepne na maximální výkon.

Čelovka Silva Trail Runner použitá jako světelný zdroj pro focení v termálním bazénu - údolí řeky Paratunka
Čelovka Silva Trail Runner použitá jako světelný zdroj pro focení v termálním bazénu – údolí řeky Paratunka (CLICK TO ENLARGE)

Na Kamčatce byla čelovka používána při skialpinistických aktivitách a jako nepohyblivý světelný zdroj při večerních aktivitách kolem stanů (vaření, rozdělávání ohně a zpěv). Čelovka bez problémů fungovala i za teplot pod bodem mrazu, stejně jako v kouři z vatry, kterou jsme dělali z březového dřeva. V neposlední řadě byl použita i jako alternativní světlo pro noční fotografování. Po zmíněných zkušenostech si nedokážu představit případ, kdy by výkon čelovky nedostačoval pro noční sportovní aktivity na sněhu. Troufám si tvrdit, že i kdyby přestala fungovat jedna z bočních širokoúhlých LED diod, na celkovém výkonu čelovky by to nešlo ani poznat.

Náš tábor pod vulkánem Viljučinskij
Náš tábor pod vulkánem Viljučinskij, foto Jiří Kočara (CLICK TO ENLARGE)

Po návratu ze skialpu na Kamčatce jsem čelovku opakovaně použil při večerních vyjížďkách na kole. Pro zpevněné povrchy (asfalt a šotolina) a nižší rychlost mezi 25 až 30 km/h byla čelovka plně použitelná i na střední stupeň intenzity. Nejvyšší intenzitu jsem přepínal pouze pro případ pokochání se pohledem do dálky.

Marta hraje na kytaru, i když je hodně pod bodem mrazu
Marta hraje na kytaru, i když je hodně pod bodem mrazu, foto Jiří Kočara (CLICK TO ENLARGE)

Klady:

  • vynikající stabilita na hlavě při jakékoliv činnosti díky ergonomické čelence se silikonovým páskem – čelovka se jednoduše nehne
  • čtyři módy nastavení – blikání nepoužívám, ale maximální výkon a dvě další nastavení s nižším výkonem mají výborné praktické použití
  • snadná manipulace s nastavením a přepínáním čelovku, a to i v rukavicích
  • kombinace tří LED: 1× výkonová LED a 2× širokoúhlé LED
  • nízká hmotnost

Zápory:

  • při dosavadním používání nebyl žádný zápor zjištěn

Kytarové vystoupení u hořícího ohniště
Kytarové vystoupení u hořícího ohniště, foto Jiří Kočara (CLICK TO ENLARGE)

Shrnutí:

Čelovka Silva Trail Runner je podle výrobce určena k běhání. Na základě dosud získaných zkušeností je možné ji vřele doporučit jako vynikající univerzální zdroj světla pro večerní a noční sportovní aktivity – skialpinismus a cyklistiku. Dá se předpokládat, že použití při běžeckém lyžování bude také bezproblémové. Čelovka výborně sedí na hlavě, má nízkou hmotnost a několik módů intenzity svěla, což ji předurčuje jako ideální světelný zdroj nejenom pro aerobní večerně-noční aktivity.

Matúš i Marta si zkoušejí hrát se stínohrami
Matúš i Marta si zkoušejí hrát se stínohrami, foto Jiří Kočara (CLICK TO ENLARGE)

V táboře
V táboře, foto Jiří Kočara (CLICK TO ENLARGE)

Netradiční testování – Silva Trail Runner Stirnlampe im Test mit Bond und Pirat

Ocenění: Outdoor Industry Award (veletrh OutDoor Show, Friedrichshafen 2009) – za vysokou úroveň inovací, funkčnosti a designu.

Charakteristika čelovky Silva Trail Runner:

  • dosvit: až 50m
  • provoz: až 80 hod
  • Intelligent LightTM
  • 1× High-Power LED + 2× wide-angle LED
  • dosvit 50m
  • světelný tok 80 Lumen
  • IPX6 voděodolná
  • světený čas až 80h
  • ergonomická čelenka
  • baterie 2×AA
  • hmotnost 135g

Podobné články

Komentář

  1. Aneta Dvořáčková - 9. červenec 2013, 13:26 #

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakou čelovku by jste mi doporučili z tohoto výběru http://www.sanasport.cz/celovkyoutdoor ? Potřebovala bych něco do hor a aby to hodně svítilio a vydržela přijatelně baterka. Díky Aneta

  2. palič - 11. červenec 2013, 23:50 #

    [1] Dobrý den, definice Vašeho požadavku na čelovku je velmi všeobecná. Nejprve je potřeba si ujasnit, co v těch horách chcete dělat – od chození po českých kopcích s občasnou nutností si trochu posvítit (na to stačí víceméně cokoliv) přes noční přechody, běhání, běžky, skialp, noční bojovky, vícedenní přechody hor, odlehlé hory, vysoké hory, apod.

  3. Matus - 15. červenec 2013, 12:31 #

    Odporucil by som nieco od Petzla na quillcz.cz, napr. toto http://quillcz.cz/…a-2-plus-new

  4. Kwanza - 15. srpen 2013, 20:17 #

    S petzlem bych souhlasil, popřípadě, pokud člověk chce něco hodně dobrého a nevadí si mu za to připlatit, šel bych do surefire. A když už tu každý hází jména eshopů, tak mají to třeba na eurolampu i jinde…

  5. palič - 30. srpen 2013, 01:03 #

    Při noční jízdě na horském kole jsem zjistil, že čelovka Silva Trail Runner mi dovoluje maximální rychlost po rovině v noci kolem 34 km v hodině (max. rychlost byla 44 km v hodině). Při vyšší rychlosti jsem už nebyl schopen plnohodnotně vnímat okolí klikatící se stezky. I když to možná mohlo být způsobeno i něčím jiným, např. slivovicí. Teplota byla 13 C a k tomu pěkný déšť.

  6. Gerry - 11. říjen 2013, 20:51 #

    Ta Silva nevypadá zle, ale spíš abych pravdu řekl mě namlsal ten eurolamp. Navíc se chystá nové zboží, takže se těší na něj i na nové recenze.

  7. Weep - 29. říjen 2013, 18:27 #

    A to nové zboží už je nejspíš na cestě, takže šup, šup, ať zbyde ;).

  8. Gerry - 25. listopad 2013, 21:16 #

    No, teda ty novinky tam nevidím, ale zas co jsem koukal na ostatní výrobce tak taky dobré. Za mne nejlíp v eurolampovém sortimentu vypadají Surefire a UK Light.

  9. Founa - 17. leden 2014, 19:32 #

    Gerry: Máš li z UK Light bližší zkušensti, hodně by mne zajímaly – jestli jsou to opravdu takové profi výrobky jak eurolamp i UK light říkají…

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Setkání skialpinistů

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org