TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Jak vybrat chránič páteře neboli páteřák

Mezi lyžaři a vyznavači snowboardingu nacházejí stále větší oblibu chrániče páteře. A je to jen dobře, protože zranění páteře může mít podobně fatální následky, jako úraz hlavy, takže samotná lyžařská helma, která na svazích již zdomácněla, je ochranou pouze polovičatou. Pojďme se proto podívat, jak správně vybrat kvalitní chránič páteře.

Základem je certifikace

Chrániče páteře neboli páteřáky se na trhu vyskytují v různých cenových hladinách i kvalitě. Na první pohled je těžké rozeznat kvalitní značkový výrobek od levné napodobeniny, proto je nezbytné všímat si certifikace.

Každý chránič, který úspěšně projde testováním, obdrží evropskou normu EN 1621–2. Ta dělí páteřáky do dvou ochranných tříd. Chrániče třídy 1 propustí po pádu pětikilogramového závaží z výšky jednoho metru sílu v hodnotě menší než 18 kN, chránič třídy 2 dokonce méně než 9 kN.

Údaj o certifikaci musí být viditelně vyznačen přímo na chrániči, takže když jej na něm v obchodě nenajdete, sáhněte raději po jiném modelu.

Páteřáky tvrdé a měkké

Na trhu jsou dnes dva typy páteřáků, které se liší svou konstrukcí, respektive použitým materiálem. Jde o tvrdé a měkké páteřáky.

„Chránič páteře Dainese Shield Evo“:http://eshop.lyze-radotin.cz/chranic-patere-dainese-shield-evo-8/
Chránič páteře Dainese Shield Evo

Tvrdé chrániče páteře mají pevnou plastovou skořepinu (obvykle polypropylen), která bývá rozdělena do několika pohyblivě spojených segmentů. To zajišťuje volnost pohybu s páteřákem na zádech a rovněž umožňuje kopírovat fyziologické zakřivení páteře.

Tvrdé páteřáky nemají oproti měkkým žádnou objektivní výhodu, pouze subjektivně připadají mnoha lyžařům bezpečnější. Vzhledem k tomu, že oba druhy chráničů procházejí stejnými testy, je to opravdu pouze subjektivní výhoda.

Nevýhodou je naopak menší pohodlí při nošení a vyšší hmotnost (cca 850 g).

Chránič páteře Scott Back Protector Soft
Chránič páteře Scott Back Protector Soft

Měkké páteřáky jsou vyrobeny ze speciální hmoty (viskoelastické polymery, nebo tzv. inteligentní d3o molekuly), která je poddajná, ovšem v případě nárazu okamžitě ztvrdne a ochrání stejně spolehlivě, jako tvrdý páteřák. Výhodou je, že se dokonale přizpůsobí tvaru zad a navíc jsou měkké páteřáky lehčí (kolem 150 g).

Některé měkké modely jsou navíc vyztuženy tenkou kovovou pleteninou nebo karbonovým vláknem. Příkladem může být Chránič páteře Scott Back Protector Soft, který je na obrázku.

Správná velikost a pozice

Aby bylo zaručeno bezpečné používání, je třeba vybrat páteřák ve správné velikosti. Na páteřáku bývá obvykle uvedeno, pro jak vysokého člověka je určen, je ovšem lepší chránič vyzkoušet a sledovat, zda dobře sedí na těle a nejsou pod ním volná místa zády. Každá značka má trochu jinak rozdělené velikosti páteřáků, řiďte se proto vždy doporučením příslušného výrobce.

Správné umístění páteřáku
Správné umístění páteřáku

Páteřák vždy nosíme hned na první vrstvě oblečení (funkční prádlo).

Důležité je také to, aby se chránič na zádech nijak neposouval, a to výškově, ani stranově. O to by se měly postarat šle a bederní pásy s dvojími suchými zipy. Některé modely mají i popruhy, kterými lze chránič přichytit k nohám a zabránit tak jeho vyjíždění vzhůru.

Pokud by se páteřák po zádech vzhůru posouval, hrozí při pádu vzad poranění krku o přečnívající část chrániče.

Některé páteřáky jsou integrovány do speciální lehké vestičky, která se pohodlně obléká a dobře drží protektor na svém místě. Podmínkou ovšem je, aby dobře seděla samotná vestička.

„Chránič páteře POC Spine VPD Vest“:http://eshop.lyze-radotin.cz/chranic-patere-poc-spine-vpd-vest-regular-fit-bila/
Chránič páteře POC Spine VPD Vest

Chránič páteře má v ideálním případě sahat od krčních obratlů až ke kostrči, kterou by měl částečně překrývat. V žádném případě nesmí přesahovat linii ramen.

Batohy s integrovaným páteřákem

Na trhu se dnes lze setkat také s batohy, které v sobě mají integrován chránič páteře. Určitě je to dobré řešení pro všechny, kteří musí při lyžování či snowboardingu používat batoh (skialpinisté, freerideři), ale klasický páteřák určitě chrání lépe. Je u něj totiž menší riziko sklouznutí ze zad v případě pádu, neboť na rozdíl od chrániče v batohu sedí těsně přímo na těle. Pokud to jde, raději vždy volte variantu klasického páteřáku.

Páteřáky a RECCO systém

Některé páteřáky jsou vybaveny integrovaným RECCO reflektorem, který usnadňuje vyhledání pod lavinou ze strany záchranářů vybavených RECCO detektorem. Se systémem RECCO dnes pracuje přes 600 lyžařských středisek po celém světě.

Používání a údržba

Páteřáky nejsou nijak náročné na údržbu. U vybraných modelů je možné textilní části po odepnutí i vyprat, což je praktické třeba u vestiček.

Pozor si jen dávejte na skladování. Nenechávejte páteřák přes noc na horách v autě nebo jinde dlouho ve velkém chladu. Plastové části totiž mohou, pokud zmrznou, po nasazení páteřáku prasknout.

Značky a výběr na trhu

Páteřáky dnes nabízí mnoho firem. Pokud však chcete mít jistotu, je lepší sáhnout po výrobku některé osvědčené firmy. Za všechny je možné jmenovat značky Dainese, POC, Scott či Uvex. Tyto značky pravidelně investují do vývoje i testování svých chráničů páteře a patří k tomu nejlepšímu. Obloukem se vyhýbejte páteřákům pochybného původu nebo bez patřičné certifikace.

Článek vzniknul ve spolupráci se specialisty na lyžování prodejnou Ski a Bike Centrum Radotín.

Podobné články

Komentář

  1. Čertík Bertík - 3. březen 2013, 12:08 #

    Trochu nesouhlasím s tvrzením, že skořepinové páteřáky nemají žádnou objektivní výhodu proti měkkým.
    Jedna zde je, a to při nárazu do předmětů menší velikosti, jako je hrot skály nebo třeba pařez. Měkký páteřák ztvrdne pouze v místě nárazu, ale okolní hmota je stále měkká, nedochází ke ztvrdnutí celé plochy a náraz není dostatečně rozložen do celé plochy.
    Proto si myslím, že do volného terénu se hodí více páteřáky skořepinové. Důležité je vůbec nějaký na zádech mít.

  2. Ski a Bike Centrum Radotín - 5. březen 2013, 17:51 #

    Čertík Bertík: ta hmota měkkého páteřáku právě ztvrdne od toho bodu nárazu dál podle síly nárazu. Absorpční schopnost toho materiálu je obrovská. Náraz je tak efektivně utlumený (a síla rozložená) v dostatečném rozsahu i při nárazech do předmětů menších velikostí. Jinak souhlasíme, že důležité je vůbec nějaký páteřák na zádech mít. Pro freerideby to měl být základ podobně jako helma na hlavě.

  3. Jan Linhart - 20. srpen 2016, 10:41 #

    Po padu na lyzich v breznu jsem si na cerne sjezdovce ve val gardene prerazil pater a zachranila me operace. Nemel jsem paterak. Primitivni pad a dopad pod sjezdovku na snih. I zde by paterak bederku ochranil. Vozte vzdy, lyzari!

  4. Not Aware - 11. leden 2017, 23:16 #

    Skořepina je skořepina, jedině ta může zabránit protipohybu páteře, který hrozí v bederní oblasti, zejména pokud dojde k poškození vaziv okolo obratlů. Pěna ochrání pouze proti poškození páteře vnějším nárazem tvrdého objektu, případně při pádu zády na tvrdý rovný podklad, skořepina navíc zvýší ochranu proti poškození nevhodným pohybem při pádech, kdy vůbec nemusí dojít k vnějším nárazům na obratle. V autě si při čelním nárazu zlomíte obratle přestože páteř máte opřenou o měkké opěradlo, do kterého vás přitáhne pás – dojde ke kompresním zlomeninám vlastní vahou těla.

  5. Páteřák - 31. srpen 2021, 15:20 #

    Nedám bez něj ránu ani na motorce ani na snowboardu. Maličkost, o které pod bundou nevíte a dokáže Vám zachránit záda/život. Zdenka

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Setkání skialpinistů

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org