Během promítací akce Závěr Filmového festivalu zimních sportů v Brně 28. listopadu 2012 byly v předsálí stánky sponzorů festivalu a mezi nimi u Trtík sportu zřejmě poprvé v České republice také freeridové vázání Elan Adrenalin.
INTRO LAUNCH ELAN ADRENALIN BINDINGNa stánku Trtík sportu byly k vidění ze skialpového vázání alternativa vázání Plum Guide s velkým nápisem LOOK. Ale hlavně se zajímavou kolekcí lyží ELAN bylo také nové freeridové vázání ELAN Adrenalin 16, což je alternativa Tyrolia Adrenalin 16.
Celkový pohled na špičku vázání Elan Adrenalin
Tyrolia-Head-Elan tímto vázáním reaguje na obrovský boom posledních let v oblasti freeride, kdy je nutné mít kromě pořádných desek (lyží) také vázání s DIN16 – bez ohledu na to, zda tento vysoký DIN dotyční vůbec kdy využíjí. Reálné použití DIN16 je na velké a brutální skoky, na vše ostatní stačí nižší hodnoty DIN. Mnohým tak přestalo dostačovat vázání jako Diamir Freeride s rozsahem vypínacích sil končícím na hodnotě DIN12.
Špička Elan Adrenalin a část nosníku
První firmou specializující se čistě na freeride byl Marker s vázáními řady Marker Duke – 2000 výškových metrů s vázáním Marker Duke 16 na Kamčatce. Následovali Atomic-Salomon a nejnověji Tyrolia-Head-Elan.
Elan Adrenalin – přední část
Elan Adrenalin je bytelné freeridové vázání s rozsahem nastavení velikosti boty 60 milimetrů, což ukazuje na možné výborné použití v půjčovnách lyží, kdy je nutné snadné přestavování velikosti vázání na velmi rozdílné velikosti skeletů. Na rozdíl od největšího konkurenta firmy Marker má elegantně vyřešeno nastavování výšky hrazdy pod patou vázání, kdy kromě chůze po rovině je to ještě možnost zvednutí pod úhly sedm a třináct stupňů. Změny nastavení výšky hrazdy jsou podle videa v úvodu tohoto článku s použitím hůlky velmi snadné – oproti Marker Duke, kde je nutné si kleknout na lyže a polohu hrazdy změnit rukou. Stálo by za to vyzkoušet, jak dobře drží hrazda pod patou vázání po dlouhodobém používání a v náročných traverzech na zledovatělém podkladu (pokud není použití předpokládáno jen za dokonalých prašanových podmínek).
Pata nového freeridového vázání Elan Adrenalin
Jelikož jsem vázání viděl jen nenamontované na lyži, tak je těžké posoudit, jak dobře funguje špička vázání ohledně vypínání, kdy je pro ulehčení část pod špičkou boty posuvná do boku a se vzorkem. Špička vázání je propojena s patou vázání plastovou deskou, která je z horní části úplně hladká a s vyznačenou podrobnou stupnicí velikosti skeletů. Zespodu je deska profilovaná a na první pohled se v ní musí hned zachytávat a dobře držet jak sníh, tak led. Chtělo by to vyzkoušet na několika výletech, ale toto je z mého pohledu asi hlavní minus vázání.
Uchycení paty vázání na lyži a prostřední poloha hrazdy
na výstup
Podobně jako plastová deska zespodu působí i kovová část sloužicí k usměrnění vázání při aretaci na sjezd – na první pohled dobré na shromažďování sněhu a na horší čištění při přepínání z chůze na sjezd.
Nastavení hrazdy vázání Elan Adrenalin na střední polohu
výstupu
Závěr:
Na první pohled působí Elan Adrenalin 16 bytelně a zdá se být vhodným
vázáním pro každého, kdo vyžaduje vysokou hodnotu DIN16 k tomu, aby se
při svém stylu lyžování nebál předčasného vypnutí vázání. Důraz na
velký a snadný rozsah nastavování velikosti bot předesílá možné dobré
použití v půjčovnách lyží. Jako velký klad se dají zdůraznit
možnosti nastavení hrazdy pod patou vázání a snadné ovládání hůlkou.
Naopak subjektivně vypadá plastová propojovací deska zespodu, stejně jako
uchycení paty na lyži jako možné dobré shromaždiště sněhu. Máte-li
někdo jakékoliv relevantní praktické zkušenosti s vázáním
Tyrolia-Head-Elan Adrenalin 16, prosím o uvedení v komentářích.
Zadní část Elan Adrenalin, dobře viditelná je stupnice na nastavení
velikosti boty
Další čtení:
Elan
Adrenaline binding Earnyourturns.com
Tyrolia
Adrenalin alpine touring binding – description
Uz Tyrolia mi prisla ako neprakticke viazanie. Nemoze v reale fungovat bezproblemovo prepinanie zjazd/chodza. Ked si predstavim kolko problemov je len pri zapinani do Dynafitu v menej idealnych podmienkach, tak toto je nepouzitelne pri „zapratani“ toho prepinania snehom…