**Po dvou letech (Krátká návštěva veletrhu ISPO 2010 v Mnichově v pondělí 8. února 2010) jsem se vsetínskými kolegy zavítal na sportovní veletrh ISPO 2012 v Mnichově. Byla tam spousta zajímavostí a novinek, stejně jako se během dvou let ocitla řada výrobků v propadlišti dějin. Pokusím se krátce shrnout pár zajímavostí, když všechny asi zpracovat asi nejde.
Česká vesnice byla na ISPO nepřehlédnutelná… nejenom kvůli
čepovanému českému pivu
Stánek Tilaku byl na ISPU v centru České vesnice
Neudělám stejnou chybu jako před dvěma lety, když jsem po uvozujícím článku přislíbil podrobnější reportáž až bude více času. Čas nebyl, takže nic dalšího nevzniklo. Tentokrát to kromě tohoto článku bude asi fotogalerie s rozsáhlejšími popiskami.
Další z řady lyžařských trenažérů do obývacího pokoje
Nejprve několik odkazů k podrobnému studiu:
- přehled vystavovatelů Online catalogue ISPO 2012
- přehled oceněných výrobků: The Winners Of The ISPO AWARDs 2012
- ISPO 2012
Sarah Burke se těžce zranila při tréninku skoků a bohužel následkem
zranění zemřela…
Jenom krátký komentář k oceněným výrobkům v rámci ISPO AWARD Winner 2012 – oblast skialp a freeride:
- "ISPO AWARD Winner /// Footwear and Bindings – Salomon / Guardian –
Atomic / Tracker ":http://www.ispo.com/…AND-BINDINGS?…
“We chose the guardian and tracker which is the same binding with two brand names mainly because of the improved switch mechanism, which makes it easy to switch between ascent and descent position without stepping out of the binding. This binding can be used for touring and accessing the out of bound areas while providing excellent control and performance for backcountry runs.”
Mathieu Ros, Ski Magazine, France
Ocenění tohoto dalšího pokusu o freeridově-skialpové vázání moc nechápu, na místě jsem ho úplně dokonale přehlédnul. Kromě DIN16 a zajímavé grafické úpravy je principiálně podobně vázání Marker Duke a jeho různým verzím – 2000 výškových metrů s vázáním Marker Duke 16 na Kamčatce. Jelikož jsem vázání Salomon/Guardian – Atomic neviděl na vlastní oči, dá se jenom tipovat, že jakákoliv manipulace a přepínání znamená vypnutí boty. Dalším negativem je pouze jeden stupeň podpatku na stoupání.
Salomon / Guardian – Atomic / Tracker
- ISPO
AWARD Winner // Accessories Hardware Petzl NAO
“A headlamp that automatically adjusts the brightness is really innovative and new to the market. All of the other features, like recharging via USB, makes the Petzl NAO really smart.”
Boris Gnielka, Motorpresse Stuttgart/outdoor-Magazin, Germany
Petzl NAO nemá smysl komentovat, když se jedná o vynikající a vpravdě revoluční čelovku
Čelovka Petzl Nao vyhrála ISPO cenu
Skialpinistická a freeridová vázání
A. Standardní vázání
"Fritschi Diamir ":http://www.fritschi.ch/ měl velký stánek,
na němž byly k vidění varianty modelyů Eagle ve verzi 10 a 12 podle
maximální nastavitelné vypínací síly DIN10 a DIN12. K tomu je i několik
barevných kombinací.
Na stánku Haganu jsem zahlédnul pouze lyže, takže netuším, co a jak se
vyvinulo na vázáních Hagan Z01
and Z02
Firma Marker byla přítomná na mnoha lyžařských stáncích se svými modely
Marker Tour 10 a
12 stejně jako s modely Marker Duke a
Baron
Různé modely vázání Silvretta
jsem také nějak nezahlédnul.
Různé modely Diamiru
B. Vázání založená na principu Dynafitu
S koncem patentové ochrany principu Dynafitu se roztrhnul pytel s různými variantami lehkých skialpinistických vázání. Nejvíce z nich bylo samozřejmě na stánku Dynafitu. Oproti tomu jsem neviděl G3 Onyx, resp. jsem ani neviděl stánek G3 na ISPO. Vázání SkiTrab TR2 (přibližně od půlky článku včetně fotek různých poloh paty) skončilo v propadlišti dějin a není o něm ani slechu ani vidu.
Vyšperkovaná patka Dynafitu
C. Závodní a extrémně lehká vázání na principu Dynafitu
Jednoduše řečeno – je jich spousta.
- Ski Trab TR Race
- Na stánku ATK Race byla řada vázání včetně různých variant uchycení paty vázání na lyži – většina posuvné! Možnost změny polohy paty vázání u klasických Dynafitů byla jejich hlavní nevýhoda.
- Francouzské vázání Plum jsem samostatně nezahlédnul, zato bylo hojně zastoupeno ve verzi Guide na stánku lyžařské freeridové firmy Movement, celé černé, s bílým nápisem Movement.
Patka ultralehkého závodního vázání SkiTrab
D. Doplňky ke skialpinistickým vázáním
Jednoznačným vítězem z letošního ISPO jsou pro mě univerzální brzdy k jakémukoliv skialpinistickému vázání ATK Race Ski Stopper RT. Více je na fotografíích. Hmotnost brzd se pohybuje v rozmezí 64 až 72 gramů podle šířky lyže. Očekává se, že v nejbližších dvou sezonách zavede ISMF povinnost mít na skialpinistických závodech brzdy na vázání.
ATK Race – různě široké brzdy na skialpinistické vázání –
možné přidělat k libovolnému vázání
Lyže
Kvanta, neskutečné kvanta lyží na klasický skialp, freeride, ultra široké, extrémně lehké závodní, atd. U závodních lyží se hmotnost nejlehčích modelů ustálila v rozmezí 600 až 700 gramů na jednu lyži pro standardní délku kolem 160 cm.
Line, to jsou lyže LINE
Mimo klasických velkých firem – porovnání která je velká a která malá bylo jasné na první pohled z velikosti výstavní plochy… konkurovat velikánům typu Völkl moc nejde – mají velkou popularitu v okrese Vsetín lyže Movement a Line. Řada nových grafických zpracování modelů lyží neměla chybu.
Na stánku Sportenu byly k vidění lyže s portrétem Václava Klause,
zato skialpové lyže neměli vůbec
Široké plácačky Völkl s vázáním Marker
Tak to je síla – lyže v barvách Hello Kitty!
Boty
Vlajkovými loděmi v oblasti skialpinistické obuvi jsou jednoznačně firmy Dynafit a Scarpa. Dobře jim ovšem ve skialpové a telemarkové obuvi přizvukují firmy jako Garmont, Black Diamond, Crispi a další.
Stoupací pásy
Stoupací pásy byly k vidění na řadě stánků. Specializované firmy zaměřené téměř výhradně na stoupací pásy jako jsou Colltex, Pomoca. Stoupací pásy byly také součástí řady dalších výstavních stánků jako BCA, BD, Montana, SkiTrab, atd.
Zajímavý pytlík usnadňující balení stoupacích pásů na stánku
firmy Montana
Teleskopické hole
Jednoznačně byl všude patrný důraz na různé rychloupínací mechanismy bez nutnosti otáček částmi holí vůči sobě. Vsetínsko-italská firma Italbastoni opět prezentovala své teleskopické hole s rychlevýměnnými kotouči různého průměru a použití. Upínací mechanismus vypadal bytelně a výměna byla záležitostí pár sekund, takže přeměna holí z letního použití na zimnu s bezedným prachovým sněhem je spolehlivá a rychlá. Nemůže se tak stát to, co se děje u klasických holí, kdy se píchne do sněhu a zůstane v ruce jenom torzo hole.
Lavinová výbava
Lavinová výbava bude probrána samostatně od batohu s nafukovacími vaky až po lavinové vyhledávače.
Lavinové batohy SnowPulse a SnowPulse R.A.S.
Právě odpálený lavinový batoh BCA
Lavinový ABS batoh na stánku The North Face
Grivel už také neví co by převzal ze Vsetína – téměř kopie
plochých vsetínských ptic!
Součástí ISPO byla i řada přednášek
Kraťasy se zabudovaným sedacím úvazkem byly také nominovány na
ISPO cenu
Ad lyze Völkl
Jo jo, delat odlehcene lyze, kde je misto festovniho dreveneho jadra vzduch, pardon „multi-layer woodcore light“, a pak na ne placnout Marker s vice nez 2kg …???
Jeste, ze jsem si Vlcky koupila uz loni!
Howgh,
Lenka K.
Teda, to mi nepovídejte, že NAO je teprv loňský model :) Já kůň si myslel, že ten už je na trhu tak už tři, čtyři roky, ne-li více a právě proto jsem si myslel, jak na svoji dobu byl revoluční. No on je pořád hodně dobrý i teď jen na to trochu koukám jak vrána z jara…
Jojo, zdání občas klame. Ale zas bych řekl, že před dvěma roky by nebyla tolik naládovaá tou veškerou elektronikou + udělaná natolik ve spojení s počítačem.
A vránoí z jara, už máš léto, tak šup, šup opraš čelovku a vyraž do hor :D.
Zimu už bychom měli, teď ještě ten čas do hor vyrazit ;)
Čelovka oprášena, nová malá do rezervy zakkoupena – teď jen přestát ten předvánoční brajgl a bude…
A předvánoční brajgl ustán, jen jsem netušil kolik bude toho povánočního… Takže se bojím, že chudák čelovka nováček zas bude nějakou dobu viset ve skříni…