Sportovní ponožky Moose SKIALP jsem zatím vyzkoušel při tréninku na skialpinistické závody v Krkonoších mezi Vánocema a Silvestrem, v oblasti Kralického Sněžníku aa při samotných závodech. Subjektivní pocit z nich je vynikající v porovnání se všemi ponožkami, které jsem dosud používal.
Oficiální obrázek výrobce
Můžu říct, že různých ponožek jsem vyzkoušel do skialpinistických skeletů velké množství, neboť jsem hledal ponožky, kteté by dokonale seděly na noze, minimalizovaly by možnost oděrek a otlaků při dlouhodobé tréninkové a závodní zátěži, stejně jako při tradičních skialpinistických výletech. Přímo ideální ponožkou je skialpinistická ponožka Moose, která obsahuje stříbrné vlákno, takže vydrží déle „vonět“.
U ponožek Moose se nedá splést, která patří na pravou a která na
levou nohu
Výrobce udává popis takto:
Sportovní ponožky SKIALP
Skialpinistická podkolenka. Speciální design na rozhraní lyže/trekking
pro
skialpinistické použití, pochody i lyžování. 55% SilverWool, 10%
ClimaWell,
10% POP, 5% PAD, 20% elastan
Boční náhled na ponožky Moose SKIALP
Skialpinistické ponožky Moose SKIALP sedí velmi dobře na noze a tudíž omezují tvoření puchýřů. Kladné hodnocení si zasloušení vypracování přední části ponožky, kde dochází k velkým tlakům ze skialpinistické boty – ať už v oblasti holeně, prstů nebo nártu. Za výhodu take považuji odlišení levé a pravé ponožky nejenom označením (mimochodem dost výzrazným, takže nemůže dojít k jejich záměně), ale take konstrukčně. Ponožka tak sedí velmi dobře na noze, nedochází k jejímu vytahání, shrnování, apod.
Nárty a holeně jsou přizpůsobeny použití ve skeletech
Zatím jsem je měl možnost pořádné vyzkoušet u kratších výletů o délce maximálně dva dny, přičemž v kuse to bylo do sedmi hodin v rámci jednoho dne. Nepřetržité vícedenní použití a testování předpokládám někdy v jarních měsících, ať už na závodě Bokami Západných Tatier nebo někde s kolegy na Balkánu či jinde.
Ponožky Moose SKIALP mám pokaždé ve skialpinistických skeletech
Dynafit TLT5
Jelikož mám ponožky pouze pár týdnů, netuším, jaká je jejich reálná životnost. Nicméně, vzhledem k mému plnému zaměření na závodní skialpinismus v zimě 2012, předpokládám, že životnost dokonalé ověřím během tréninků a závodů do dubna.
Vyzkoušení Moose SKIALP nanečisto
Výhody:
- výborné tvarování ponožky s vylepšením v kritických částech pro skialpinismus – holeně
- do materiálu je přidáno stříbrné vlákno pro snížení zápachu
- rozdělení na pravou a levou ponožku s dobrým označením proti zmýlení
- cena!
Nevýhody:
- na žádnou jsem zatím nepřišel
Při skialpinistických závodech Bokami Západných Tatier 2011
Cena za skialpinistické ponožky Moose ve výši pouhých 350 Kč za pár je více než skvělá v porovnání s podobně kvalitními ponožkami.
V sobotu 7. ledna 2012 jsem ve sportovních ponožkách Moose SKIALP jel
skialpinistické závody na Bouřňáku v Krušných horách a vyhrál jsem
kategorii Masters:
Skialp nad Hrobem – 1. závod
SCARPA Českého poháru ve skialpinismu v zimě 2012
Výsledková
listina Skialpu nad Hrobem
Noc tuleních pásů 21. 1. 2012
v Krkonoších v rámci SCARPA Českého poháru ve skialpinismu a
Středoevropského poháru ve skialpinismu, Muži veterání – 1. místo
Petr Novák, Výsledková listina Noc
tuleních pásů 2012
Video z Noci tuleních pásů 2012: TELEVIZE-JS – Noc tuleních pásů SKI TRAB 2012
Při skialpinistických závodech Bokami Západných Tatier 2011
Pekny hype clanok, len nevidim nic specialne na tej „skialpinistickej“ ponozke az na to, ze ak ma sediet perfektne na nohe, tak tie zhuzvaniny v oblasti nartu na fotke tomuto nazoru teda vobec nepridavaju.
[1] Tak to je nejlepší je asi v praxi vyzkoušet a pochybnosti vzniklé na základě fotku vyvrátit nebo potvrdit.
Som talent a zrejme by som o ponozkach dokazal napisat aj dlhsi hype clanok. Ale som aj realista a viem, ze ked sa zadari, tak aj ponozky z Lidla su vynikajuce a nesmrdia (tiez maju striebro). 350 CZK za kvalitne ponozky je OK cena.
Najviac ma pobavila posledna cast, kde je spomenuty vysledok pretekov. Obavam sa, ze na vitazstve ma 99.9999% podiel cokolvek ine ako superponozky. Ak sa mylim, ponozky okamzite kupujem!
BTW, z fotiek je naozaj zrejme, ze sa na nohe krcia. V praxi to asi nebude problem, ale faktom je, ze ponozky z Lidla to nerobia :)
Tyto fotografie byly pořízeny s novou nepranou ponožkou . Po konzultaci s výrobcem jsem byl upozorněn , že se musí před prvním použití vyprat a poté dokonale sednou na nohu .
Jinak jsem už odzkoušel spousty levných i drahých ponožek a některé fungovaly některé moc né i když byly drahé .
Každý jsme jiný a mě tyto opravdu vyhovují a co jsem je nechával kamarádům tak zatím jsou na ně kladné odezvy .
Samozřejmě , že mě ponožky nepomohou k lepším výsledkům , ale je to spíše o tom , že hodně času jsem na skialpech a nemohu si dovolit zničené nohy .
Ja mam skusenost, ze do lyziarky su OK akekolvek outdoor alebo ski ponozky. Staci aby pata nebehala. Ziadna veda.
Co sa tyka smrdenia, tak mam skusenost s ponozkami aj termopradlom, ze ak je tam ovcia vlna, tak vsetko vydrzi riadne dlho.
[1] Ponožky jsem před použitím vypral a nic se nekrčí. Zatím jsem je použil na dvou skialpových výletech v Beskydech, teď v úterý na normalní lyžování v St. Moritz a ve středu na skialpový výlet tamtéž – maximální spokojenost
[3] Nevím, tyto ponožky v Lidlu asi nekoupíš :-)
[5] Od roku 1995, kdy se věnuji skialpu, jsem vyzkoušel kvanta různých ponožek… a hodně dlouho jsem měl stejný názor, tj. že do skialpových skeletů jsou vhodné víceméně jakékoliv outdoorové ponožky. Je to do jisté míry jedno, pokud se jedná o krátké skialpové výlety, nebo freeride s cestou nahoru lanovkou. Pokud se ale jedná o půldenní, celodenní nebo vícedenní výlety, tak je diametrální rozdíl jaké ponožky se použijí. Je rozdíl, zda jsou nohy celou dobu v pohodě, nebo se dělají otlaky, je potřeba olepovat, apod. což se mi často stávalo. Omezit se to samozřejmě dá vypékacími vnitřními botkami, ale ty nejsou naboso nebo při nevhodných ponožkách všespasitelné.