TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Kniha Hory a sníh - kapitola 6.1 Historie splitboardu a triboardu

Ukázka z knihy Hory a sníh pojednávající o historii splitboardu. Všechny ukázky budou postupně v rubrice HORY A SNÍH na MountainSki.cz. Ukázka z kapitoly 6.1 o historii splitboardu.

Hory a sníh obálka
Hory a sníh obálka

OBJEDNÁNÍ:

Hory a sníh – internetový obchod Průvodce na kopce
Hory a sníh – EPOCHA

Obr. 141 Výstup na splitboardu v bulharském pohoří Pirin, v pravo vrchol Malá Todorka – 2712 m, březen 2008
Obr. 141 Výstup na splitboardu v bulharském pohoří Pirin, v pravo vrchol Malá Todorka (2712 m), březen 2008

str. 228

Těžko můžeme říci, kdo byl prvním vynálezcem snowboardu (dnes už asi nikdo neurčí, kdo jako první zkusil sjet zasněžený nebo pískový svah na nějakém „prkně“), jsou známy již pokusy z dvacátých let minulého století. Tehdy ale ještě nedošlo k masovému rožšíření snowboardu. K postupnému rozšíření snowboardu došlo až po roce 1964, kdy Sherman Poppen sestrojil pro svou dceru první prkno tak, že spojil dvě lyže dohromady.

Jeho „snurfer“ se pak vyráběl od roku 1965, kdy si ho mezi jinými jezdci oblíbil i Jake Burton, který jeho konstrukci dále zdokonalil a stal se zakladatelem dnes snad nejznámější značky snowboardů.

Obr. 142 Doma vyrobený splitboard s použitím setu Voilé
Obr. 142 Doma vyrobený splitboard s použitím setu Voilé

Ve světle uvedených historických faktů se tak zdá, že splitboard je jen návrat k dřívější konstrukci prapůvodního předka dnešních snowboardů. Přesto však nelze upřít zásluhy tvůrcům dnešních splitboardů, kteří v osmdesátých resp. devadesátých letech dvacátého století uzpůsobili snowboard pro výstup na stoupacích pásech a na svět tak přišly dva unikátní systémy, které přiblížily svět snowboardingu skialpinismu.

Ten první se zrodil na starém kontinentě, kde Stefan Shiele vyvořil a otestoval svoje první prototypy již v zimní sezóně 1986–1987. Po pokusech s dvojdílnou konstrukcí, kterou nakonec zavrhl, dospěl k řešení, kde prkno je složeno ze tří dílů, tedy výše zmiňovaný triboard. Nepostradatelným pro oba systémy je používané vázání, bez něhož by nebyly ani jeden typ děleného snowboardu použitelný.

Obr. 143 Spojený triboard a jeho rozebraný stav, kdy se prostřední lyžina připevní na batoh a na krajní se nasadí stoupací pásy
Obr. 143 Spojený triboard a jeho rozebraný stav, kdy se prostřední lyžina připevní na batoh a na krajní se nasadí stoupací pásy

Amerika pak prostřednictvím Bretta Kobernicka a Roberta Atheye dala světu splitboard, jenž vzniknul podélným rozříznutím snowboardu na dvě poloviny, a který se stal základem dnešních splitboardů značky Voilé. Kobernickův první splitboard vznikl v roce 1994, pro výstup byl vybaven lyžařským skiaplinistickým vázáním a pro jízdu dolů se spojoval pomocí dveřních pantů. Teprve po dalším a dalším vylepšování vznikl „Voilé Split Decision“, tak jak ho známe dnes. Systém který, pomocí několika háčků a hlavně kovových destiček pod snowboardovým vázáním, spojuje obě poloviny splitboardu pevně k sobě a který je velice jednoduchý na ovládání.

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org