Nedá mi to, abych se nezamyslel nad použitím vázání NAXO NX21. V roce 2008 jsem podlehnul kladným ohlasům uživatelů a recenzím na internetu a toto vázání zakoupil. Po jedné sezóně používání na lyžích K2 Seth jsem se rozhodnul napsat tento malý výčet, většinou negativních, vlastností.
Naxo NX21 v praxi
Předem upozorňuji, že recenze zveřejněná na www.freeskiing.cz (Naxo NX21 v akci, část 1 a Naxo NX21 v akci, část 2) je velice obsáhlá a přesná, je však zaměřena spíše pro lidi, kteří mají skialpové vázání jen na dojití k žlebu nepříliš vzdálenému od konce lanovky, než že by jej používali na celodenní tůry.
Naxo drží úplně pevně
Naxo NX21 při sjezdu
Prvořadé jsou u tohoto typu vázání vlastnosti, které má při sjezdu, kdy hodně diskutabilní je náklon vázání při přenášení váhy na hranu lyže. To si zkusíte doma velice snadno: stačí upnout botu do vázání, na lyži stoupnout a zkusit, nakolik se bude bota naklánět do stran. Ještě před přečtením testu na wildsnow.com se mi náklon vázání zdál velký, oproti Marker Duke a Fritschi Freeride, test uvedený na blogu mi domněnku potvrdil. V praxi se nedostatek projevuje hlavně na tvrdém podkladu, kdy nejprve cítíte, jak se naklání noha a teprve potom začne reagovat lyže. Na mých lyžích je tento efekt umocněn jejich šířkou (98mm střed lyže).
Naxo NX21 drží
Další věc, na kterou jsem si nemohl zvyknout, je patrná vůle vázání ve vertikále. Celá přední část vázání se pohybuje nahoru a dolů o cca 2–3 mm, ale i tento malý pohyb je při jízdě znát, zvláště pokud potřebujete dostat špičku lyže nad sníh a opřete se lýtkem do skeletu.
Naxo NX21 zezadu
Naxo NX21 při výstupu
Chůze na NAXU je příjemná po rovině a do mírného kopce, prošlapávání stopy jde také snadno. Zde se naplno projevuje výhoda dvoukloubového systému NAXO, který zvedá špičku lyže podobně jako u sněžnic. Pro mě podstatný problém nastává v traverzu, zejména na zmrzlém povrchu. Systém dvou kloubů prostě nemůže zabránit vychýlení patky mimo osu vázání a tím značně znesnadňuje výstup. Je třeba být neustále ve střehu a lyže důsledně zasekávat do svahu. Při zaseknutí lyže ale opět dochází k vykřivení vázání a ztrátě energie. Velikost úhybu NAXA je patrná z fotografií.
Naxo NX21 zezadu
Stejně jako při sjezdu se může při specifickém pohybu (podklouznutí jednoho pásu) zvednout špička vázání. Při výstupu to ale již není několik milimetrů, nýbrž cca centimetr. Tento pohyb vám pak nadlehčí celou lyži, takže krásně sjedete dolů.
Naxo NX21 se nevychýlí
Tolik k výčtu negativ NAXA. Pozitivy jsou jednoznačně snadná chůze po rovině a do mírného kopce, a to na jakémkoliv povrchu, snadná ovladatelnost patové podpěrky a v neposlední řadě vysoká vypínací síla DIN 13.
Špička Naxo NX21
Hmotnost vázání jsem si nechal až sem, na konec článku, k zamyšlení. Pro koho je NAXO NX21 s váhou 1191g/jedno vázání vlastně vhodné? Záleží na činnosti, kterou chci na lyžích provádět:
- hodně chodím, tedy chci lyže co nejlehčí a přitom pevné vázání, pak si pořídím Dynafit (Vertical FT12, váha: 560g, DIN 12).
- chodím, jezdím, chci léty prověřenou klasiku- zde jasně vede Fritschi (Freeride Plus, váha: 1022g, DIN 12)
- zaměřuji se hlavně na jízdu, mám opravdu široké lyže, pak jedině
Marker (Duke, váha: 1334g, DIN 16)
(Údaje o váze jsou z webu wildsnow.com, http://www.wildsnow.com/…weights.html)
Špička Naxo NX21 se dost zvedá
Závěr
NAXO NX21 vítězí v pohodlí chůze po rovině, v tom spatřuji jeho největší, a zároveň jediný přínos. Ve všem ostatním je daleko za konkurencí. Odpověď na otázku, pro koho je toto vázání vhodné neznám, z mého pohledu je tento systém slepou vývojovou větví, která dříve nebo později zanikne.
Jeste bych pridal moji zkusenost, kdy kamaradovi Naxo celkem zle namrzalo/plnilo se snehem – ten zamykaci mechanismus chuze/sjezd. Podle me je to bylo tim, ze zkratka neni dostatecne „ridky“ aby snih skrz to propadl nebo se dal zmrazek lehce odstranit.
U Diamiru se pri chuzi take dela kostka ledu pod pohybujici se patou, ale jde snadno odstranit hulkou.
to PetrS.: jop, tohle mi NAXO dělá taky, ale neberu to jako problém, stačí do zamykacího mechanismu praštit nebo prudce šlápnout zbytkem vázání a zmrazek vypadne… :)
Ahoj Tome
Tak vidim ze se ti taky neadri z naxem. Ja jsem ho zvladl tady u nas v norsku za mesic zlomit hned dvakrat v ocelove kulatine predni spice vazani, ktera zajistuje plynulou chuzi a pevne zapnuti pro sjezd.. Sefik ale zavolal do Rotefelly(ktera ted naxo skoupila) a i kdyz vazko neni v zaruce poslali mi dvakrat uz nahradni dily s tim ze podruhe mi poslali rovnou dve cele nove spice z noveho letosniho modelu a to vse zadaco(k tomu jeste triko s napisem Naxo, ktereho jsem se zbavil darem nasemu kucharovi a triko Rotefella) to se vyplati :)… Musim se toho shitu ale zbavit hned jak to jen pujde. Jeste k cepum. Pry jim ulitla serie, tak by to ted u noveho modelu melo byt lepsi, ale po vlastni zkusenosti uz s timhle vazkem nechci mit nic spolecneho. S ostatnima vecma co pises taky souhlasim a obzvlaste pri traverzu po prudsim vufoukanem nebo dokonce zmrzlem svahu, si clovek zvykly na diamira, pekne zahulaka jak to ti inzenyri vymysleli.
Lukas
[3] Ahoj Naxomani, speciálně Chuckie, možná ta vstřícnost byla posledním záchvěvem Naxo, nahlédni na http://www.wildsnow.com/…iscontinued/, kde se píše, že Naxo jako takové letos končí. Tak ať se jich rychle zbavíte :-)
[3] Tak ten čep mi (aspoň zatím) nezlobí, asik jsi chytnul vadný kus… Ale borcům, s ketrýma jsme byli na Ukrajině se to v čepu kvalitně viklalo, měli starší model…
Jinak taky měním vázko za jiné, NAXO přijde začínající skialpinistce, aby se trochu namakala. :)
Kupil som si NX 22 a praskla spicka po dvoch hodinach jazdy na (sice tvrdsej) zjazdovke…co dodat?mata niekto podobnu skusenost?
minulu celu sezonu som pochodil s naxo 22 a dnes som odlomil špicu. Bolo to sice na lade a riadne som zahranil ale to nie je ospravedlnitelne. Nekupujete naxo.
Aho, praskla mi na jedne strane patka u naxa 11, nevite kde by sedala pripadne objdnat nova..?diky za radu