TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Stoupací pásy G3 - problematický ořez a skladování

Cílem článku není hanět firmu G3 (přestože jisté výhrady by se našly), nýbrž upozornění na jistá úskalí a nedostataky v návodu, kterým jsou vybavovány veškeré její stoupací pásy a s nimiž se můžete setkat, pokud budete používat přiložené nástroje pro úpravu a skladování pásů, nesoucí značku G3. O původním ořezávátku byla zmínka na Ořez carvingových tuleních pásů – G3 Trim Tool.

Nový G3 Trim Tool
Nový G3 Trim Tool

I. New Trim Tool

Veškeré stoupací pásy od G3 jsou sezonou 2007–2008 počínaje vybavovány novou řezačkou pro úpravu délky a šířky pásů. Narozdíl od předchozího typu (Ořez carvingových tuleních pásů – G3 Trim Tool) je nová řezačka oboustranná, vybavená ergonomickým úchopem a – nad čím jsem zajásal nejvíce, pevným vymezením odstupu čepelí od hrany lyže. Přesná úprava pásů pro tvar jakékoliv lyže tedy měla být snadnou záležitostí s přesným výsledkem. Ovšem – kdyby tomu tak bylo, nevznikal by text, jejž práve čtete. Nuže, proč zmíněná očekávání zůstavají nenaplněna?

Odpad z ořezu nachytaný na pásy
Odpad z ořezu nachytaný na pásy

Největším problémem je tvar nové řezačky v kombinaci s materiálem použité syntetiky. Během ořezu je – a to ať pás palcem přitlačujete, nebo ne – vzhledem ke tvaru a výšce části řezačky, která vymezuje odstup od hrany, nadzvihováno okolí řezaného místa poměrně vysoko a v rozsahu několik centimetrů oběma směry.

Zvedání pásu bez přítlaku
Zvedání pásu bez přítlaku

Pás se zvedá opravdu vysoko
Pás se zvedá opravdu vysoko

Pás přímo létá
Pás přímo létá

A jelikož se během řezu dostávají do vzduchu desítky či stovky drobných poletujících štětinek ze stoupací strany pásu, důsledkem je, že se tyto nachytávají jak přímo na lepidlo pásu v právě nadzvednuté části, tak na tu vymezující část řezačky, přes níž jsou vtírány do lepidla zrovnatak. Výsledek v podobě takto ořezaných pásů – ořezaných zcela v souladu návodem výrobce, si pozorně prohlédněte na fotografiích .

Ukázka problému na přebytku pásu
Ukázka problému na přebytku pásu

Nakolik bude takto oslabené lepidlo (ne)selhávat v praxi, ukáží až delší zkušenosti, ale je nasnadě, že je to naprosto nežádoucí a zbytečné zhoršení jeho přilnavosti. Zvláště pak v případě, kdy se pás i v klidu, bez pohybu, po opakovaném přilepování odlepuje u okrajů pod vázáním.

Kde pás nedrží
Kde pás nedrží

Firma G3 měla se stoupacími pásy problémy od samého počátku – nejprve, přibližně do roku 2002, trpěla neobyčejně vysokým počtem reklamací na nelepivost a teplotní nespolehlivost lepidla, případně naopak na takové slepení pásů během skladování, že po silově velmi náročném rozlepení už nelepily vůbec – dokonce kvůli těmto problémům na jednu sezonu veškeré pásy stáhla z trhu, aby pracovala na řešení problému ; toto je údajně vyřešeno lepidlem zcela novým (a ke cti budiž poznamenáno, že s reklamacemi dle zkušeností uživatelů ze zahraničních diskuzních fór nebyly žádné problémy).

G3 je sympatická společnost s velkou snahou o inovace (viz např. systém upínaní pásů, který v téměr identické podobě záhy převzal mnohem renomovanější Black Diamond), ale tato snaha se jim často zásadním způsobem nevede – a dovolím si tvrdit, i díky nedostatečnému testování v praxi. Dalším – a dosud aktuálním – příkladem velkého problému tohoto rázu a rozsahu jsou skladovací plastikové síťky, rovněž dodávané jako součást veškerých balení G3 pásů. / foto síťka /

II. Skladovací síťky

Tyto mezisíťky, které měly zlepšit dlouhodobější skladování pásů, prodloužit životnost lepidla a usnadnit pozdější rozlepování, se naopak ukázaly být jejich totálním destruktorem – nové, silnější lepidlo mřížku postuplně rozleptává, ta se rozpadá a nepatrné částečky plastu, které v lepidle ve velkém množství zůstanou utopeny, způsobí, že pás úplně přestane lepit a je dále absolutně nepoužitelným. Tuto skutečnost samo G3 uznává ve článku, který uzavírá jejich snažení najít ekologické upotřebení pro dvě tuny nepoužitelných mřížek:

http://www.g3houseblend.com/…-skin-scraps

Nevím, zdali jsou těmito mřížkami vybavována balení pro sezonu 2008 – 2009, ale sety pro sezonu 2007 – 2008, které lze u nás stále ještě na mnoha místech zakoupit, ji obsahují – jejího použití se proto zcela určitě vyvarujte! Výrobci jsem zaslal dotaz ve smyslu, jestlli mají pro mřížky náhradu, či zda je prostě nepoužívat – na odpověď však stále čekám. Pro skladování pásů zatím používám ochrannou transportní fólii, která byla nalepena z výroby (dlouhodobě, v mém případě minimálně 12 měsíců) a s lepidlem očividně nijak nereaguje.

Navzdory výše uvedeným problematickým záležitostem jsou pásy jako takové velmi kvalitní – recenze Skin Review G3 a splňují, co si od nich všichni slibujeme: nízkou váhu, vysokou teplotní i sněhovou toleranci použítí, rychlý i spolehlivý systém upínaní a konečně – trvanlivost. A navíc, oproti srovnatelně kvalitní konkurenci o něco příznívější cenu.

Pro výše zmíněné příznívé a praktické důvody má smysl nad jejich koupí uvažovat. A pro ty z vás, kteří se nakonec rozhodli dát jim šanci, dostali je darem, anebo je nyní mají z jakýchkoliv jiných důvodů před sebou :), je určen následující fotonávod, jak oříznout novou řezačkou, avšak bez sebemenší ztráty lepivosti.

III. Ořez pásu bez znehodnocení okrajových částí lepidla

Přiložený návod ve druhé části, která se týka ořezu šířky pásu, zcela ignorujte; ořez délky je podle obsaženého textu možno realizovat. Pokud již toto máte hotovo, přistupme k úpravě šířky pásu pro tvar lyže. Pro ilustrační fotografie je použit zbytek z pásu po ořezu délky.

  1. Z transportní ochranné fólie, která byla na pásech nalepena z výroby, osdtřihněte pruh v šířce přibližně 20 mm (pro carvovější skialpy možno více, pro rovnější lyže méně).

Nový postup odstřížení fólie
Nový postup odstřížení fólie

  1. Nalepte jej na upravovanou stranu.

Nový postup nalepení
Nový postup nalepení

  1. Větší část lepidla zůstane nezakryta, takže pás po nasazení na lyži budete moci přilepit dostatečně pevně, aby se nesmýkl, zároveň však bude okraj během řezání chráněn fólií před odletujícímí štětínami

Nový postup přilepení
Nový postup přilepení

  1. Po ořezu bude strana, i se zbytkem fólie, vypadat takto

Nový postup – výsledek
Nový postup – výsledek

  1. Rozdíl ve výsledku po jejím sloupnutí je enormní – lepidlo vypadá přesně tak, jak má

Výsledek nového postupu ořezu
Výsledek nového postupu ořezu

Na ořezání obou pásů vám ve většině případů postačí jediná fólie (čtyři pruhy). Druhou pak můžete využít pro skladování pásu, namísto výše zmiňované likvidační síťky.

Nepoužitelná fólie
Nepoužitelná fólie

Věřím, že v G3 s postupem času veškeré problémy překonají a budou nadále produkovat kvalitní, cenově dostuplné pásy, které však nebou potřebovat články, jako je tento.

Nachytané zbytky z ořezu
Nachytané zbytky z ořezu

Podobné články

Komentář

  1. matus - 25. březen 2009, 17:31 #

    pri orezavani pasov ma nezastupitelnu ulohu vysavac, ktory priebezne vysava akekolvek zbytky. a samozrejme finalna uprava okraja zapalovacom.

  2. Matus - 18. březen 2014, 06:59 #

    Tiez mam ten nestastny trim tool – velmi dobre sa osvedcil na gecko pasy bez lepidla. Lepidlove pasy odporucam orezavat oldschool metodou – orezavacim nozom.

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Setkání skialpinistů

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org