Tradičního zimního memoriálu 155. HO Vsetín, který se tentokrát konal na Chatě pod Rysmi ve Vysokých Tatrách, se letos zúčastnilo rekordních 26 lidí z řad členů oddílu a kamarádů. Kromě spousty čistých lezců to bylo také pár skialpinistů a několik freeriderů. Ve dnech od 26. do 30. prosince 2009 se tak lezlo a lyžovalo o sto šest a o to, co aktuální povětrnostní podmínky a množství sněhu dovolilo.
Ze zastávky Popradské pleso po asfaltu na Popradské pleso, výhledy na
zbytky lesů a minimum sněhu nebyly povzbudivé
Další odkazy:
Rysy s H.O.
Vsetin – fotogalerie Matúša Kuchyni
Maxi
záhrab u Chaty pod Rysmi v únoru 1999
Začátek
skialp/freeride sezóny na Chatě pod Rysmi – článek Čertíka
Bertíka
Sekvence
Čertíková skoku a pádu na úpatí Českého štítu ve Vysokých
Tatrách
Zimní
výcvikový tábor na Chatě pod Rysmi 2009
Šlapání ve skeletech po asfaltu skončilo u Popradského plesa, Matúš
míří na zašloužené občerstvení
Původně jsme měli v úmyslu zkusit u chaty postavit něco jako Maxi záhrab u Chaty pod Rysmi v únoru 1999, ale aktuální sněhové podmínky nás od toho rychle odradily. Na více místech jsme vyzkoušeli sněhový profil, kdy nového sněhu bylo od 0 do 70 cm (nafoukané a utemované desky), pod ním asi 20–25 cm ledu nebo téměř ledu (před naším příjezdem do Tater pršelo i nad 2000 metrů a pak vše zmrzlo) a pod ledem několik různě tvrdých vrstev.
U Žabích ples chtěly slabší povahy zahodit lyže, sněhu bylo
poskrovnu
V sobotu 26. prosince jsem vstával v šest hodin ráno, neboť „pražské“ auto, kde byl ale jenom jeden pražák, zbytek odjinud, mělo přijet do půl sedmé ráno. Reálně přijelo až po půl osmé. Rožnovská skupina s žihadlem Peugeot 106 tak už dávno odjela a my se na Vsetíně setkali jenom s dvojicí drtičů z Hošťálkové. Díky prázdným cestám byl přesun na Štrbské pleso velmi rychlý, a byli jsme tam dokonce dříve než žihadlo Peugeot 106. Počkali jsme ještě chvíli na Matúša a Miša a společně s dalšími (asi tak 18 kusů celkem) jsme se folklórně svezli jednu stanici električkou na zastávku Popradské pleso.
Matúš vyhlíží na možné sjezdy kousek pod vrcholem Rysů
Od kolejí se šlo kus po ledu, což Dušan zkoušel hned na lyžích. Výše byl už jenom čistý asfalt, na němž zvlášť vynikalo klapání skeletů. Na Popradské jsme dorazili v dobré náladě. Museli jsme. Těch X km ve skeletech po asfaltu asi nikoho nebavilo. Zatímco někteří obdivovali Zlomiskovou dolinu a výstup na Ostrvu úplně bez sněhu, my jsme se standardně občerstvili kapustnicou a jedním nebo více pivy. Relaxaci jsme trochu protáhli, a tak se odcházelo směr Chata pod Rysmi někdy po půl třetí.
Matúš v plné jízdě nad sedlem Váha směr Česká dolina…
Od Popradského jsme pokračovali pěšky po ledovatém klouzavém chodníku. Nastoupali jsme k Žabím plesům a slabší povahy začaly propadat trudomyslnosti, když pleso sice bylo zamrzlé, ale sněhu v okolí minimum, takže se šlo klasicky po letním chodníku. Výstup přes oblast letních řetězů byl bez stoupacích želez místy docela zajímavý a chvíli na to jsme už byli u chaty. Sjezdovka ze sedla Váha vypadala vysněženě stejně jako traverz pod Kopkami.
…pád vypadal hrozivě, ale zastavil to a nesletěl přes
600 výškových metrů dolů
Poslední z naší velké skupiny doráželi ještě dlouho a někteří tak nějak stačili stihnout večeři. Po večeři Viktor představil hlavní pravidla pobytu na chatě (někteří je porušili hned první večer, takže pak byly nějaké tresty) se rozproudila veselá zábava, která skončila někdy kolem půlnoci.
Dušan v podobných místech jako Matúš
V neděli 27. prosince jsme se po snídani vyrazili podívat na sněhové podmínky ve Váze a na Rysech. Dušan jako jediný to zkoušel na pásech, my ostatní jsme si už u chaty nasadili stoupací železa. Kromě malých oblastí nafoukaného sněhu měl zbytek víceméně podobu přemrzlého hrbolatého ledu po dešti v předcházejících dnech. Ze sedla jsme pokračovali dále na vrchol Rysů, kdy jsme to s Matúšem zabalili před závěrečným hřebenovým úsekem. Svah byl úplný led a tahat tam lyže nemělo smysl. Matúš následně při prvních obloucích po vtipně zakrytém ledu předvedl pěkné salto vpřed s odepnutím paty jedné lyže. Vzhledem k možnosti, kde by mohl spadnout při neúspěšném zabrždění, tj. na dno České doliny, to bylo dost nebezpečné.
Freerideři z Rožnova dorazili do sedla Váha
Následně jsme otestovali svah vedoucí ze sedla Váha do České doliny. Zdál se sice v pohodě, ale pro jistotu jel testér Dušan prvních 60 metrů jištěný na laně se snahou o maximální zatížení svahu. Dopadlo to dobře, načež jsme v pěti lidech sjeli na dno České doliny. Sjezd s převýšením asi 620 metrů byl parádní, a proto jsme si ho, s výjimkou Ropáka, dali ještě jednou.
Navátý sníh ze sedla Váha do České doliny nevzbuzoval důvěru, a
proto jel Dušan jištěný na laně prvních 60 metrů
Večerní program byl standardní – v šest hodin večeře, a po ní veselá zábava do pozdních nočních hodin. Mišo se neuvedl úplně nejlépe, když v místnosti přesycené slivovicí vytáhl litrovku Fernetu ve skle s úvahou – „Myslel som si, že keď ste Češi, tak pijete Fernet“. Vyvedli jsme ho z omylu, ale nicméně láhev úspěšně padla, i když největší podíl na ní měl samotný Mišo.
Ropák mizí v České dolině, za ním galerie Ganku
V pondělí 28. prosince jsme opět lyžovali do České doliny. Mišo se potřeboval vyspat, a tak se zúčastnil až druhého sjezdu pouze s Dušanem. Ostatním se nechtělo podruhé šlapat celou cestu od plesa.
Mišo na snowboardu kousek pod sedlem Váha
V úterý 29. prosince bylo nádherné počasí, které vystřídalo noční snežení a silný vítr. Sníh od chaty pod sedlo Váha byl docela vyfoukaný a místy ho naopak bylo přespříliš. Proto se příliš ambiciózní plány scvrkly na různé testy stability sněhové pokrývky – například uvolnění převěje na svah do České doliny. Dále se procvičilo několik způsobů vybudování štandu z lyží a v podvečer následoval lavinový výcvik. Jeho součástí bylo také vyzkoušení prvotní citlivosti různých lavinových vyhledávačů – podobně jako při Lavinové vyhledávače – testování.
Matúš kus nad plesem, za ním asi Ropák
Při podvečerním sestupu z Českého štítu uvolnil spodní sestupující Mira z Kelče po došlapu na sníh pod pásem skal lavinu. Došlo k čárovému odtrhu v šířce asi 40 metrů a výšce od 10 do 70 cm, převýšení od odtrhu po lavinový nános asi 150 metrů. Čerstvý lavinový nános byl využit k nočnímu lavinovému výcviku s vyhledáváním dvou vyhledávačů v hloubkách od 50 do 100 cm. Z chaty vyráželi jednotlivci a stopoval se jim čas od opuštění chaty po vykopání druhého lavinového vyhledávače. Časy byly v rozmezí 5.40 min až 16.30 min.
Mišo zpátky v sedle Váha
Hledání zakopaných lavinových vyhledávačů pokračovalo i po večeři. Druhou večeří nebo spíše dezertem byly flambované buchty na pare. Následoval menší předsilvestrovský ohňostroj – na Silvestra mělo být zataženo.
Nájezd v podání Dušana
Přes noc se počasí skutečně výrazně pokazilo, takže ráno ve středu 30. prosince jsme se akorát nacpali na snídani a sestoupili dolů. První metry od chaty šlo jet na lyžích, ale rezignovali jsme na to, a rovnou sestupovali na stoupacích železech.
Matúš hrne kousek nad plesem
Shrnutí:
- memoriál se přes nepříznivé sněhové podmínky velmi vydařil, zúčastnilo se celkem 26 členů a kamarádů
- vyvedlo se pár sjezdů do České doliny
- Hajkos sjel několikrá středem svahu od skalnatého pásu v horní části pod Českým štítem s vyvedenými skoky na dolních skalkách
- Čertík si zahrál na freeridera a kromě sjezdů ze sedla Váha si dvakrát skočil i na první dolní skalce pod Českým štítem
- vyzkoušely se různé způsoby zřízení štandu z lyží
- několika způsoby a na více místech se zjišťovala stabilita sněhové pokrývky
- někteří absolvovali první lavinový výcvik, jiní si obnovili pozapomenuté znalosti
- lezecká část výletníků spáchala pár pěkných výstupů
Večerní pohoda na chatě, před Matúšem litrový fernet, který
donesl Mišo
Hajkos po jednom ze sjezdů a skoků z pod Českého štítu
Hajkos skáče v dolní části Českého štítu, foceno od chaty za
špatné viditelnosti
Ranní výstup od chaty do sedla Váha, v pozadí Kopky
Dušan ještě ve stínu sjíždí někde nad sedlem Váha
Právě se řeže převěj nad Českou dolinou k otestování
stability svahu
Copak nám to tam shozená převěj udělala?
Dušan jistí Miša
Dvě lezecké dvojice ve vrcholové části Českého štítu
Norská sonda
Sněhu bylo místy i více než dost
Rozšlapané sedlo Váha
Některé baví chodit dolů kopcom pěšky, lepší je
nějaké prkno
Chata pod Rysmi s Českým štítem
Cesta na panoramatické WC
Podvečerní zkoušení citlivosti vyhledávačů
Podvečerní sondování zahrabané figurantky
Poslední stránka kroniky, co tam napsat?
Napisal si to krasne, veduci. Teraz uz len dufat, ze o tom pade do Ceskej doliny sa nedocita veduca.
Chcelo by o este filozoficku uvahu, ci je lepsie mat tech vpredu zaaretovany na zjazd a mat tak vyssiu bezpecnost zjazdu a zaroven riskovat uvaznenie v lavine, alebo ho dat na walk a riskovat vypnutie lyze pri pade a naslednu nemoznost brzit lyzami.
[1] V Tatrách jsi říkal, že vedúca ani neví, že existuje nějaký web MountainSki.cz :-). Ohledně tvé filozofické úvahy – už jsme to probírali s Ivou Filovou, Petrem Šilhanem a dalšími, co z toho je lepší. Polemika (spíše se teda jednalo o použití brzd nebo sichráků) je zpracována, chceš to poslat?
Neskor som sa drivo zamyslel a povedal som si, ze kazdy nech si sam zvazi co je lepsie. Ja mam jedny lyze s brzdami a jedny so sichrakmi. Brzdy su vacsi komfort ale neverim ze dokazu spolahlivo zabrzdit lyzu. Navyse su tazke. Na druhej strane, sichrak sa moze roztrhnut a lyza je tiez v prdeli…
Aretacia spicky…ked je tvrdo, aretujem a vtedy laviny nepadaju. Vzdy je lepsie smykat sa dole s lyzou ako bez.