Předcházející počasí (převážně déšť) nebylo ideální pro návštěvu jediného skialpinistického areálu v České republice, který se náchází v Krušných horách v oblasti kopce Bouřňák (843 m) – Skialp nad Hrobem. Nedalo nám to, a vyrazili jsme na krátké provětrání stoupacích pásů ve čtvrtek 20. prosince 2012. Cesta po dálnici D8 a propletení se skrz Teplice s přejezdem přes právě kolaudovaný most zabralo z Prahy pouhou hodinu.
Dojeli jsem – Skialp nad Hrobem nás vítá
V mlze jako u rybníčka Brčálníku jsme obuli skelety, nalepili pásy a nejprve se cvičně rozdýchali do mírného svahu hned nad parkovištěm s nadějí, že mlha na pár sekund zmizí a my uvidíme Bouřňák v celé jeho kráse. To se bohužel nesplnilo, a tak jsme sjeli zpátky dolů.
Začátek Mikulovské je po černé sjezdovce č. 1
Na rozdýchání jsme si dali jako první výstup Mikulovská (S3-S4) Výstup podél Slalomáku – starý vlek s tím, že v horní části jsme zvolili přímou variantu.
Mikulovská – první zábavnější úsek
Trasa je to výborná a pohodová, přičemž je celá v lese. Mikulovská vede částečně terénním zářezem, střídají se sklony svahu a výstup občas vylepší nějaký ten spadlý strom. Během výstupu je možné díky promělivému terénu vyzkoušet různé způsoby otáčení a stoupání. Jelikož jsem si chtěl protáhnout lýtkové svaly, tak jsem ani nepoužil hrazdičku pod patu vázání k ulehčení výstupu.
Mikulovská vede v dolní části starým listnatým lesem
Nahoře jsme u chaty sundali stoupací pásy a v husté mlze zvolili jako prvn sjezd červenou sjezdovku číslo 6. Projeli jsme snowparkem do dolní části, kde to bylo u jezírka trochu rozbité od rolby. Níže byl sjezd mírný až k dolní stanici vleku ve výšce 643 metrů. Opět jsme nasadili pásy a zpočátku prudce stoupali pod vlekem C a následně v protisměru sjezdové trasy Pivošův pytel sjezd S3-S4. Bylo to dobré a víc než zábavné.
Při stoupání je možné potkat tento uměle vytvořený můstek –
odhad byl, že je to pro horská kola
Pásy jsme sundali opět u chaty a dolů to tentokrát vzali po černé sjezdovce číslo 1 k dolním stanicím vleků ve výšce 589 metrů. Vzhledem ke sněhovým podmínkám v okolních lesích to byla pro sjezd ta nejvhodnější varianta.
Pohled z můstku na kolegu, s tím stromovým vylepšením bych to na
lyžích nedal, o kole ani nemluvě
Pro třetí výstup jsme zvolili další trasu s označením, Stará (S3-S4), nebo-li Výstup po2ce. Bylo to nejenom kvůli označení nejvyšší obtížností, ale také kvůli tomu, že je tady skialpinistická naučná trasa s informačními tabulemi. Z krajinové hlediska by za dobré viditelnosti byla tato trasa nejlepší, neboť nikde nevede lesem. Jelikož se naše dvojice pohybovala většinou v husté mlze, tak netušíme, co a jak je možné vidět během výstupu z okolní krajiny.
Mikulovská – další padlý strom zapříčinal mírnou variantu
výstupové trasy
Pocitově to byl výstup s největším delším sklonem ze všech tří dnes absolvovaných. Dolní část byla po upravené sjezdovce po první tabuli skialpinistické naučné trasy. U ní se uhne vlevo na neupravovanou červenou sjezdovku číslo 2. Sjezdovka je trochu zarostená, což hodně vylepšuje při nižším stavu sněhové pokrývky nejenom výstup, ale hlavně následný sjezd.
Mikulovská – oblouk u břízy
Informačních tabulí skialpinistické naučné trasy mělo být osm, my jsme se však v mlze potkali jenom se čtyřmi z nich. Asi jsme někde v horní části pobloudili. Nahoře jsme došlapali k vysílači a šli nahléednout jak vypadá horní úsek červené sjezdovky číslo 3. Ten se nám nelíbil, a proto jsme se vrátili ke dvojce. Sjezd neměl chybu, a nahoře byl vylepšen o jeden pěkný pád (zbytečně vypnutá nová lyže, zřejmě nedostatečně nastavená vypínací síla v DIN na patě Dynafitu).
Mikulovská – vlevo nebo vpravo?
Výlet na Bouřňák neměl chybu, za krátkou dobu jsme vyzkoušeli tři výstupy a tři sjezdy. Škoda, že kvůli mlze nebylo nic vidět. Je to ideální místo pro pozdně odpolední a večerní popracovní protáhnutí se na skialpinistických lyžích pro ty, co pracují v Praze. Stačí skončit v práci ve čtyři hodiny odpoledne a chvíli po páte hodině už člověk může šlapat na stoupacích pásech některou z tras na Bouřňáku. Mohu vřele doporučit nejenom na relaxační odreagování se na skialpinistických lyžích, ale také na závody. Nejbližší závody se uskuteční 19. Ledna 2013 – Závody Skialp nad Hrobem. V březnu tam také bude testovací centrum lavinových vyhledávačů Pieps. Zda jet zaskialpovat na Hrob? Rozhodně ano!
U dolní stanice vleku C, čeká nás druhý výstup
Odkazy:
Skialp nad Hrobem
Penzion Doktorovic
Klasifikace
a doporučení Skialp nad Hrobem
Úvodní část výstupu pod vlekem C měla pěkný sklon
Výhody a klady:
- snadná a rychlá dostupnost jak ze severních Čech, tak z Prahy – cesta z hlavního města zabere pouhou hodinu
- Test centrum Dynafitu a půjčovna skialpinistické výstroje včetně dětských skialpů
- všechny trasy jsou pod úrovní lesa, takže lavinové nebezpečí je většinou minimální – i když občas nějaká návěj může ujet ve formě splazu
- možnost večerních a nočních skialpinistických výletů
- domluva autorů projektu Skialp nad Hrobem s provozovateli lyžařského střediska, že skialpinisté mohou využívat sjezdovek neomezeně, tj. i v době po skončení provozu a úpravě tratí rolbami
Zápory:
- Chybělo mi označení názvů tras na jejich začátku
Pivošův pytel sjezd S3-S4 -místy náznak tobogánu, my jsme to použili
k výstupu
Pivošův pytel sjezd – krásné stoupání lesem
A jsme opět nahoře, z mlhy vystupuje chata Bouřňák
Na okraji černé sjezdovky č. 1
Okrajem černé sjezdovky č. 1
Sjezd okrajem černé sjezdovky, krátce se mlha roztrhala a bylo vidět
do údolí
Ještě jednou krátce výhledově z černé sjezdovky
Začátek skialpinistické naučné stezky
Pravidla pro pohyb na skialpinstických lyžích v areálu Skialp
nad Hrobem
První zastavení ve svahu, aneb jak se otáčet na svahu
Kudy terénem do kopce… a co dělat u převějí
Stoupání versus sjezd na skialpech
Stoupání po lehce zarostené červené sjezdovce č. 2
Měření sklonu svahu a bezpečnost při různých stupních lavinového
nebezpečí
Nahoru zelená šipka a pro sjezd volným terénem
růžová šipka
Začátek sjezdu po červené sjezdovce č. 2 – volný terén
Níže někde na dvojce v mlze – pokus o vytažení
v software
Skialp az za hrob .-)
ty kraso,to je hustý