TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Kniha Hory a sníh - kapitola 6.2 Výstroj a výzbroj ke splitboardům, výroba vlastního

Ukázka z knihy Hory a sníh pojednávající o historii splitboardu. Všechny ukázky budou postupně v rubrice HORY A SNÍH na MountainSki.cz. Ukázka z kapitoly 6.2 o výstroji a výzbroji ke splitboardům, a k výrobě vlastního splitboardu.

Hory a sníh obálka
Hory a sníh obálka

OBJEDNÁNÍ:

Hory a sníh – internetový obchod Průvodce na kopce
Hory a sníh – EPOCHA

str. 230

Když se rozhodnete pořídit si splitboard, rozhodně nebudete mít nabídku na trhu tak pestrou jako je tomu u skialpinistických nebo telemarkových lyží, jednak jsou jednotlivé systémy chráněny patenty a jednak jde o nepříliš masové sportovní odvětví.

První otázkou je, zda zvolit splitboard dvoudílný nebo třídílný.
Většího rozšíření nejen ve světě, ale i v českých zemích se dočkal dvoudílný americký systém firmy Voilé, snad i proto, že kromě koupě kompletního hotového splitboardu nabízí i možnost si pomocí takzvaného Split Decision Kitu sám vyrobit splitboard z vlastního snowboardu. V půjčovnách na splitboard asi nenarazíte, a tak pokud nemáte kamaráda, který by vám splitboard půjčil, je to nejlevnější způsob, jak se splitboardingem vůbec začít.

Obr. 144 Výroba domácího splitboardu začíná podélným rozřezáním prkna
Obr. 144 Výroba domácího splitboardu začíná podélným rozřezáním
prkna

Kromě Voilé dříve vyráběl podobný systém založený na rozdělení prkna na dvě poloviny i Burton. Jeho S-Series ale dnes už koupíte jen z druhé ruky. Oproti Voilé je složitější a jak potvrzují hodnocení jeho uživatelů i náchylnější k poruchám.
V dnešní době Burton vyrábí splitboardy používající sytém od Voilé, stejně tak jako i další výrobci, například Prior Snowboards. Co se týče prkna samotného, máte tedy možností více.

Obr. 144 Výroba domácího splitboardu začíná podélným rozřezáním prkna
Obr. 144 Výroba domácího splitboardu začíná podélným rozřezáním
prkna

Pokud se rozhodnete pro třídílný systém, pak další volba odpadá – (tedy kromě volby délky prkna. Tam ale platí stejná pravidla jako pro snowboard, takže nemá cenu je opakovat.) a vaše další kroky povedou na www.t3-splitboard.de.

str. 231

Výroba vlastního splitboardu

Vlastnoruční výroba splitboardu není vůbec složitá, kit od Voilé totiž obsahuje nejen všechny součásti vázání a potřebný spojovací materiál, ale i výborně připravené šablony pro montáž v podobě průhledných samolepek. Kit bývá k dostání i v České republice, případně pro něj můžeme dojet do sousedního Rakouska, nebo si objednat poštou na dobírku přímo na webových stránkách firmy Voilé.

V případě vlastní výroby je nejdůležitější vzít co nejtvrdší prkno s dřevěným jádrem. Čím tvrdší tím lepší. Na jízdních vlastnostech s kopce dolů po spojení prkna se všechny splitboardy vzniklé z původně jednodílných prken budou chovat stejně, jak jste byli zvyklí předtím. ALE, když splitboard rozdělíte, a začnete šlapat po rovném ledovci nebo stoupat do kopců, rozdílnou tvrdost okamžitě poznáte. Na měkkém prkně se budete cítit jako na prohnutých měkkých prknech ze sudu. S výjimkou tvrdého sněhu a ledu se na všech ostatních podkladech budete bořit ve středu „prknolyží“ zatímco špičky a paty budou výhružně trčet do vzduchu.

Obr. 145 Zápustné šrouby v úrovni skluznice
Obr. 145 Zápustné šrouby v úrovni skluznice

Pokud tedy máte k dispozici dostatečně tvrdé prkno (velmi doporučovaná jsou i slalomová prkna), nezbývá než se zamáčknutím slzy v oku začít řezat. Po vlastních zkušenostech se nedá doporučit čistě ruční práce pilkou ocaskou. I přes veškerou snahu nebude to, co rozřežete, ideálně rovné. Navíc to psychické utrpení při dlouhém „krájení“ prkna (viz foto). Jediné vhodné domácí řešení je elektrická pilka, pevné uchycení prkna na ponku, vymezení, chvíle soustředění – A je to. Řez je čistý, hladký a na dočištění stačí chvíle s pilníkem. Zbývá nalakovat vnitřní hrany, aby dřevěné jádro splitboardu nenasávalo při jeho používání vlhkost ze sněhu.

Následuje montáž splitboard kitu, tedy podkladu pro vázání a všech spojovacích prvků. Na podklad vázání je možné následně namontovat jakékoliv klasické snowboardové vázání. V prvním kroku si musíte dobře rozmyslet, jestli vázání chcete umístit jako regular nebo jako goofy a také úhel jeho natočení pro jízdu s kopce. Úhel vázání se totiž následně nedá měnit jako na klasickém snowboardu. Poté části splitboardu přiložíte k sobě, polepíte je šablonami dodanými s vázáním a vrtáte a vrtáte. Bohužel se při takovéto výrobě splitboardu nevyhnete tomu, že budete nuceni vrtat i do skluznice, ale nebojte se, ještě dost vám jí zbude a při zapuštění šroubů do úrovně skluznice, nebo jejich zatmelení to při jízdě s kopce vůbec nepoznáte a s tou drobnou vadou na kráse už se snad nějak smíříte.

Obr. 146 Na set Voilé se dá připevnit jakékoliv snowboardové vázání, tady nastavení pro přímý výstup do prudkého svahu
Obr. 146 Na set Voilé se dá připevnit jakékoliv snowboardové vázání, tady nastavení pro přímý výstup do prudkého svahu

str. 232–233

Vázání a boty

Oba typy splitboardů jsou v originálních verzích vybaveny destičkami, na které lze namontovat jakékoli běžné snowboardové vázání. Většina splitboardistů pro výlet mimo sjezdovku pouze přemontuje vázání ze svého snowboardu, což znamená úsporu pěněz nutných investovat do vybavení. Pokud však patříte k těm, kteří počítají každý gram hmotnosti svého vybavení, pak v případě, že používáte systém od Voilé, můžete k němu zakoupit i speciální splitboardové vázání od firmy Spark R&D (www.sparkrandd.com), které má spojovací destičku zabudovanou přímo v sobě a tím ušetřit část hmotnosti, kterou budete s sebou vláčet do hor. Totéž pak platí i o stoupacích železech pro splitboard od téže firmy.

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Setkání skialpinistů

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org