TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Co to je ALPINNING? Subjektivní negativní názor

Při pátečním večerním odchodu (4. 11. 2011) z bazénu v Havlíčkově Brodě jsem nevěřícně zíral na list formátu A4 s pozvánkou na ALPINNING do sportovního centra Re-Well Kokořín. Nedalo mi to, abych se nezkusil podívat, co se za názvem zahrnujícím ALPY, ALPIN(ISMUS) skrývá. Byl jsem dost překvapen.

Alpinning Re-Well Kokořín Havlíčkův Brod
Alpinning Re-Well Kokořín Havlíčkův Brod

Už při zadání slova Alpinning do vyhledávače na mě vypadla spousta odkazů JEN A POUZEjazyce českém (na Slovensku se jedná snad jen o překlad z čestiny Nový štýl cvičenia zvaný Alpinning). Na první pohled se tak jedná o nějakou prapodivnou anomálii v rámci bývalého Česko-Slovenska, bez ohledu na to, že se to šíří i takto ALPINNING® a ALPINNING™

Alpinning centrum a noví šťastní lidé
Alpinning centrum a noví šťastní lidé

Motto na Alpiningcentrum­.cz při zamyšlení nad jeho obsahem spíše odkazuje na nějakou sektu zaštitující se z prazvláštních důvodů slovem přípomínajícím Alpy:
ALPINNING indoor walking je revoluční a unikátní skupinové pohybové cvičení na mechanickém trenažéru
ALPINNING je nová motivace, nová energie, nová filozofie, nové skupinové cvičení, noví šťastní lidé.

 – jaká je revolučnost v tom, že se použíje běhací pás s možností nastavení sklonu pásu, rychlosti pohybu, v čem je toto unikátní?
 – jaká je v tom nová energie, filozofie, jací z toho vzniknou noví šťastní lidé?

Na Alpinning.cz jsou fascinující fotky ze záhlaví webu, kdy je běhací pás umisťován na různá místa v přírodě
Na Alpinning.cz jsou fascinující fotky ze záhlaví webu, kdy je běhací pás umisťován na různá místa v přírodě

Podle propagačních materiálů se jedná o něco úžasného, neskutečného, unikátního, něco, co z Vás udělá asi nadlidi. K tomu dopomohou různé obtížnosti programů jako: ReduAlpin, SlimAlpin, FitnessAlpin a PowerAlpin. Jak to vypadá v praxi ukazuje propagační video Alpinning, ukázka z hodiny.

Na webu jsou samozřejmě k nalezení i samé pozitivní zkušenosti s Alpinningem (pozitivní např. v porovnání se spinningem) – Alpinning – Máte někdo dlouhodobější zkušenosti s Alpinningem?

Dotaz na téma Alpinning jsem poslal kolegyni Janě, která se ráda pohybuje po horách jak létě, tak v zimě na skialpech a její okamžitá reakce byla:
„Mojboze, to je dost smutne…, este by na tom minidisplayi mali premietat nejake fotky z hor, ktore by sa opakovali tak v cykle po 10…“

Mě nezbývalo, než s ní plně souhlasit a uvést v bodech k zamyšlení toto:

  • k čemu je dobrá slovní slátanina ALPINNING? Má to něco společného s horami? Jednoznačně nemá, jedná se o další marketingový pokus o zavedení nového „sportu“, k čemuž je potřeba vyrobit a prodat vybavení, objednávat se do přislušných sálů vybavených ultrasupermoderními přístroji ALPITRACK, nahnat na to co nejvíce lidí a nechat je platit
  • má ALPINNING reálný základ? Ne, nemá, toto slovo je známo pouze v rámci bývalého Česko-Slovenska, bez ohledu na obchodní označení ALPINNING® a ALPINNING™ (pokud je to takto známo i v jiných zemích, prosím o doplnění v komentářích)
  • má ALPINNING historii? Ne, nemá, podle krátkého prohlédnutí odkazů na webu odhadují začátek „rozvoje“ ALPINNINGU do roku 2009, případně na začátek roku 2010 (pokud se mýlím, opět prosím o doplnění v komentářích)
  • je lepší ALPINNING nebo adekvátní pohyb v přírodě? Subjektvině i objektivně to na 100 procent vyhrává příroda ať už individuálně nebo skupinově. Nebude kolem Vás „nová motivace, nová energie, nová filozofie, nové skupinové cvičení, noví šťastní lidé“, ale na čerstvém vzduchu si to každý užije rozhodně více, než v malé sportovní hale s nucenou výměnou vzduchu
  • kde má ALPINNING smysl? Napadají mě jedině nížinatá místa typu okolí Hodonína, kde je nejvyšším vrcholem ochranná hráz kolem řeky Moravy a ALPINNINGem je tak možné v rovinaté krajině simulovat jakoby výstup někam (tj. výše než na tu ochrannou hráz)

Jaké výhody má příroda oproti ALPINNINGu?

  • čerstvý vzduch, přirozeně proměnný podklad a jeho sklon
  • nejpřirozenější pohyb bez ohledu na nastavení nějakého přístroje
  • zdarma
  • není nutný instruktor nebo instruktorka

Jaké výhody má ALPINNING?

  • zbavíte se přebytečných peněz za vstupné a správné IN oblečení
  • můžete jej po rezervaci provozovat bez ohledu na počasí – za deště se většinou po venku moc běhat nechce
  • je možné jej provozovat i večer po práci, což ale je mnohdy popřeno otevírací dobou končící např. v 20.00 h

Shrnutí:
Podle mého názoru (a názoru těch, s nimiž jsem se o tom bavil) je ALPINNING nesmyslné slovní spojení využívající běžecký pás s možností nastavení sklonu a rychlosti pohybu i k jiným aktivitám než běhu.

Podobné články

Komentář

  1. Brko - 6. listopad 2011, 08:15 #

    Myslím, že mnohem známější je H.E.A.T., což je podle mně úplně to samé. Alpinning je podle mně slovní spojení, které naláká víc lidí než H.E.A.T. program :) víc bych v tom nehledal. Výhody jsou zřejmé: nemáš přes den čas, jdeš večer. Je hnusně a ty máš zrovna čas, jdeš na pás. To jsi více méně popsal. Samozřejmě si to najde i skalní fandy, kteří nevytáhnou paty z baráku, ale za rok na trenažéru nachodí stovky kilometrů. Je to jako na horolezecké stěně. Existuje spousta lezců, co na stěně lezou poměrně dobře, ale na skalách nikdy nebyli.

  2. Čertík Bertík - 6. listopad 2011, 10:56 #

    V Ostravě se to jmenuje „heat“, viz. www.heat-ostrava.cz. V Moravskoslezkém kraji jsou indoor aktivity asi jednou z mála možnosí, jak za současné smogové situace cvičit.
    Ve finále je asi jedno, jestli je to heat, spinning nebo posilovna, raději vypadnout ven!!

  3. Mára - 6. listopad 2011, 21:21 #

    a proti spinningu nemáš nic? vždyť je to skoro to samé. kdo to vymyslel, ten se na tom asi dobře napakuje. myslím, že hloupých lidí, co na to půjdou se najde spousta. dokonce znám jednu instruktorku toho alpiningu :-) resp. H.E.A.T. programu. Na zájezdu v Julkách, ale měla neuvěřitelné problémy s náma neheaťákama udžet tempo. To co my ušli za půl hodiny, jí trvalo hodinu.

  4. palic - 6. listopad 2011, 21:51 #

    [1] No, podívej se na většinu rozvrhů těch „Alpinning“ center, něco dopoledne, a něco dalšího do 20.00 h. Většinou je potřeba se objednat předem, takže je to nezávislé na tom, zda je zrovna hnusně a místo toho, aby jsi šel ven, tak jdeš šlapat na pás.

    [2] V Ostravě jsou pěkné haldy, na nich máš Alpinning v jeho ryzé a čisté podobě. Nevidím rozdíl mezi tím lézt na haldu a potit se v tělocvičně na Alpintracku. V té tělocvičně je jiný vzduch než venku?

    [3] No, proti spinningu mám samozřejmě také spoustu komentářů… ale ten je dost profláknutý a nepoužívá slovní spojení se slovem ALPY… mimo jiné, dnes jsem teda asi dělal v přírodě alpinning a náledně když jsem šel dolů kopcem, tak asi i speleoning :-)

  5. Matus - 7. listopad 2011, 19:57 #

    Myslim, ze je to uplne jasne. Bola vytvorena ponuka, dopyt sa nasiel. Sucastou ponuky je aj nazov, ktory evokuje Alpy. Da sa s nim nesuhlasit, da sa proti nemu protestovat, ale to je tak vsetko co sa da robit. Nevidim na tom nic strasne.

    To ze niekto tento sport prevadzkuje je tiez podla mna uplne normalne – ludia potrebuju motivaciu k pohybu a touto motivaciou je tu trener a ostatni cviciaci.

    Niekomu sa zda divne ze niekto slape na lyziach pol dna do kopca a potom sa raz spusti. Niekomu sa zda divny golf… Live and let live!

  6. Hanz - 10. listopad 2011, 21:30 #

    Matúš – naprosto súhlasím… pohled osoby, která ví co je nabídka a poptávka..a že všichni jsme nějací..- já bych taky nechtěl, aby všichni měli rádi hory.. a chodili po nich, či chodili na skialpy.- bo už tak je na horách narváno

  7. Kamila - 20. leden 2012, 10:30 #

    Docela zcestné názory, myslím, že jde o velice přínosné cvičení, pohyb ať už je jakýkoli, je přínosem a srovnávat pás s procházkou v přírodě mi příjde docela mimo mísu. Půjdete na tu procházku do hor (ne každý má kopce u baráku) 4–5× týdně jako já chodím na alp či jiná cvičení??? A pánové, funění v posilovně – to je podle vás to pravé?:-)))))

  8. palic - 20. leden 2012, 12:46 #

    [7] Tento komentář zřejmě vyhraje soutěž o nejvtipnější komentář na tomto webu. Chodit 4–5× týdně na „alpinning“ už vyžaduje opravdu silný žaludek. Dávat tomu přednost před pohybem venku je více než vtipné bez ohledu na to, že venku je to zadarmo, zatímco v hale za 100–200 kč za hodinu (pokud se nejedná o „trenéra“ alpinningu, který je za tuto činnost naopak placen).

    Ano, kolega bydlící na placce, kde nejvyšší kopec má převýšení 25 metrů, chodí na tento kopec běhat a chodit X krát týdně tak, aby měl absolvovaný příslušný počet výškových metrů a v zimě byl na skialpech v pohodě.

    Procházka venku má větší smysl než procházka na alpinning-pásu…

    Ad posilovna – dosud jsem se nesetkal s tím, že by někdo u posilovny a cvíčení v posilovně/fitku používal něco evokující Alpy jako je „alpinning“. Jedná se o cvičení s činkami a tudíž anaerobní pohyb, ne aerobní pohyb, který se provozuje venku nebo kterým má být „alpinning“.

  9. Karol - 5. květen 2013, 09:32 #

    Sice je to po roce další komentář.

    Pánové a dámy, na hory chodím taky, když můžu chodím ven.

    Ale takovou nadudost, jako odsuzovat nějaký druch sportu nemám. Když vezmu ad absurdum, běhání v hale je taky divném, plavání v bázénu také, a ani sauna neni přirozená. A nedejbože, poroč si na hory bereme ty super boty co nás chrání před omrznutím? Vždy můžeme v botech ze slámy aby někdo nemohl číci, že to není proti přírodě…

    Když se někdo směje nám proč lezem do hor, když „tam nic není a nemá do reálný smysl“, tak nám to vadí a tady si autor článku osobuje ten stajný arogantní tón opačným směrem.

    Za mě tedy článek je odpad.

    P.S. a nezjistit si, že H.E.A.T je „registrovaná značka“ a proto musí mít konkurence jiný název ukazuje spíše menší inteligenci autora článku. Ale co kopnout si musel, vždy on co chodí po horách je něco lepšího…

  10. palič - 2. prosinec 2013, 23:27 #

    [9] Anonymní Karolko, nejsem ani lepší ani horší, a jak sám titulek článku napovídá – jedná se o subjektivní negativní názor. Každý může mít názor jaký chce, ať už kladný nebo záporný. Od toho překvapivě existuje svoboda slova.

    Pokud (přizpůsobím-li se myšlenkovým pochodům Karola) – aspoň podle způsobu vyjadřování a počtu chyb, velmi „inteligentní“ Karol umí číst a chápat psaný text, v článku je hlavně kritizován způsob prezentace „nové revoluční aktivity“ a její porovnání s klasickým pohybem venku.

    V článku se ani slovem nenaznačuje, že by autoři „nové revoluční aktivity“ byli nadutí, méně inteligentní, okopávali své okolí, apod. To umí jen vysoce inteligentní Karol.

    Ad P.S. – proč bych si měl zjišťovat, co je registrovaná značka a co je patentováno? Zjišťuji si snad inteligenci Karola? Nezjišťuji.

  11. Eva - 2. duben 2014, 19:19 #

    Já si myslím, že vůbec nezáleží na názvu. Jezdím do Alp 2× ročně, víc si nemohu dovolit, mám jen 20 dní dovolené. Protože potřebuji nutně aerobní pohyb ze zdravotních důvodů minimálně 2× týdně, v práci končím v
    16.30 hod, tak už toho moc nestihnu pochodit v přírodě. Tak chodím 2× týdně na Alpinning, ale ne na ten skupinový, prostě si vlezu na pás a chodím sama ve svém rytmu.
    Rozdíl mezi Alpami a Alpinningem spatřuji v tom, že v Alpách mám čistý vzduch, krásnou krajinu, krásný rozhled a nějaký ten endorfin, ke kterému se dopracuji až za delší dobu než v posilovně. Alpinning je poněkud nudný, takže při něm sleduji z okna náměstí a mám přehled, kdo po něm chodí, k tomu si nechám pustit v TV Óčko a poslouchám písničky, šlapu tam sama, s nikým se nebavím, jako např. v Alpách, soustředím se jen na sebe, a hlavu si vyčistím v rychlém tempu na nejvyšší zátěži už po 20 minutách a endorfinu vyprodukuji mnohem více než v Alpách, protože z pásu odcházím v totální euforii a nadšená jsem ještě druhý den.
    Takže bych Alpinning nezatracovala, protože je to dobrá věc a na názvu vůbec nezáleží.

  12. Alžběta - 21. leden 2016, 09:44 #

    Prosím Vás a vy už jste na tom Alpinningu byl? Já jenom, že si utváříte názor na něco tak, aniž byste věděl o co jde. Na alpinningu se nejenom běhá, ale posiluje celé tělo různými cviky. Pokud je venku –10 raději budu někdě cvičit na pásu než venku.
    Opravdu nemám ráda lidi, kteří si vytváří názory na základě domněnek. Kdybyste raději na tu hodinu cvičení šel a napsal o tom report, bylo by to mnohem
    užitečnější než číst si nějaký letáček a podle toho si vytvářet názory. Toto cvičení se holt nazývá různě (to jste si bohužel nezjistil) jako např. Heat, Active walk apod.

  13. palič - 21. leden 2016, 10:56 #

    [12] Vážená Kočičko Bětuško (aspoň podle emailu) – ne, na alpinningu jsem nebyl a ani nemám v úmyslu se této aktivity zúčastnit.

    Pokud chápete psaný text, tak jak v článku, tak v komentářích je opakovaně jako hlavní výhrada uvedena „slátanina“ názvu (evokující něco s Alpami, alpinismem, apod.) a způsob „marketingu“ s „revolučním a unikátním cvičením“.

    A opravdu netuším, proč bych si měl kvůli „alpinningu“ zjišťovat, že tato podivnost se skrývá i pod spoustou dalších názvů jako H.E.A.T (nikoliv Heat).

  14. Dagmar - 3. duben 2017, 11:20 #

    Právě jsem také narazila na název „Alpinning“ a koukla na instruktážní video, protože jsem si to nedokázala představit. Už nějaký pátek chodím na h.e.a.t. a chtěla bych jen říct, že se opravdu nejedná o stejná cvičení. Na h.e.a.t vážně po pásech neposkakujeme jako kamzíci a neprovádíme žádné posilovací cviky :) Každopádně bych to asi asi hned neodsuzovala. Název je trochu zavádějící, nicméně si svoje příznivce určitě najde.

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org