Ve dnech 15. až 17. 10 se v penzionu Hájenka u Sečské přehrady uskutečnil v pořadí už XXI. Pelikánův seminář Společnosti Horské medicíny s podtitulem „Aktuální problémy horské medicíny“. V pátek jsem byl ještě v Německu, takže přednášku „Lékaři horolezeckého svazu a horské medicíny“, která byla v pátek od osmi hodin večer jsem stihnout nemohl.
Na plátně se právě objevují zajímavé omrzliny a jejich léčení
v roce 2010
Pozvánka a program:
21. Pelikánův
seminář Aktuální problémy horské medicíny
Nestihl jsem ostatně ani sobotní ráno, jelikož jsem se do Hájenky dostavil až ve tři čtvrtě na deset. V přeplněném sálu na mě zbylo místo pouze u dveří, což mělo za následek netradiční velmi šikmý výhled na plátno a přímý výhled na promítající. Obecně se dá říct, že všechny přednášky byly výborné a níže uvádím jenom pár subjektivních dojmů k některým z přednášek.
Ivan Rotman shrnuje výsledky kongresu v Insbrucku
Přišel jsem až na Tomáše Kubláka a jeho přehled úrazů českých horolezců v roce 2010. Stejně jako v předchozích letech se hlásí pouze minimum úrazů, a členové bezpečnostní komise se sami snaží dohledávat podrobnosti o příčinách jednotlivých zranění. Přestože v současné době je možné vše hlásit anonymně, tak se lezci asi stydí za své chyby a tak se nehlásí téměř nic. Každoroční apel na lepší spolupráci při vyhodnocování chyb a nastavení možných preventivních opatření se míjí účinkem. Byla navrhována spolupráce s pojišťovnami k poskytnutí údajů o druhu a příčině zranění (bez osobních údajů), ale většina zúčastněných byla k tomuto skeptická.
V rámci insbruckého kongresu se slavily osmdesáté narozeniny
profesora Flora
Specialistka na omrzliny Jarka Říhová předvedla krátké shrnutí případů řešených v tomto roce. Kupodivu většina případů nebyla řešena ani hospitalizací, ani ambulantně, ale emailem na základě poslaných fotografií, popisu příčin, a příznaků. Doktorka Říhová je v léčení omrzlin velmi úspěšná, což dokumentoval i kladný průběh léčení a hojení u všech popisovaných případů.
Pohled na svět může být různýma očima různý
Ivan Rotman měl pěknou přednášku shrnující novinky z 21. kongresu lékařů horských záchranných služeb, který se konal v listopadu 2009 v Insbrucku. Na kongresu se slavilo 80. let největšího rakouského propagátora a zakladatele horské medicíny – Prof. Dr. med. Gerhard Flora. Prof. Flora se zúčastnil i několika prvních Pelikánových seminářů a dokonale zásoboval všemi možnými informacemi Českou společnost horské medicíny v jejích počátcích.
Jedna z přednášek Jany Kubalové – asi o prevenci
výškové nemoci
Z přednášky Jany Kubalové o prevenci nemoci z výšky si bylo možné odnést podrobné rozebrání pohybu v horách nad 3000 metrů, možnosti preventivního použití Acetazolamidu, Dexamethazonu nebo něčeho jiného. K tomu různá aktuální doporučení. Po této přednášce by pochvalou neskončil ani způsob íránské aklimatizace, kdy jsme po příletu a dvou hodinách spánku vyšli z 1650 m do 2750 m, kde se přespalo. Druhý den se došlo na vrchol Tochalu (3982 m) a následně se sestoupilo hned dolů do 1650 metrů.
Vypadá to, že se bude muset brzy vyzkoušet Acetalozamid nebo
Dexamethazon
David Tuček dobře rozebral stravovací možnosti v horách a upozornil na oblíbené baštění různých energetických tyčinek. Pokud není hlavním obsahem glukóza, tak je nebrat.
David Tuček zasvěcuje přítomné do tajů výživy v horách
Kristina Höschlová se zaměřila na oblast Mont Everestu ať už s kašlem Khumbu, nebo s aktuálními pravidly použití umělého kyslíku při výstupech na osmitisícové kopce. Dobrý byl popis experimentu, kdy si čtyři doktoři po výstupu na Everest odebrali ve výšce 8400 m krev, a po rychlém šerpovi ji poslali do tábora ve výšce něco přes 6000 metrů – šerpa to stihnul seběhnout za dvě hodiny, když vzorky měl v termosce.
Tento pán je asi obecně znám, alespoň podle reakce publika – já ho
tedy neznám
Jana Kubalová měla dále povedenou přednášku o dětech ve velkých nadmořských výškách nad 2500 metrů, vhodnosti jejich pohybu a správné detekce nespokojenosti dětí.
Kristina Höschlová o zóně smrti
Člen horské služby pro oblast Kysuckých Beskyd s působností na Velké Rači Karol Korhelík měl přednášku, při které se přesto, že se týkala ne zrovna příjemných zranění v lyžařském středisku s porovnáním s historickými prameny z padesátých let dvacátého století.
Pravidla pro použití umělého kyslíku v zóně smrti
Medik Peter Lidinský má výborně zpracovanou metodiku výuky první pomoci v dvouletém cyklu horoškoly v brněnském horolezckém oddílu Horizontal, který vede.
Statistika úmrtnosti a příčin na Everestu od roku 1921 do
roku 2006
V přednášce o Íránu jsem shrnul část toho, co a jak jsme letos vyváděli v oblastech Tochal, Alam Kouh a Damavánd, když na ostatní nezbylo místo. K tomu jsem přihodil situaci v záchranných týmech v Íránu pro zimní období.
Přednášku Jany Kubalové o dětech ve vysokých horách si se zájmem
vyslechla i malá Barbora Honzíková
Hlavním hřebem celého dne byla hodinová přednáška Ladislava Siegera – Antarktida, země, kam se často nejezdí. Do Antarktidy vyjel pracovně počátkem roku 2010 na argentinskou základnu Marambio a dokonale popsal vše od logistiky, přes každodenní život na základně až po důvody, proč je někdy sobota ve středu a neděle ve čtvrtek. Vylepšil to o několik fotek, kdy se mu podařilo dostat do deprese tučňáky, kteří na něj nevěřícně hleděli, jak se při teplotě vzduchu –6 stupňů koupe ve slané vodě o teplotě –3 C. Teda, on v ní spíše plaval, než se standardně koupal.
Na úvod něco ze standardní nadmořské výšky
O půl deváté jsem musel z penzionu Hájenka odjet, takže jaký byl následný večerní a noční program netuším. Podle předchozího se dá nicméně odhadnout, že výborný. Příští rok bude XXII. Pelikánův seminář Společnosti horské medicíny zřejmě opět někde na Vysočině.
Martin Honzík přednášel o problematice blesků v horách, a vylepšil
to o řadu zajímavých příkladů z praxe
Peter Lidinský a výuka zdravovědy v horoškole