Na prodloužený první prosincový víkend připravila ISMF (Mezinárodní skialpinistická federace) mládežnický kemp zaměřený na vše potřebné k závodnímu skialpinismu. Byli osloveni zástupci národních a horolezeckých svazů z mnoha zemí, a do rakouského Lienzu se koncem prvního prosincového týdne sjeli mládežníci z dvanácti zemí.
Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.
Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.
Mládežnický skialpinistický kemp ISMF v rakouském Lienzu s úspěšnou českou účastí
Setkání skialpinistů plné novinek ve vybavení a strmých sjezdů
Ve dnech 5. až 7. prosince 2014 uspořádala Komise tradičního skialpinismu při Českém horolezeckém svazu. Setkání skialpinistů na horském hotelu Martiňák v Beskydech. Poprvé v historii byla na tomto setkání věnována velká pozornost aktuálnímu vývoji výstroje a výzbroje pro skialpinismus, stejně jako ochraně přírody.
Aktivní lavinový test - seříznutí svahu lyžemi
Testování stability sněhové pokrývky je jednou z nejdůležitějších činností před samotným sjezdem ve volném terénu. Kromě nejvíce známých testů jako je zjištění sněhového profilu, klouzavý blok, Norská sonda a další, je možné použít i některý z aktivních testů přímo zatěžujících svah, který se má sjíždět. Výborným aktivním testem je seříznutí svahu lyžemi. Jak to správně provést je popsáno níže.
Vše, co chcete vědět o skialpu, najdete v novém čísle Světa outdooru 4/2014
Právě vychází nový tištěný Svět outdooru 4/2014 s tématem Skialp. Číslo nabité informacemi o skialpinismu a jak se na něj vybavit, ale i o sněžnicích, o bezpečnosti v horách či o tom, jak řešit problém s únavou.
Aktivní lavinový test - utržení převěje
Testování stability sněhové pokrývky je jednou z nejdůležitějších činností před samotným sjezdem ve volném terénu. Kromě pasivních testů stability sněhové pokrývky je možné výhodně použít i některý z aktivních testů přímo zatěžujících svah, který se má sjíždět. Asi nejlepším aktivním testem je zatížení svahu hmotou o hmotnosti a velikosti přesahující lyžaře – utržení převěje, spuštění sněhové koule nebo uvolnění balvanu.
Na výročce vsetínského horolezeckého oddílu se školilo a promítalo
Poslední listopadový víkend 29. až 30. listopadu se na hájence v Semetíně uskutečnila výroční schůze 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Skalní členové začali s přípravou už v pátek. Hlavní program se rozběhl od sobotního rána.
Bilance Kejda Ski Teamu za rok 2014
Sezóna 2014 ve strmých sjezdech definitivně skončila návratem Jirky Švihálka z expedice Dhaulagiri a je čas na bilancování. Jirka v rámci tréninku na Himaláje nastoupal s lyžemi na nohou či na zádech asi 106 000 výškových metrů a uskutečnil 33 sjezdů s maximálním sklonem 45° a více. Z toho pak bylo 16 sjezdů se sklonem 50° a více.
Skialp a freeride metodika 5 – střední a dlouhé oblouky
Střední oblouk je při freeridu a skialpu velmi často používany téměř v jakýchkoliv sklonech svahů v klasické nebo carvingové podobě. Dlouhé oblouky jsou s oblibou používány nejenom na méně strmých svazích, ale za výborných sněhových podmínek a při zájmu o co nejrychlejší sjezdy také na strmých svazích. Často jsou k vidění v lyžařských videích z Aljašky.
Na 25. Pelikánově semináři byla velká pozornost věnována lavinové problematice
Ve dnech 24. až 26. října 2014 se na zámku Bischofstein nad Teplicemi nad Metují uskutečnil jubilejní 25. Pelikánův seminář. Pořadatelé ze Společnosti horské medicíny a Lékařské komise Českého horolezeckého svazu připravili bohatý program přednášek a praktických ukázek zaměřených na problematiku horské medicíny.
Pěší výlet na na Ďumbier na státní svátek 28.. října 2014
Koncem října vycházel státní svátek 28. října na úterý. Předpověď počasí slibovala na horách dobré podmínky, a tak stačilo naložit děti a vyrazit na Slovensko. Dopoledne 27. října jsme dojeli do sedla Čertovica, které dělí Nízké Tatry na západní a východní část. Vzhledem k věku dětí – 9 a 6 let, jsme nic nehrotili a výlet měl být na pohodu. A také byl.
Lavinu neodpružíš – zvlášť ne tu základovou jako na Nockspitze
Uděláš oblouk doleva a oko periferně zahlédne něco nezvyklého – prasklinu rozebíhající se napříč celým svahem. Mozek Ti nejdřív říká, že to je ledovcová trhlina. Ale hned se opravuje – jsi ani ne ve 2500 metrech a pod sebou máš jen asi 30cm sněhu. Rychle Ti dochází, že jsi právě odřízl celý svah a svezeš se v základové lavině…
Skialp a freeride metodika 4 - krátký oblouk
Krátký oblouk je základním typem oblouku využitelným při jakékoliv sjezdové aktivitě na lyžích. Krátkým obloukem je možné sjíždět na různých podkladech od zledovatělého sněhu, přes firn, krustu, rozbředlý mokrý sníh až po ideální prašan.
Pokročilá lavinová výbava pro lyžaře a snowboardisty
Do rozšiřujícího vybavení pro pohyb v terénu s možným pádem sněhových lavin patří v první řadě různá řešení lavinových batohů a další méně rozšířené pomůcky, které představíme. V prvním dilu Základní lavinová výbava pro každého byla pozornost věnována základní lavinové trojici – lavinový vyhledávač, sněhová lopata a lavinová sonda. Nyní si představíme pomůcky, které nejsou „povinné“, ale některé z nich jako lavinový batoh jsou vysoce účinné a tím pádem i velmi doporučitelné.
Skialp a freeride metodika 3 – přívrat alias pluh
Jedním ze základních způsobů jízdy na lyžích je různé přívratu, nebo-li pluhu v obloucích, přímé jízdě a při zastavování. Přívrat může být jednostranný s využitím jedné lyže nebo oboustranný. Oblouky s přívratem je možné vhodně využít za jakýchkoliv sněhových a povětrnostních podmínek, a proto by je měl každý zájemce o pohyb ve volném terénu dobře ovládat.
Freeridový kalendář Powder 2015
S blížícím se začátkem sněhové sezóny v evropských horách je vhodné se zamyslet nad tím, co by mohlo celoročně potěšit každého nadšence do zimních sjezdových sportů třeba jako vánoční dárek. Odpověď může být jednoduchá – kalendář plný nádherných fotek z freeridu v různých částech světa.